جستجو در بایگانی
برای جستجو در عنوان حداقل ۴ حرف وارد کنید.
//

_____.

//

_____.

_

_

_

 
 
more_vert مقاله علمی و پژوهشی تسهیل گری تجاری سازی پژوهش های دانش مدیریت دولتی

ادامه مطلب

closeمقاله علمی و پژوهشی تسهیل گری تجاری سازی پژوهش های دانش مدیریت دولتی

مقاله علمی و پژوهشی" تسهیل گری تجاری سازی پژوهش های دانش مدیریت دولتی " مقاله ای است که در 28  صفحه در مجلات معتبر علمی با رویکرد مدیریت دولتی منتشر شده است . در این مقاله علمی و پژوهشی به تسهیل گری تجاری سازی پژوهش های دانش مدیریت دولتی ، پژوهش دانشگاهی ، پژوهش مدیریت دولتی ، تجاری سازی ، تجاری سازی مدیریت دولتی ، توسعه کسب و کار و نوآوری اشاره شده است. محتوای این مقاله دانشگاهی می تواند مورد استفاده دانشجویان دوره دکترای تخصصی و کارشناسی ارشد برای تهیه رساله دکترا و پایان نامه ارشد قرار گیرد.

more_vert کتاب مدیریت استراتژیک فناوری اطلاعات

ادامه مطلب

closeکتاب مدیریت استراتژیک فناوری اطلاعات

کتاب مدیریت استراتژیک فناوری اطلاعات اثر انگ کی. چو و پیتر یوتسشاک، یکی از دورس اختصاصی رشته­‌های فناوری اطلاعات و مدیریت است. کتاب حاضر توسط شورای عالی برنامه­‌ریزی وزارت علوم و دانشگاه پیام­ نور به عنوان منبع درس مدیریت استراتژیک فن­اوری­ اطلاعات معرفی گردید. این ترجمه شامل کل کتاب مدیریت استراتژیک فناوری اطلاعات (Information Technology Strategy And Managment) نیست، بلکه فصل­‌های 1 تا 7 را در بردارد که در مقطع کارشناسی تدریس می­‌شود. در این فصل‌­ها مباحثی از قبیل تئوری­‌ها و مدل‌­های شرکت­‌های تجاری، اصول مدیریت استراتژیک، تنظیم استراتژی ارزش IT و تحلیل سازمانی، عوامل موفقیت در استراتژی IT، تنظیم استراتژیک برای ایجاد ارزش تجاری، شرکت‌­ها و معماری­‌های تکنولوژی و برنامه‌­های استراتژیک (طراحی و اجرا) را مورد بررسی قرار می­‌دهد. فهرست مطالبفصل اول: تئوری‌ها و مدل‌‌های شرکت‌های تجاریفصل دوم: اصول مدیریت استراتژیکفصل سوم: تنظیم استراتژی، ارزش IT و تحلیل سازمانیفصل چهارم: عوامل مهم موفقیت در استراتژی ITفصل پنجم: تنظیم استراتژیک برای ایجاد ارزش تجاریفصل ششم: شرکت و معماری‌های تکنولوژیفصل هفتم: برنامه‌های استراتژیک: طراحی و اجرا

more_vert مقاله علمی و پژوهشی سرمایه اجتماعی و تجاری سازی

ادامه مطلب

closeمقاله علمی و پژوهشی سرمایه اجتماعی و تجاری سازی

در این مقاله علمی و پژوهشی که در 22 صفحه و با 18 عنوان فهرست منبع ارائه شده است سرمایه اجتماعی ،تجاری سازی ، دانشگاه ، تجاری سازی بین رشته ای مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفته و در زمینه یافته های پژوهشی بحث و بررسی شده و نتایج آماری ارائه گردیده است دانشجویان دوره دکترا و کارشناسی ارشد از نتایج این پژوهش و تحقیق علمی می توانند در رساله دکترا و پایان نامه کارشناسی ارشد به عنوان یکی از منابع استفاده نمایند.

more_vert مقاله علمی و پژوهشی تبلیغات تجاری شبکه های ماهواره ای و سبک زندگی زنان

ادامه مطلب

closeمقاله علمی و پژوهشی تبلیغات تجاری شبکه های ماهواره ای و سبک زندگی زنان

مقاله علمی و پژوهشی" تبلیغات تجاری شبکه های ماهواره ای و سبک زندگی زنان " مقاله ای است در 14 صفحه که در مجلات معتبر علمی با رویکرد مدیریت رسانه منتشر شده است . در این مقاله علمی و پژوهشی به تبلیغات تجاری شبکه های ماهواره ای و سبک زندگی زنان ، شبکه های تلویزیونی ، کارکرد فرهنگی و آگهی تجاری اشاره شده است. محتوای این مقاله می تواند مورد استفاده دانشجویان دوره دکترای تخصصی و کارشناسی ارشد برای تهیه رساله دکترا و پایان نامه ارشد قرار گیرد.

more_vert مقاله علمی و پژوهشی تبلیغات تجاری تلویزیون و انتخاب محصولات از طرف مشتریان

ادامه مطلب

closeمقاله علمی و پژوهشی تبلیغات تجاری تلویزیون و انتخاب محصولات از طرف مشتریان

مقاله علمی و پژوهشی" تبلیغات تجاری تلویزیون و انتخاب محصولات از طرف مشتریان " مقاله ای است در 32 صفحه که در مجلات معتبر علمی با رویکرد مدیریت رسانه منتشر شده است . در این مقاله علمی و پژوهشی به تبلیغات تجاری تلویزیون و انتخاب محصولات از طرف مشتریان ، الگوی مصرف ، اعتماد مشتریان و جذابیت تبلیغات تجاری  نووری اشاره شده است. محتوای این مقاله می تواند مورد استفاده دانشجویان دوره دکترای تخصصی و کارشناسی ارشد برای تهیه رساله دکترا و پایان نامه ارشد قرار گیرد.

