جستجو در بایگانی
برای جستجو در عنوان حداقل ۴ حرف وارد کنید.
//

_____.

//

_____.

_

_

_

 
 
more_vert مقاله علمی و پژوهشی در حوزه تجوید قرآن کریم

ادامه مطلب

closeمقاله علمی و پژوهشی در حوزه تجوید قرآن کریم

در این مقاله علمی و پژوهشی در 17 صفحه به همراه منابع به موضوعات مهمی چون تجوید قرآن کریم ، نقش تجوید در خوشخوانی و تغنی قرآن کریم ، قرائت و لهجه ها اشاره شده است  این مقاله علمی و پژوهشی را می توانید از طریق لینک زیر دریافت نمائید

more_vert نحوه دریافت کد سوابق تحصیلی داوطلبان کنکور

ادامه مطلب

closeنحوه دریافت کد سوابق تحصیلی داوطلبان کنکور

 مرکز سنجش و پایش کیفیت آموزشی وزارت آموزش و پرورش با صدور اطلاعیه‌ای از داوطلبان کنکور خواست کد سوابق تحصیلی خود را از طریق سامانه جمع آوری اطلاعات و سوابق تحصیلی داوطلبان آزمون سراسری دریافت کنند. به گزارش مرکز اطلاع‌رسانی و روابط عمومی وزارت آموزش‌ و پرورش، مرکز سنجش و پایش کیفیت آموزشی وزارت آموزش‌ و پرورش در آستانه آغاز زمان ثبت نام کنکور سراسری، با صدور اطلاعیه‌ای نحوه دریافت کد سوابق تحصیلی توسط داوطلبان کنکور سراسری را تشریح کرد. بر اساس این اطلاعیه و با توجه به شروع ثبت نام کنکور سراسری از ۱۶ تا ۲۴ بهمن ماه، داوطلبان نظام آموزشی ۳ -۳-۶ و سایر داوطلبانی که مشمول اعمال سوابق تحصیلی هستند، لازم است به سامانه http://dipcode.medu.ir مراجعه و نسبت به دریافت کد سوابق تحصیلی دیپلم و پیش‌دانشگاهی خود اقدام کنند. در صورتی‌ که داوطلب نسبت به دریافت کد تحصیلی خود اقدام نکند، مجاز به شرکت در آزمون سراسری سال ۹۹ نخواهد بود. ثبت نام کنکور سراسری سال ۱۳۹۹ از فردا چهارشنبه ۱۶ بهمن‌ ماه آغاز می‌شود. این آزمون در روزهای ۱۲ و ۱۳ تیرماه سال ۱۳۹۹ در حوزه‌های امتحانی سراسر کشور برگزار می‌شود.

more_vert مقاله اثر پرداخت غیرمشروط یارانه‌های نقدی بر تخصیص زمان خانواره

ادامه مطلب

closeمقاله اثر پرداخت غیرمشروط یارانه‌های نقدی بر تخصیص زمان خانواره

مقاله علمی و پژوهشی " اثر پرداخت غیرمشروط یارانه‌های نقدی بر تخصیص زمان خانوارها: ارزیابی اثر یک سیاست اجرا شده" مقاله ای است در 52 صفحه و با 7 فهرست منبع که در مجلات معتبر علمی و پژوهشی با رویکرد سیاست ها و پژوهشهای اقتصادی منتشر شده است در این مقاله علمی و پژوهشی به مباحث سیاست اصلاح یارانه‌ها، اثر سیاست، خانوار، عرضه ساعات کار، رگرسیون تفاضل در تفاضل پرداخته شده است چکیده مقاله هدف از انجام این پژوهش، برآورد اثر اجرای سیاست اصلاح پرداخت یارانه‌های انرژی بر ساعات کار هفتگی سرپرست خانوارهای شهری و روستایی در سال‌های 1391-1389 است. برای اندازه‌گیری واکنش افراد به دریافت یارانه­ها از تکنیک تفاضل در تفاضل استفاده می­شود. برای این منظور خانوارهای سال ۱۳۸۹ را با توجه به دریافت و عدم دریافت یارانه، به دو گروه کنترل و برنامه تقسیم می‌گردد. با روش رگرسیون تفاضل در تفاضل (حداقل مربعات معمولی، متغیر ابزاری و انتخاب نمونه هکمن)، اثر سیاست را روی عرضه ساعات کار در شغل اول و دوم سرپرست خانوار بررسی می‌کنیم. نخست اینکه آزمون‌های پلیس­بو فرض مهم موازی بودن روندهای پیش از اجرای برنامه را تأیید می­کند. از این نظر می­توان به یافته­های رگرسیون‌ها از نظر آماری اعتماد داشت. سپس، نتایج نشان می‌دهد که سیاست اصلاح یارانه‌ها، اثر معناداری در تغییر میزان ساعات کار نه در شغل اول و نه در شغل دوم در میان خانوارهای ایرانی اعم از شهری و روستایی نداشته است. این یافته­ها از استحکام کاملی برخوردار بوده و باتغییر روش برآورد و اضافه یا کم کردن متغیرهای کنترلی تغییری در نتایج ایجاد نمی­شود. پدران ایرانی برغم دریافت درآمد غیرکاری تقاضای خود برای فراغت را افزایش نداده و درآمد حاصل را برای خانواده خود صرف کرده­اند. از این جهت توزیع یارانه­های نقدی بهینه بوده است. دانشجویان دوره دکترا و کارشناسی ارشد می تواند از محتوای این مقاله برای رساله دکترا و پایان نامه کارشناسی ارشد بهره ببرند .