more_vert راه اندازی مرکز تجاری سازی دانشگاه صنعتی امیرکبیر

ادامه مطلب

closeراه اندازی مرکز تجاری سازی دانشگاه صنعتی امیرکبیر

مرکز خدمات فناوری و تجاری‌سازی با هدف ارائه خدمات فناورانه و نوآورانه به دانشجویان و اساتید صاحب ایده و شرکت‌های داخلی در برج فناوری دانشگاه صنعتی امیرکبیر راه اندازی شد. به گزارش روز سه شنبه دانشگاه امیرکبیر، مرکز خدمات فناوری و تجاری سازی دانشگاه صنعتی امیرکبیر در راستای تسهیل و نظام مند سازی فرآیند انتقال فناوری و تجاری سازی ایده ها و دستاوردهای پژوهشی دانشگاه و همچنین پیاده سازی و نهادینه سازی فرآیند نوآوری، با بهره مندی از اساتید توانمند، دانشجویان خلاق و شرکت های فعال و صنعتی تاسیس شد. این مرکز در راستای سیاست های علمی، صنعتی و فناوری کشور و مطابق با برنامه راهبردی پژوهش و فناوری دانشگاه صنعتی امیرکبیر، خدمات فناورانه را به شرکت های داخل و خارج این دانشگاه و صنایع ارائه می کند. براساس این گزارش، مرکز خدمات فناوری و تجاری سازی دانشگاه صنعتی امیرکبیر در راستای نیل به اهداف میان مدت و بلند مدت دانشگاه از جمله تبدیل دانشگاه به دانشگاه نسل سوم و چهارم در حال تاسیس صندوق پژوهش و فناوری است. ارزش گذاری دستاوردهای پژوهشی و فناوری و ارائه مشاوره های لازم در این خصوص، خدمات و مشاوره در خصوص ارزیابی و عارضه یابی فناوری و تعیین سطح فناوری، ارائه خدمات لازم برای ثبت و حفاظت از دارایی های معنوی حاصل از فعالیت های تحقیقاتی، خدمات و مشاوره در فرآیند تبدیل ایده به محصول و تجزیه و تحلیل نیازهای صنعت و ایجاد زمینه برای رفع نیازمندی های تحقیق و توسعه ای شرکت ها و صنایع در حال فعالیت از جمله خدمات فناوری است که از طریق شرکت های همکار این مرکز ارائه می شود. ایجاد ساختاری برای شناسایی، رصد و توسعه فناوری و تولید محصولات دانش بنیان، بازاریابی و توسعه بازار برای محصولات شرکت ها، مشارکت با سرمایه گذاران خصوصی و دولتی جهت سرمایه گذاری در طرح ها و ایده های دانشگاه ارائه خدمات حقوقی به شرکت ها جهت حفظ منافع آنها نیز از دیگر خدمات فناوری است که از طریق شرکت های همکار مرکز خدمات فناوری و تجاری سازی دانشگاه صنعتی امیرکبیر ارائه می شود.

more_vert نرم افزار طراحی و بهینه سازی محصولات مختلف تجاری Stat-Ease Design-Expert

ادامه مطلب

closeنرم افزار طراحی و بهینه سازی محصولات مختلف تجاری Stat-Ease Design-Expert

نرم افزار طراحی و بهینه سازی محصولات مختلف تجاری - Stat-Ease Design-Expert v10.0.7.0 x86/x64 نرم افزار طراحی و بهینه سازی محصولات مختلف تجاری Design-Expert محصول قدرتمند شرکت Stat-Ease بوده که به طور تخصصی برای طراحی و بهینه سازی محصولات مختلف تجاری طراحی شده است. با کمک این نرم افزار می‌توانید یک جهش فوق العاده در کیفیت محصولات خود ایجاد کنید. این نرم نرم افزار ابزار سه بعدی ساز قوی داشته و همچنین قابلیت طراحی دو بعدی را نیز داراست، به کمک Plot های سه بعدی می‌توانید قسمت‌های مختلف یک طرح را علامت گذاری کرده و توضیحاتی به آن اضافه کنید؛ پروژه‌های خود را با دیگران به اشتراک بگذارید و ایده‌های خود را پیاده سازی کنید. با بهینه سازی عددی و روش‌های حل عددی می‌توانید طراحی‌های خود را گسترش داده و ایده‌های جدیدتر و خلاقانه‌تری را خلق کنید. این نرم افزار از ابزار خروجی و ورودی قدرتمندی بهره می‌گیرد و سازگاری بالایی با نرم افزارهای مشابه دارد. قابلیت‌های کلیدی نرم افزار Design-Expert:- انجام فرآیندهای طراحی و بهینه سازی محصولات- دارای ابزار سه بعدی ساز قدرتمند- امکان خلق طراحی‌های دو بعدی- حل عددی معادلات- دارای ابزار ورودی و خروجی پیشرفته- امکان Flag گذاری و Plot پیشرفته- امکانات رسم نمودار

more_vert مقاله علمی و پژوهشی تبلیغات تجاری و ارزش های فرهنگی

ادامه مطلب

closeمقاله علمی و پژوهشی تبلیغات تجاری و ارزش های فرهنگی

مقاله علمی و پژوهشی" تبلیغات تجاری و ارزش های فرهنگی " مقاله ای است در 25 صفحه که در مجلات معتبر علمی با رویکرد مدیریت رسانه منتشر شده است . در این مقاله علمی و پژوهشی به تبلیغات تجاری و ارزش های فرهنگی ، خانواده سبز ، ارزشهای سنتی و ارزش های مدرن اشاره شده است. محتوای این مقاله می تواند مورد استفاده دانشجویان دوره دکترای تخصصی و کارشناسی ارشد برای تهیه رساله دکترا و پایان نامه ارشد قرار گیرد.

more_vert مقاله علمی و پژوهشی رهبری تحول گرا و عملکرد تجاری

ادامه مطلب

closeمقاله علمی و پژوهشی رهبری تحول گرا و عملکرد تجاری

مقاله علمی و پژوهشی" رهبری تحول گرا و عملکرد تجاری " مقاله ای است که در18 صفحه در مجلات معتبر علمی منتشر شده است . در این مقاله علمی و پژوهشی به رهبری تحول گرا و عملکرد تجاری ، ترغیب ذهنی و انگیزش الهام بخش اشاره شده است. محتوای این مقاله دانشگاهی می تواند مورد استفاده دانشجویان دوره دکترای تخصصی و کارشناسی ارشد برای تهیه رساله دکترا و پایان نامه ارشد قرار گیرد.

more_vert کتاب نظام مدیریت امنیت اطلاعات

ادامه مطلب

closeکتاب نظام مدیریت امنیت اطلاعات

کتاب نظام مدیریت امنیت اطلاعات به معرفی و بررسی تکنیک‌های تخصصی و کارآمد، برای پیاده‌سازی امنیت در فضای اطلاعاتی شبکه می‌پردازد. اصلی‌ترین قدم برای ایجاد امنیت در یک موسسه، ایجاد یک بدنه‌ی قوی در راستای مدیریت فعالیت‌های امنیتی است. باید قبول کرد که فرآیند امن‌سازی یک سازمان با چشم‌پوشی از مسائل مدیریت امنیت و بسط و گسترش آن در سطح همه بخش‌های حساس و استراتژیک یک سازمان ممکن نیست. کتاب نظام مدیریت امنیت اطلاعات (Information Security Management System) به شما نشان خواهد داد تا با برگزیدن کنترل‌های امنیتی کافی و درست، می‌توان محافظت از دارایی‌های اطلاعاتی را ضمانت کرد و به این ترتیب به طرفین ذینفع اطمینان خاطری مورد قبول داد. بر این اساس تمامی راهکارهای امنیتی درست به سخت‌افزارها، نرم‌افزارها، ارتباطات و بسترهای آن‌ها اعمال می‌شود تا موسسات را در جهت رسیدن به موفقیت برای داشتن محیطی امن کمک کند. مقصود از برنامه‌ریزی و پیاده‌سازی سیستم مدیریت امنیت اطلاعات (ISMS)، خلق شرایطی هماهنگ میان کلیه پرسنل با هدف حرکت به سمت امنیت اطلاعات در سازمان است و این موضوع با مشارکت و همراهی کلیه کارشناسان و پشتیبانی مدیران ارشد سازمان تحقق پیدا می‌کند. در بخشی از کتاب نظام مدیریت امنیت اطلاعات می‌خوانیم: طبیعی است که شما زمانی که به یک کشور خارجی سفر می‌کنید یکی از مهم‌ترین معیارها برقرار بودن امنیت در آن کشور است، همین موضوع باعث ترقیب شدن توریست‌ها برای سفر کردن و سرمایه‌گذاری در آن کشور می‌شود. در خصوص سازمان‌ها هم به همین شکل است، اگر سازمانی بتواند سیستم مدیریت امنیت اطلاعات را به درستی پیاده‌سازی و مدیریت کند تجارتی دائمی و همراه با ریسک کمتر خواهد داشت، تصور کنید شخصی قصد سرمایه‌گذاری در یک شرکت را دارد، اگر این شرکت که در کار تولید مواد اولیه رنگ پلاستیک است فرمول ساخت رنگ را به درستی امن نگاه ندارد و رقیبان تجاری آن فرمول را بدست بیاورند این شرکت دچار تهدید و در نهایت ممکن است بازار کار خود را از دست بدهد، بنابراین سیستم مدیریت امنیت اطلاعات (ISMS) به صورت کلی باعث اطمینان از تداوم تجارت و کاهش صدمات توسط ایمن ساختن اطلاعات و کاهش تهدیدها می‌شود. پیاده‌سازی سیستم مدیریت امنیت اطلاعات علاوه بر موارد بالا می‌تواند باعث اطمینان از سازگاری با استانداردهای امنیت اطلاعات و محافظت از داده‌ها، قابل اطمینان کردن تصمیم گیری‌ها و محک زدن سیستم مدیریت امنیت اطلاعات، یجاد اطمینان نزد مشتریان و شرکای تجاری، امکان رقابت بهتر با سایر شرکت‌ها و ایجاد مدیریت فعال و پویا در پیاده‌سازی امنیت داده‌ها و اطلاعات شود. فهرست مطالبفصل 1: پیشگفتارفصل 2: بنیان فکریفصل 3: تحلیل حقوقی امنیت شبکه و سایبریفصل 4: ارائه راهکارها

more_vert مقاله بررسی اثر غیرخطی نرخ ارز واقعی بر تراز تجاری ایران

ادامه مطلب

closeمقاله بررسی اثر غیرخطی نرخ ارز واقعی بر تراز تجاری ایران

مقاله بررسی اثر غیرخطی نرخ ارز واقعی بر تراز تجاری ایران: رویکرد رگرسیون انتقال ملایم مقاله علمی و پژوهشی " بررسی اثر غیرخطی نرخ ارز واقعی بر تراز تجاری ایران: رویکرد رگرسیون انتقال ملایم" مقاله ای است در 24 صفحه و با 30 فهرست منبع که در مجلات معتبر علمی و پژوهشی با رویکرد سیاست ها و پژوهشهای اقتصادی منتشر شده است در این مقاله علمی و پژوهشی به مباحث تراز تجاری، رگرسیون انتقال ملایم، نرخ ارز واقعی پرداخته شده است چکیده مقاله نظریه­های سنتی اقتصادبین­الملل برکاهش ارزش پول ملی به عنوان سیاستی کارا جهت کاهش کسری تراز تجاری تأکید می­کنند. ادبیات اخیرضمن تأکید بر اثر مبهم کاهش ارزش پول ملی بر تراز تجاری احتمال واکنش نامتقارن متغیرهای تجاری به تغییرات نرخ ارز را مورد تأکید قرار می­دهند. در این راستا هدف مطالعه حاضر بررسی اثر غیرخطی نرخ ارز واقعی بر تراز تجاری با استفاده از رویکرد رگرسیون انتقال ملایم طی سال­های 1395-1360 و به صورت فصلی می­باشد. نتایج حاصل از برآورد الگو، ضمن تأیید اثر غیرخطی نرخ ارز واقعی بر تراز تجاری حاکی از این می­باشد که اثرگذاری متغیرهای  نرخ ارز واقعی، درجه باز بودن تجاری و نرخ رشد تولید ناخالص داخلی  بر تراز تجاری بسته به رژیمی دارد که اقتصاد در آن قرار گرفته است. همچنین نتایج نشان می‌دهد که به طور کلی مجموع ضرایب نرخ ارز واقعی در رژیم اول اثر مثبت و در رژیم دوم اثر منفی بر تراز تجاری گذاشته است. همچنین مجموع ضرایب نرخ رشد تولید ناخالص داخلی در رژیم اول و دوم اثر منفی  بر تراز تجاری داشته است. از سویی مجموع ضرایب درجه باز بودن تجاری در رژیم اول اثر منفی و در رژیم دوم اثر مثبتی بر تراز تجاری داشته­اند. دانشجویان دوره دکترا و کارشناسی ارشد می تواند از محتوای این مقاله برای رساله دکترا و پایان نامه کارشناسی ارشد بهره ببرند .