more_vert مقاله تأملی پیرامون پیوستاری زیبایی و اخلاق

ادامه مطلب

closeمقاله تأملی پیرامون پیوستاری زیبایی و اخلاق

مقاله علمی و پژوهشی " تأملی پیرامون پیوستاری زیبایی و اخلاق " مقاله ای است در 22 صفحه و با 25 فهرست منبع که در مجلات معتبر علمی و پژوهشی با رویکرد پژوهشهای اخلاقی منتشر شده است در این مقاله علمی و پژوهشی به مباحث اخلاق ، زیبایی ، زیبایی معقول ، زیبایی محسوس ، ذهنی پرداخته شده است چکیده مقاله زیبایی ، تاثیری خاص از برخی اشیا و یا افعال گوناگون است که تحت شرایطی خاص ما را به حالت معینی در می آورد . اگر به بررسی مواردی که منجر به برانگیختن احساس زیبایی در درونمان و تحسین ما شده اند بپردازیم در می یابیم که دریافت این حالت خاص نه منحصراً با ما ارتباط دارد و نه منحصراً با شی یا فعل مورد نظر . پیداست که شی مورد نظر باید پاره ای از صفات و ویژگی ها و هماهنگی لازم را جهت زیبا بودن دارا باشد و از طرفی ما نیز آمادگی دریافت زیبایی را داشته باشیم . زیبا لذتی است کیفی که به نحوی شهودی حاصل می آید و به ذهن متبادر میگردد. بی تردید زیبایی در خارج وجود دارد و ذهن انسان در درک و دریافت آن دخیل میباشد ، اما همه ی انسانها در زیبا دانستن یا ندانستن چیزی متفق القول نیستند و لذا تفاوت آراء در زیبا نامیدن بسیار محسوس است . حال پرسشی که در راستای موضوع این مقاله مطرح میباشد رابطه ی زیبایی با اخلاق است . با توجه به نظریات گوناگون پیرامون تقسیم زیبایی به محسوس و معقول ، عینی و ذهنی ، نسبی و یا مطلق دانستن زیبایی ، کدام نوع از زیبایی درباره ارزشهای اخلاقی صادق است ؟ و اینکه آیا ارزشهای اخلاقی را پس از درک زیبایی شان اخلاقی میدانیم و حکم به درست و خوب بودن آنها می نماییم؟ دانشجویان دوره دکترا و کارشناسی ارشد می تواند از محتوای این مقاله برای رساله دکترا و پایان نامه کارشناسی ارشد بهره ببرند .

more_vert مقاله مطالعه تطبیقی وضعیت حقوقی شرط تعهد به دریافت در قراردادهای فروش و انتقال گاز

ادامه مطلب

closeمقاله مطالعه تطبیقی وضعیت حقوقی شرط تعهد به دریافت در قراردادهای فروش و انتقال گاز