more_vert کتاب هوش تجاری

ادامه مطلب

closeکتاب هوش تجاری

کتاب هوش تجاری نوشته‌ی علی سرآبادانی، صدیقه سرآبادانی و محمدتقی صادقی، به ارائه‌ی مفاهیمی مانند ابزارها، ویژگی‌ها و معماری هوش تجاری می‌پردازد و مفاهیم آن را به زبان ساده و روان توضیح می‌دهد. هوش تجاری (Business intelligence) عبارت است از طیف گسترده‌ای از کاربردها و فناوری‌ها برای جمع آوری داده و دانش برای تولید پرس‌وجو به منظور آنالیز سازمان‌ها جهت اتخاذ تصمیمات تجاری دقیق و هوشمند. در واقع هوش تجاری به فرآیند تبدیل داده‌های خام به اطلاعات تجاری و مدیریتی اطلاق می‌شود که به تصمیم‌گیرندگان سازمان یاری می‌دهد تا تصمیمات‌شان را در زمان کم‌تر و بهتر بگیرند و بر اساس اطلاعات صحیح عمل کنند. داده‌ها با ورود به سیستم هوش تجاری، مورد پردازش قرار می‌گیرند و به دانش تبدیل می‌شوند، سپس دانش به دست آمده مورد تحلیل قرار می‌گیرد و از نتایج تحلیلی آن دید کلی نسبت به سازمان به دست می‌آید که بر اساس آن مدیران تصمیمات لازم را می‌گیرند و اعمالی برای بهبود عملکرد سازمان انجام می‌دهند. در بخشی از کتاب هوش تجاری می‌خوانیم: بازار نرم‌افزارها و راهکارهای مرتبط با هوش تجاری در پایان سال 2005 با پیش از یازده درصد رشد نسبت به سال قبل به 5/7 میلیارد دلار رسیده است. بخش زیادی از این رشد ناشی از افزایش گرایش عمومی به سیستم‌های گزارش‌گیری و ابزارهای Query (استخراج یک یا چند رکورد معین از بانک اطلاعاتی که دارای یک ویژگی مشترک هستند) مربوط می‌شود و مابقی حاصل رونق سیستم‌های داده کاوی و تجزیه و تحلیل پیشرفته آمار و تخمین وضعیت آتی تحولات است. در همین فاصله آن دسته از نرم‌افزارها که مبتنی بر بانک‌های اطلاعاتی متداول مانند SQL Server یا اوراکل بوده‌اند، به تنهایی نزدیک به بیست درصد یعنی تقریباً دو برابر میانگین رشد کل بازار - رشد داشته‌اند. بنابراین می‌توان نتیجه گرفت که یکی از دلایل مهم این رشد شدید، گرایش صنعت نرم‌افزار و برنامه‌نویسان بانک‌های اطلاعاتی به سمت استفاده از راهکار هوش تجاری بوده است. بازار هوش تجاری به شدت در حال گسترش است و قابلیت‌های راهکار هوش تجاری به گونه‌ای است که به کار هر نوع کسب و کاری می‌آید. مثلاً از این راهکار می‌توان برای بررسی چرایی و چگونگی صفحات پربیننده یک سایت وب، استخراج گزارش‌های مالی از فراز و نشیب شرکت یا سازمان، میزان استقبال مردم از یک برنامه ملی، نظرسنجی و افکار سنجی پیرامون یک موضوع خاص، تغییرات رشد جمعیت و گرایش‌های آتی آن، برنامه‌ریزی برای آینده صنعت کشاورزی با توجه به تغییرات آب و هوا، تغییرات میزان فروش یک محصول در بازار کامپیوتر و پیش‌بینی وضعیت احتمالی بازار در آینده استفاده کرد. فهرست مطالبفصل اول: آشنایی با هوش تجاریتعریف هوش تجاریمنظر مدیریتیمنظر معماری و فرایندهای سازمانیمنظر تجاریمنظر فناوریتاریخچه هوش تجاریکاربردهای هوش تجاریفواید و مزایای هوش تجاریعیب‌های هوش تجاریاهداف زیر ساختی هوش تجاریاهداف کاربردی هوش تجاری در سازمان‌هاانگیزه‌های استفاده از هوش تجاری در سازمان‌هامشکلات تجاریمشکلات تکنیکیمشکلات راه‌اندازی یک سیستم هوش تجاری در سازمان‌هانرم‌افزارهای موجود هوش تجاریبررسی نرم‌افزار Qlik Viewنسخه‌های مختلف Qlik Viewوضعیت هوش تجاری در جهانهوش تجاری در ایرانفصل دوم: ابزارها و مفاهیم در هوش تجاریمراحل هوش تجاریفرایند ETLانبار داده DWمعماری مدل سازی دادهسیستم پردازش تحلیلی بر خط OLAPمدل چند بعدی داده‌هاحجم داده‌ایمدل داده رابطه‌ایعملیات بر روی حجم‌های داده‌ایسرورهای OLAPپردازش ترکتش بر خط OLTPمفاهیم، تاریخچه و کاربردهای داده کاویدلیل پیدایش داده کاویمراحل کشف دانشتوصیف داده‌ها در داده کاویمدل‌های پیش بینی داده‌هامدل‌ها و الگوریتم‌های داده کاوی1- شبکه‌های عصبی2- درخت تصمیم3- رگرسیون منطقی4- تحلیل تفکیکی5-مدل افزودنی کلی (GAM)مدیریت ارتباط با مشتری CRMموضوعات مورد بحث در CRMانواع CRMمزایای مدیریت ارتباط با مشتری برای مشتریانمزایای مدیریت ارتباط با مشتری برای سازمان‌هامراحل ارائه خدمت در مدیریت ارتباط با مشتریبرنامه‌ریزی منابع سازمانی ERPاهداف اصلی ERPدلایل عمده استفاده از ERP در شرکت‌هاهزینه‌های پنهان ERPمزایای ERPمعایب ERPعامل هوشمند AIبررسی حضور عامل‌های نرم‌افزاری هوشمند در جنبه‌های مختلف تجارت الکترونیکعامل‌های نرم‌افزاری در خرید اینترنتیسیستم پشتیبان تصمیم‌گیری DSSمزایای DSSچارچوب توسعه یافته DSSاجزای DSSمدیریت زنجیره تأمین SCMفازهای اصلی مدیریت زنجیره تأمینبررسی فناوری تولید و براورد نحوه تأمین دانش فنی موردنیازپنج عملکرد برای مدیریت در برابر چالش‌های زنجیره تأمینفصل سوم: معماری هوش تجاریداده‌گاهویژگی‌های اساسی یک معماری خوب برای هوش تجاریکارکرد BI در سطوح مختلف سازمانزیر ساخت‌های سخت افزاری مورد نیاز برای هوش تجاریفاکتورهای مهم در ایجاد شرایط مطلوب برای هوش تجارینکات پایه‌ای مهم در ساخت یک سیستم BI در سازمانفصل چهارم:جمع‌بندی و نتیجه‌گیریمنابع و مآخذ

more_vert پایداری سلول‌های زنده تا دو هفته با استفاده از نانو ذرات

ادامه مطلب

closeپایداری سلول‌های زنده تا دو هفته با استفاده از نانو ذرات

دو شرکت فعال در حوزه زیستی با استفاده از نانوذرات و فناوری رهایش سلولی روشی در اختیار محققان قرار داده‌اند که سلول‌های زنده را تا دو هفته پایدار نگه دارند. به گزارش ستاد ویژه توسعه فناوری نانو، همکاری دو شرکت فعال د حوزه زیستی منجر به توسعه فناوری شده که به کاربران اجازه می‌دهد تا درک عمیق‌تری نسبت به سلول‌های زنده داشته باشند، این دو شرکت با استفاده از نانوذرات و فناوری رهایش سلولی روشی در اختیار محققان قرار می‌دهند که سلول‌های زنده را تا دو هفته پایدار نگه دارند. شرکت آبکام (Abcam) یکی از نوآوران فعال در بخش ابزارهای علوم زیستی است، این شرکت به تازگی همکاری مشترکی با شرکت سوماسرو آغاز کرده است. سوماسرو شرکتی در حوزه خدمات داروسازی و کسب‌وکار معرف‌های ویژه است که روی توسعه فناوری پلی‌نوتا (PolyNauta) کار می‌کند. این همکاری مشترک برای تجاری‌سازی فناوری رهایش سلولی با استفاده از نانوذرات بیونیک است که در آن امکان رهایش طیف وسیعی از مواد به‌صورت مستقیم در سلول‌های زنده فراهم می‌شود. فران کروافورد مدیرعامل شرکت سوماسرو درخصوص این دستاورد گفت: شهرت آبکام به‌عنوان یک شرکت مبتکر در زمینه معرف‌های زیستی و زیرساخت‌های اختصاصی تجاری‌سازی در جهان، همراه با رویکرد شفاف و مشارکت دانشگاهی، آن‌ها را به‌عنوان گزینه‌ای مهم برای شراکت در توسعه و تجاری‌سازی پلتفرم فناوری پلی‌نوتا مطرح کرده است، ما بسیار هیجان‌زده هستیم که با آن‌ها همکاری می‌کنیم تا از پلتفرم رهایش نوآورانه ما برای تحقیقات و کاربردهای تشخیصی استفاده شود. چری والکر از شرکت آبکام نیز افزود: سرمایه‌گذاری در ایده‌های نوآورانه و فناوری‌های پلتفرمی و حمایت از این موارد از طریق تجاری‌سازی جهانی، عنصر اصلی راهبردی رشد ما است، تخصص و جایگاه ما شرکا، ما را قادر می‌سازد تا به سرعت نوآوری‌های خود را به‌دست جامعه تحقیقاتی در جهان برسانیم،هدف ما، مشارکت، سرمایه‌گذاری و تجاری‌سازی فناوری‌های اولیه است که نوید بهبود و تسریع تحقیقات را می‌دهد. این همکاری در ابتدا بر توسعه و تجاری‌سازی مجموعه‌ای از رنگ‌های سلومینات متمرکز خواهد بود به طوری که بر ایجاد تحول در تصویربرداری‌ از سلول‌های زنده تاکید دارد، رنگ‌هایی که موجب می‌شود سلول‌ها تا ۱۴ روز کاربردی و پایدار باقی بمانند، این کاهش اساسی سمیت به کاربران این امکان را می‌دهد که به‌طور کامل سلول‌های خود را مورد تجزیه و تحلیل قرار دهند و آن‌ها را قادر به دستیابی به بینش‌های عمیق و پیشرفت در درک بهتر از این سلول‌ها می‌کند.