مقاله علمی و پژوهشی " مطالعه تطبیقی وضعیت حقوقی شرط تعهد به دریافت در قراردادهای فروش و انتقال گاز" مقاله ای است در 28 صفحه و با 43 فهرست منبع که در مجلات معتبر علمی و پژوهشی با رویکرد حقوق خصوصی منتشر شده است در این مقاله علمی و پژوهشی به مباحث  قرارداد فروش و انتقال گاز؛ شرط تعهد به دریافت؛ خسارت مقطوع؛ شرط جزایی؛ شرط تضمین خرید پرداخته شده است چکیده مقاله شرط تعهد به دریافت، یکی از عناصر حیاتی قراردادهای بلندمدت فروش و عرضه در حوزه انرژی و بهطور خاص در قراردادهای فروش و انتقال گاز است. فلسفه و مبنای پیشبینی و درج شرط تعهد به دریافت بهطور مشخص، متمرکز بر اهمیت و ضرورت تضمین سطح حداقلی درآمد فروشنده، بهعلاوه بازگشت سرمایه وی و همچنین پوشش هزینه های هنگفت ناشی از اجرای پروژههای بالادستی است که تا مرحله آمادهسازی گاز برای انتقال به خریدار متقبل شده است. علیرغم اینکه در قراردادهای فروش و انتقال گاز به طور گسترده و متداول از روش شرط تعهد به دریافت استفاده میشود، اعتبار و قابلیت اجرای این شرط به نحو دقیق و کامل در نظامهای حقوقی مختلف مشخصنشده و مورد مناقشه قرار گرفته است. یکی از مباحثقابل طرح درباره شرط تعهد به دریافتاین است که برخی نظامهای حقوقی از آن بهعنوان شرط مجازات یاد کرده و از این رو آن را نامعتبر و غیرقابل اجرا تلقی میکنند. در نقطه مقابل، پارهای دیگر، این شرط را به مثابه نوعی خسارت مقطوع انگاشته و آن را کاملاً معتبر و لازمالاجرا میدانند. این مقاله میکوشد پارهای از ابهامات ماهیت حقوقی و اعتبار شرط تعهد به دریافت را با نگاهی ویژه به رویکرد نظام حقوقی انگلیس و ایران در اینباره بررسی کند. عنوان مقاله [English] Legal Nature and Validity of Take-or-Pay Clause in Longterm Gas Sale Agreements: A Comparative Study چکیده [English] Take-or-Pay clause (T-o-P), as an essential element of long-term off-take and supply contracts in energy sector, particularly in Gas Sales Agreements.The philosophy of T-o-P clause is based on the importance of the fact that the seller will receive a level of revenue guaranteed under the agreement that covers massive financial commitments and debts arising from the upstream project. Although T-o-P clause is frequently considered in GSAs, the validity and applicability of this condition is subject to controversy among different legal systems. Some lawyers have treated this provision as a penalty clause which is invalid and unenforceable. However, others regard it as a valid and enforceable liquidated damage clause. This paper first focuses on uncertainties and ambiguities regarding the legal status of take-or-pay provision, particularly in English legal system. Then, it discusses the issue by considering the fundamentals of Islamic contract rules and jurisprudence, particularly Iranian legal system reflected in the Iranian Civil Code دانشجویان دوره دکترا و کارشناسی ارشد می تواند از محتوای این مقاله برای رساله دکترا و پایان نامه کارشناسی ارشد بهره ببرند .