more_vert کتاب هوش تجاری

ادامه مطلب

closeکتاب هوش تجاری

کتاب هوش تجاری نوشته‌ی علی سرآبادانی، صدیقه سرآبادانی و محمدتقی صادقی، به ارائه‌ی مفاهیمی مانند ابزارها، ویژگی‌ها و معماری هوش تجاری می‌پردازد و مفاهیم آن را به زبان ساده و روان توضیح می‌دهد. هوش تجاری (Business intelligence) عبارت است از طیف گسترده‌ای از کاربردها و فناوری‌ها برای جمع آوری داده و دانش برای تولید پرس‌وجو به منظور آنالیز سازمان‌ها جهت اتخاذ تصمیمات تجاری دقیق و هوشمند. در واقع هوش تجاری به فرآیند تبدیل داده‌های خام به اطلاعات تجاری و مدیریتی اطلاق می‌شود که به تصمیم‌گیرندگان سازمان یاری می‌دهد تا تصمیمات‌شان را در زمان کم‌تر و بهتر بگیرند و بر اساس اطلاعات صحیح عمل کنند. داده‌ها با ورود به سیستم هوش تجاری، مورد پردازش قرار می‌گیرند و به دانش تبدیل می‌شوند، سپس دانش به دست آمده مورد تحلیل قرار می‌گیرد و از نتایج تحلیلی آن دید کلی نسبت به سازمان به دست می‌آید که بر اساس آن مدیران تصمیمات لازم را می‌گیرند و اعمالی برای بهبود عملکرد سازمان انجام می‌دهند. در بخشی از کتاب هوش تجاری می‌خوانیم: بازار نرم‌افزارها و راهکارهای مرتبط با هوش تجاری در پایان سال 2005 با پیش از یازده درصد رشد نسبت به سال قبل به 5/7 میلیارد دلار رسیده است. بخش زیادی از این رشد ناشی از افزایش گرایش عمومی به سیستم‌های گزارش‌گیری و ابزارهای Query (استخراج یک یا چند رکورد معین از بانک اطلاعاتی که دارای یک ویژگی مشترک هستند) مربوط می‌شود و مابقی حاصل رونق سیستم‌های داده کاوی و تجزیه و تحلیل پیشرفته آمار و تخمین وضعیت آتی تحولات است. در همین فاصله آن دسته از نرم‌افزارها که مبتنی بر بانک‌های اطلاعاتی متداول مانند SQL Server یا اوراکل بوده‌اند، به تنهایی نزدیک به بیست درصد یعنی تقریباً دو برابر میانگین رشد کل بازار - رشد داشته‌اند. بنابراین می‌توان نتیجه گرفت که یکی از دلایل مهم این رشد شدید، گرایش صنعت نرم‌افزار و برنامه‌نویسان بانک‌های اطلاعاتی به سمت استفاده از راهکار هوش تجاری بوده است. بازار هوش تجاری به شدت در حال گسترش است و قابلیت‌های راهکار هوش تجاری به گونه‌ای است که به کار هر نوع کسب و کاری می‌آید. مثلاً از این راهکار می‌توان برای بررسی چرایی و چگونگی صفحات پربیننده یک سایت وب، استخراج گزارش‌های مالی از فراز و نشیب شرکت یا سازمان، میزان استقبال مردم از یک برنامه ملی، نظرسنجی و افکار سنجی پیرامون یک موضوع خاص، تغییرات رشد جمعیت و گرایش‌های آتی آن، برنامه‌ریزی برای آینده صنعت کشاورزی با توجه به تغییرات آب و هوا، تغییرات میزان فروش یک محصول در بازار کامپیوتر و پیش‌بینی وضعیت احتمالی بازار در آینده استفاده کرد. فهرست مطالبفصل اول: آشنایی با هوش تجاریتعریف هوش تجاریمنظر مدیریتیمنظر معماری و فرایندهای سازمانیمنظر تجاریمنظر فناوریتاریخچه هوش تجاریکاربردهای هوش تجاریفواید و مزایای هوش تجاریعیب‌های هوش تجاریاهداف زیر ساختی هوش تجاریاهداف کاربردی هوش تجاری در سازمان‌هاانگیزه‌های استفاده از هوش تجاری در سازمان‌هامشکلات تجاریمشکلات تکنیکیمشکلات راه‌اندازی یک سیستم هوش تجاری در سازمان‌هانرم‌افزارهای موجود هوش تجاریبررسی نرم‌افزار Qlik Viewنسخه‌های مختلف Qlik Viewوضعیت هوش تجاری در جهانهوش تجاری در ایرانفصل دوم: ابزارها و مفاهیم در هوش تجاریمراحل هوش تجاریفرایند ETLانبار داده DWمعماری مدل سازی دادهسیستم پردازش تحلیلی بر خط OLAPمدل چند بعدی داده‌هاحجم داده‌ایمدل داده رابطه‌ایعملیات بر روی حجم‌های داده‌ایسرورهای OLAPپردازش ترکتش بر خط OLTPمفاهیم، تاریخچه و کاربردهای داده کاویدلیل پیدایش داده کاویمراحل کشف دانشتوصیف داده‌ها در داده کاویمدل‌های پیش بینی داده‌هامدل‌ها و الگوریتم‌های داده کاوی1- شبکه‌های عصبی2- درخت تصمیم3- رگرسیون منطقی4- تحلیل تفکیکی5-مدل افزودنی کلی (GAM)مدیریت ارتباط با مشتری CRMموضوعات مورد بحث در CRMانواع CRMمزایای مدیریت ارتباط با مشتری برای مشتریانمزایای مدیریت ارتباط با مشتری برای سازمان‌هامراحل ارائه خدمت در مدیریت ارتباط با مشتریبرنامه‌ریزی منابع سازمانی ERPاهداف اصلی ERPدلایل عمده استفاده از ERP در شرکت‌هاهزینه‌های پنهان ERPمزایای ERPمعایب ERPعامل هوشمند AIبررسی حضور عامل‌های نرم‌افزاری هوشمند در جنبه‌های مختلف تجارت الکترونیکعامل‌های نرم‌افزاری در خرید اینترنتیسیستم پشتیبان تصمیم‌گیری DSSمزایای DSSچارچوب توسعه یافته DSSاجزای DSSمدیریت زنجیره تأمین SCMفازهای اصلی مدیریت زنجیره تأمینبررسی فناوری تولید و براورد نحوه تأمین دانش فنی موردنیازپنج عملکرد برای مدیریت در برابر چالش‌های زنجیره تأمینفصل سوم: معماری هوش تجاریداده‌گاهویژگی‌های اساسی یک معماری خوب برای هوش تجاریکارکرد BI در سطوح مختلف سازمانزیر ساخت‌های سخت افزاری مورد نیاز برای هوش تجاریفاکتورهای مهم در ایجاد شرایط مطلوب برای هوش تجارینکات پایه‌ای مهم در ساخت یک سیستم BI در سازمانفصل چهارم:جمع‌بندی و نتیجه‌گیریمنابع و مآخذ

more_vert مقاله یکپارچگی تجاری و همزمانی سیکل‌های تجاری درکشورهای عضو سازمان کنفرانس اسلامی برحسب ترتیبات منطقه‌ای

ادامه مطلب

closeمقاله یکپارچگی تجاری و همزمانی سیکل‌های تجاری درکشورهای عضو سازمان کنفرانس اسلامی برحسب ترتیبات منطقه‌ای

  مقاله علمی و پژوهشی " یکپارچگی تجاری و همزمانی سیکل‌های تجاری درکشورهای عضو سازمان کنفرانس اسلامی برحسب ترتیبات منطقه‌ای" مقاله ای است در 24 صفحه و با 32 فهرست منبع که در مجلات معتبر علمی و پژوهشی با رویکرد سیاست ها و پژوهشهای اقتصادی منتشر شده است در این مقاله علمی و پژوهشی به مباحث همگرایی تجاری، همزمانی سیکل‌های تجاری، کشورهای عضو OIC، بلوک‌بندی‌های منطقه‌ای پرداخته شده است چکیده مقاله نظریه‌های جدید در عرصه تجارت بین الملل به این موضوع اشاره دارندکه یکپارچگی تجاری و افزایش حجم تجارت بین کشورها می‌توانند همزمانی در سیکل‌های تجاری آنها را تقویت نماید. مقاله حاضر به بررسی این موضوع بین 57 کشور اسلامی و به تفکیک سه گروه بندی منطقه‌ای عمده اسلامی می‌پردازد. نتایج تجربی که از اندازه‌گیری شاخص‌های همزمانی سیکل‌های تجاری و یکپارچگی بدست آمده است نشان می‌دهندکه هم درکل و هم در گروه‌بندی‌های منطقه‌ای، روند یکپارچگی تجاری و همزمانی سیکل‌های تجاری به‌ویژه طی دوره زمانی (2005-1990) افزایش قابل توجهی یافته است. همچنین، عضویت در بلوک‌بندی‌های منطقه‌ای به طور قابل توجهی در همزمان شدن سیکل‌های تجاری و افزایش شدت تجارت دو جانبه در کشورهای عضو تاثیر مثبت بر جای گذارده است. واژه‌های کلیدی: دانشجویان دوره دکترا و کارشناسی ارشد می تواند از محتوای این مقاله برای رساله دکترا و پایان نامه کارشناسی ارشد بهره ببرند .

more_vert مقاله تأثیرات همگرایی اقتصادی کشورهای عضو اکو در یک مدل تعادل عمومی استاندارد (مدل GTAP)

ادامه مطلب

closeمقاله تأثیرات همگرایی اقتصادی کشورهای عضو اکو در یک مدل تعادل عمومی استاندارد (مدل GTAP)

مقاله علمی و پژوهشی " تأثیرات همگرایی اقتصادی کشورهای عضو اکو در یک مدل تعادل عمومی استاندارد (مدل GTAP)" مقاله ای است در 27 صفحه و با 30 فهرست منبع که در مجلات معتبر علمی و پژوهشی با رویکرد سیاست ها و پژوهشهای اقتصادی منتشر شده است در این مقاله علمی و پژوهشی به مباحث اکو، مدل جیتپ، همگرایی منطقه‌ای، تجزیه رفاه پرداخته شده است چکیده مقاله هدف این مطالعه بررسی تأثیر همگرایی منطقه‌ای اکو بر برخی متغیرهای اقتصادی کشورهای عضو این سازمان می‌باشد. نقش موافقتنامه تجاری منطقه‌ای در افزایش صادرات و واردات، افزایش رفاه و بهبود برخی متغیرهای دیگر اقتصادی کشورهای عضو این پیمان‌ها موضوع بحث بسیاری از اقتصاددانان بوده است. ادبیات تجربی موجود این موضوع را در مورد سازمان اکو به‌صورت گسترده مورد بررسی قرار نداده است. تحقیق حاضر برای شبیه‌سازی حذف موانع تجاری بین اعضای اکو از مدل تحلیل‌های تجارت جهانی استفاده می‌کند. در یک روش بستن استاندارد مدل تعادل عمومی و کاربرد نوع چند ناحیه‌ای و چند کالایی مدل جیتپ نتایج شبیه‌سازی سیاست تجاری نشان می‌دهد که اصلاحات سیاست‌های تجاری اعضای اکو موجب ترقی اقتصاد کشورهای عضو یعنی افزایش صادرات و واردات، تولید، کاهش قیمت‌های واردات، تقاضای بیشتر برای مواهب، افزایش مصرف شهروندان و افزایش مطلوبیت و رفاه خواهد شد. تجزیه تغییرات رفاه نشان داد که تغییر سیاست تجاری آثار متفاوتی بر اجزای رفاه کشورهای عضو اکو دارد. دانشجویان دوره دکترا و کارشناسی ارشد می تواند از محتوای این مقاله برای رساله دکترا و پایان نامه کارشناسی ارشد بهره ببرند .

more_vert مقاله امکان سنجی تشکیل بلوکهای تجاری: ایران و کشورهای منتخب

ادامه مطلب

closeمقاله امکان سنجی تشکیل بلوکهای تجاری: ایران و کشورهای منتخب

مقاله علمی و پژوهشی " امکان سنجی تشکیل بلوکهای تجاری: ایران و کشورهای منتخب" مقاله ای است در 16 صفحه و با 11 فهرست منبع که در مجلات معتبر علمی و پژوهشی با رویکرد سیاست ها و پژوهشهای اقتصادی منتشر شده است در این مقاله علمی و پژوهشی به مباحث یکپارچگی تجاری، نظریه جاذبه، اتحادیه های تجاری، داده های تابلویی پرداخته شده است چکیده مقاله یکپارچگی اقتصادی نوعی سیاست بازرگانی است که موجب کاهش یا حذف موانع و محدودیتهای تجاری تبعیض آمیز میان کشورهای عضو و هم بسته می شود. در واقع یکپارچگی اقتصادی زمانی صورت می گیرد که گروهی از کشورها، سیاست های بازرگانی مشترک را به نفع یکدیگر و در راستای افزایش توان تجاری خود مورد تصویب قرار می دهند که این هماهنگی سیاستهای تجاری می تواند بین دو یا بیشتر از دو کشور صورت گیرد. در حقیقت هر نوع توافقی که براساس آن کشورها سیاستهای پولی، مالی و تجاری خود را هماهنگ کنند به یکپارچگی اشاره دارد. مطالعه حاضر به بررسی اثر یکپارچگی تجاری بر جریان تجاری بین ایران و بلوکهای منتخب طی دوره زمانی 2003-1992 پرداخته و در این راستا از روش "داده های تابلویی" بهره گرفته است. براساس نتایج به دست آمده یکپارچگی تجاری بین ایران و اتحادیه اروپا، کشورهای حوزه خلیج فارس، کشورهای گروه D8 و کشورهای جنوب شرق آسیا موجب خلق تجارت می شود که در میان این اتحادیه ها، اتحادیه اروپا و اتحادیه کشورهای جنوب شرق آسیا از قدرت بیشتری برخوردار است. دانشجویان دوره دکترا و کارشناسی ارشد می تواند از محتوای این مقاله برای رساله دکترا و پایان نامه کارشناسی ارشد بهره ببرند .

more_vert حمایت مرکز رشد دانشگاه علامه از تولید محتوا در حوزه کودک و نوجوان

ادامه مطلب

closeحمایت مرکز رشد دانشگاه علامه از تولید محتوا در حوزه کودک و نوجوان

مرکز رشد واحدهای فناور علوم انسانی و اجتماعی دانشگاه علامه طباطبائی از ایده ها و طرح های منجر به تولید محتوا و سرویس های دیجیتال در حوزه کودک و نوجوان در چارچوب برنامه های تجاری سازی و شتاب دهی حمایت می کند. به گزارش ایسنا، به نقل از روابط عمومی دانشگاه علامه طباطبائی، در ادامه فعالیت های مرکز واحدهای فناور در دانشگاه، مرکز توسعه سرویس های دیجیتال «وسنی» حاضر در مرکز رشد واحدهای فناور علوم انسانی و اجتماعی دانشگاه علامه طباطبائی از ایده ها و طرح های منجر به تولید محتوا و سرویس های دیجیتال در حوزه کودک و نوجوان در چارچوب برنامه های تجاری سازی و شتاب دهی حمایت می کند. دانشگاه علامه از صاحبان ایده و یا تیم های فعال در این حوزه دعوت کرد که برای ثبت نام به سایت vasnigroup.ir بخش حمایت مراجعه کنند.