more_vert آغاز مهلت مجدد ثبت نام آزمون ارشد پزشکی از ۲۵ فروردین

ادامه مطلب

closeآغاز مهلت مجدد ثبت نام آزمون ارشد پزشکی از ۲۵ فروردین

مهلت مجدد ثبت نام آزمون کارشناسی ارشد گروه پزشکی برای ثبت نام و ویرایش اطلاعات از ۲۵ تا ۲۷ فروردین ۹۹ آغاز می‌شود. معاونت فرهنگی-دانشجویی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در اطلاعیه ای اعلام کرد: داوطلبانی که موفق به ثبت نام نشده‌اند یا داوطلبانی که هزینه ثبت نام را پرداخت و کد پیگیری دریافت کرده‌اند ولی به دلیل اتمام مهلت ثبت نام نتوانسته‌اند ثبت نام کنند و همچنین داوطلبانی که نیاز به تصحیح و ویرایش اطلاعات و مدارک خود دارند، می‌توانند نسبت به ثبت نام جدید یا ویرایش در زمان یاد شده اقدام کنند.این مهلت تمدید نخواهد شد.براساس این اطلاعیه، داوطلبانی که هزینه ثبت نام را پرداخت کرده و کد پیگیری دریافت کرده‌اند یا دریافت نکرده‌اند باید درخواست خود را صرفاً از طریق سامانه http://sanjeshp.ir قسمت تماس با ما – دسته بندی: پشتیبانی سایت - به مرکز سنجش آموزش پزشکی اعلام کنند. طق این اطلاعیه واحد ذیربط پس از بررسی، حداکثر تا ۲۵ فروردین ماه پاسخ لازم را ارائه خواهد کرد تا داوطلبان بتوانند در زمان اعلام شده ثبت نام کنند. همچنین افرادی که هزینه ثبت نام را پرداخت و کد پیگیری دریافت کرده ولی به دلایل مختلف (به جز اتمام مهلت) قادر به ادامه ثبت نام نشده‌اند، کد پیگیری خود را به سامانه ارسال کنند. همچنین افرادی که هزینه ثبت نام را پرداخت کرده ولی کد پیگیری دریافت نکرده باید کد پیگیری خود را از طریق درگاه پرداخت سداد، دریافت و سپس به سامانه ارسال کنند.براساس این اطلاعیه افرادی که بر اساس تذکر بند -۳-۱ دفترچه راهنمای ثبت نام، جهت ثبت نام در آزمون باید از تحصیل انصراف داده و سپس ثبت نام کنند، می‌توانند تا تاریخ ۲۷ فروردین ۹۹ انصراف دهند.آزمون کارشناسی ارشد گروه پزشکی سال ۹۹ قرار است در روزهای ۲۶ و ۲۷ تیرماه سال ۹۹ برگزار شود.زمان‌های ذکر شده بر اساس آخرین تقویم مرکز سنجش آموزش پزشکی است و در صورت لغو یا تعویق زمان آزمون‌ها اطلاع رسانی صورت می‌گیرد.

more_vert ثبت‌نام وام‌های دانشجویی

ادامه مطلب

closeثبت‌نام وام‌های دانشجویی

 فرایند ثبت‌نام دانشجویان برای دریافت انواع وام‌های تحصیلی در نیمسال دوم از امروز سه شنبه آغاز شد. دانشجویان تا ۱۰ اسفند ماه امسال مهلت دارند با مراجعه به پورتال صندوق رفاه دانشجویان نسبت به ثبت نام مستقیم برای دریافت وام های مورد نیاز اقدام کنند.بر اساس مصوبه هیأت امنای صندوق رفاه دانشجویان، مبلغ وام ضروری دانشجویان در بخش مسکن، زیارت و ازدواج به یک میلیون تومان افزایش یافت.تسهیلات و وام های ویژه دکتری به دانشجویانی اختصاص می یابد که در بانک توسعه تعاون پرونده تشکیل داده و برای یک بار از آن بانک وام دریافت کرده اند. مبلغ این وام ۲ میلیون و ۱۰۰ هزار تومان است.وام تحصیلی ویژه دکتری صندوق رفاه دانشجویان در یک لیست به مبلغ سه میلیون ۶۰۰ هزار تومان برای ۶ ماهه نخست سال تحصیلی جاری امکانپذیر است. ناصر مطیعی، رییس صندوق رفاه دانشجویان پیش از این به ایرنا گفته بود که وام دکتری به دانشجویان شاغل اختصاص نمی یابد.اولویت پرداخت وام با افرادی است که فرآیند ثبت یا تایید را زودتر سپری کرده باشند.دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی در صورت داشتن اعتبار مازاد وام شهریه پس از دریافت وام توسط دانشجویان غیرشاغل می‌توانند، فقط در قالب اعتبار تخصیص یافته درخواست دانشجویان خود را مدیریت کنند.اولویت پرداخت هر گونه وام و تسهیلات طبق مصوبات آیین نامه صندوق رفاه و تبصره ۹ قانون بودجه کل کشور در سال ۹۸ و ۹۹ با دانشجویان تحت پوشش کمیته امداد و سازمان بهزیستی است.