more_vert کتاب فرآیند تصمیم گیری در مدیریت

ادامه مطلب

closeکتاب فرآیند تصمیم گیری در مدیریت

  با توجه به دهه‌ها پژوهش درباره فرآیند تصمیم‌گیری و اهمیت بنیادین آن برای تجارت چرا هنوز بسیاری از تصمیمات کلیدی مدیریتی به شکست منتهی می‌شوند؟ پژوهش انجام شده در این کتاب به دنبال روشن کردن جواب‌های این پرسش کلیدی است. نقش محوری فرآیند تصمیم‌گیری در مدیریت و نیروهایی که در هزاره جدید به آن شکل می‌دهند هم مورد بحث ما خواهد بود. اگر مدیر یک شرکت هستید یا کار مدیریت تجاری را در هر سطحی انجام می‌دهید، در این بازار جهانی که روزبه‌روز پویاتر می‌شود هر روز و هر لحظه و یا بهتر است بگوییم شبانه‌روز در حال انجام دادن «این کار» هستید و به خاطر انجام آن است که پول‌های درشت می‌گیرید (یا شاید هم نمی‌گیرید). در واقع «این» کار عمدتاً «کارکرد اصلی» مدیریت تلقی می‌شود که مدیریت را از غیر آن متمایز می‌کند (لااقل در محیط‌های سازمانی سنتی‌تری که در آنها هنوز این تفکیک مطرح است). مقصود از «این کار» تصمیم‌گیری تجاری است. در واقع تصمیم‌گیری آن‌قدر برای تلاش انسانی مهم است که یک رشته علمی تمام و کمال اختصاص به مطالعه و ارتقای فرآیندهای تصمیم‌گیری دارد. انبوه متفکران، دوره‌گردها و جادوگران حوزه مدیریت کم و بیش از میوه‌های آن و دیگر حوزه‌های پژوهشی مرتبط خوشه‌چینی کرده‌اند و آن را با مقادیر معتنابهی از خرد عملی، تردیدگرایی، تردستی و موسیقی و جادو درآمیخته‌اند و این‌گونه است که تصمیم‌گیری را به گستره ناهمگونی از نظریه‌ها، مدل‌ها، فرآیندها، ابزارها، تکنیک‌ها و رویکردهای تصمیم‌گیری که روزبه‌روز دامنه‌دارتر ورام‌نشدنی‌تر می‌شوند تبدیل کرده‌اند. هدف این کتاب تشویق تفکر با در نظر گرفتن ظرافت‌های تصمیم‌گیری مؤثر است. ما بحث خود را با مرور مختصر برخی از نظرات و نظریه‌های پایه‌ای مرتبط با تصمیم‌گیری تجاری، و نگاهی کوتاه به روند تکامل آنها آغاز خواهیم کرد. سپس به بررسی ملاحظاتی مانند تجارت الکترونیک، جهانی شدن و تفکر و عمل پیشرو در تصمیم‌گیری‌های تجاری خواهیم پرداخت. بحث بعد درباره سه نمونه موفق از محیط‌های تجاری بسیار پیچیده خواهد بود و در پایان یک واژه‌نامه و یک بخش شامل لینک‌های متنوع به منابع مفید تحت وب به کار اضافه خواهیم کرد. نتیجه‌گیری نهایی کتاب هم بیان ده گام مهم برای تقویت کارآمدی تصمیم‌گیری‌های تجاری است. هر یک از فصل‌های کتاب می‌تواند مستقلاً مورد توجه قرار گیرد و شما بر حسب علائق و نیازهای خود می‌توانید روال و ترتیب قرار گرفتن فصل‌ها را تغییر دهید.فهرست مطالب فصل اول: مقدمهفصل دوم: تعاریف مفاهیم: تصمیم‌گیری چیست؟فصل سوم: روند تکاملی تصمیم‌گیریفصل چهارم: بعد الکترونیکفصل پنجم: بعد جهانیفصل ششم: وضعیت بهینهفصل هفتم: در حوزه عمل: نمونه‌های موفقفصل هشتم: توضیحاتفصل نهم: منابعفصل دهم: ده گام تا تصمیم‌گیری مؤثرضمائم: پرسش‌های رایجسپاسگزاری

more_vert مقاله شوک‌های رابطه مبادله و تراز تجاری در ایران

ادامه مطلب

closeمقاله شوک‌های رابطه مبادله و تراز تجاری در ایران

مقاله علمی و پژوهشی " شوک‌های رابطه مبادله و تراز تجاری در ایران: آیا اثر هاربرگر ـ لارسن ـ متزلر وجود دارد؟" مقاله ای است در 18 صفحه و با 20 فهرست منبع که در مجلات معتبر علمی و پژوهشی با رویکرد سیاست ها و پژوهشهای اقتصادی منتشر شده است در این مقاله علمی و پژوهشی به مباحث تراز تجاری، رابطه مبادله، اثر هاربرگر - لارسن - متزلر، الگوی خودگرسیون برداری ساختاری پرداخته شده است چکیده مقاله هدف این مقاله، بررسی اثر شوک رابطه مبادله بر تراز تجاری در قالب فرضیه اثر هاربرگر ـ لارسن ـ متزلر در اقتصاد ایران است. طبق این اثر، افزایش برون‌زای موقت رابطه مبادله در اقتصادهای کوچک باز موجب بهبود موقتی تراز تجاری این کشورها می‌شود، اما با گذشت زمان این ارتباط از بین رفته و میرا می‌گردد. به‌منظور بررسی الگوی سیستماتیک واکنش‌های تراز تجاری به شوک‌های رابطه مبادله از روش خود رگرسیون‌برداری ساختاری در دوره زمانی (1389ـ 1338) استفاده شده است. متغیرهای الگو عبارتند از رابطه مبادله، تراز تجاری و تولید ناخالص داخلی. نتایج تجربی موید وجود اثر هاربرگر ـ لارسن ـ متزلر در اقتصاد ایران است، به این معنا که شوک‌های مثبت رابطه مبادله در کوتاه‌مدت باعث بهبود تراز تجاری می‌شود، اما این اثر به‌سرعت میرا می‌شود. دانشجویان دوره دکترا و کارشناسی ارشد می تواند از محتوای این مقاله برای رساله دکترا و پایان نامه کارشناسی ارشد بهره ببرند .