more_vert تمدید مهلت ثبت‌نام وام‌های دانشجویی تا ۱۵ اردیبهشت

ادامه مطلب

closeتمدید مهلت ثبت‌نام وام‌های دانشجویی تا ۱۵ اردیبهشت

صندوق رفاه دانشجویان برای سومین بار مهلت ثبت‌نام دانشجویان را در برای دریافت انوام وام‌ها تا ۱۵ فروردین ماه تمدید کرد. یک ماه از شروع ترم دوم سال تحصیلی جاری نگذشته بود که شیوع ویروس کرونا، دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی را به تعطیلی کشاند. در این میان امکان ثبت نام دانشجویان برای دریافت انواع وام های مورد نیاز تا ۱۰ اسفندماه تمدید شده بود. اما با توجه به اتفاقات اخیر و احتمال ثبت نام نکردن دانشجویان متقاضی، این مهلت بار دیگر از سوی صندوق رفاه دانشجویان تا پایان فروردین ماه تمدید شد. صندوق رفاه دانشجویان روز پنجشنبه با صدور بخشنامه دیگری به دانشگاه ها اعلام کرد که امکان ثبت نام دانشجویان برای دریافت انواع وام ها تا ۱۵ اردیبهشت ماه و برای سومین بار تمدید شود. بر اساس مصوبه هیأت امنای صندوق رفاه دانشجویان، مبلغ وام ضروری دانشجویان در بخش مسکن، زیارت و ازدواج به یک میلیون تومان افزایش یافت. تسهیلات و وام های ویژه دکتری به دانشجویانی اختصاص می یابد که در بانک توسعه تعاون پرونده تشکیل داده و برای یک بار از آن بانک وام دریافت کرده اند. مبلغ این وام ۲ میلیون و ۱۰۰ هزار تومان است. وام تحصیلی ویژه دکتری صندوق رفاه دانشجویان در یک لیست به مبلغ سه میلیون و ۶۰۰ هزار تومان برای ۶ ماهه نخست سال تحصیلی جاری امکانپذیر است.ناصر مطیعی، رییس صندوق رفاه دانشجویان پیش از این به ایرنا گفته بود که وام دکتری به دانشجویان شاغل اختصاص نمی یابد. صندوق رفاه برای رفاه حال دانشجویان پیش از این به ایرنا اعلام کرده بود که سر رسید بدهی دانش آموختگان از اول اسفندماه ۹۸ تا پایان اردیبهشت ماه ۹۹ به مدت سه ماه تمدید می شود.

more_vert مقاله تأثیر مکمل ویتامین E بر فعالیت حرکتی و یادگیری فضایی رت های مسن

ادامه مطلب

closeمقاله تأثیر مکمل ویتامین E بر فعالیت حرکتی و یادگیری فضایی رت های مسن

مقاله علمی و پژوهشی" تأثیر مکمل ویتامین E بر فعالیت حرکتی و یادگیری فضایی رت های مسن " مقاله ای است در 19 صفحه با 36 عنوان فهرست منبع که در مجلات معتبر علمی با رویکرد رشد و یادگیری حرکتی و ورزشی منتشر شده است . در این مقاله علمی و پژوهشی موضوعات ویتامین E؛ عملکرد حرکتی؛ حافظة بینایی؛ عملکرد شناختی؛ رت مطرح شده است محتوای این مقاله می تواند مورد استفاده دانشجویان دوره دکترای تخصصی و کارشناسی ارشد برای تهیه رساله دکترا و پایان نامه ارشد قرار گیرد.

more_vert آخرین مهلت ثبت نام در فراخوان جذب هیات علمی

ادامه مطلب

closeآخرین مهلت ثبت نام در فراخوان جذب هیات علمی

مهلت ثبت نام برای شرکت در فراخوان جذب هیات علمی فردا چهارشنبه ۱۰ مهرماه پایان می‌یابد. به گزارش ایسنا، پیش از این، شنبه ۶ مهرماه به عنوان آخرین مهلت ثبت نام در این فراخوان درنظر گرفته شده بود که این مهلت بنا به تقاضای جمع کثیری از متقاضیان که کارثبت نام خود را به روزهای آخر موکول نموده و موجب ترافیک سنگین در سامانه ثبت نام شده بودند، تا دهم مهرماه ساعت ۲۴ تمدید شد. پس از بررسی فرآیند رسیدگی به متقاضیان جذب در دانشگاه‌ها، مرکز جذب اعضای هیئت علمی وزارت علوم از ۱۴ دی تا ۲۹ بهمن ماه سال جاری فرصت دارد بررسی‌های خود را در این زمینه انجام دهد و در نهایت نظر نهایی خود را برای پذیرش و یا عدم پذیرش اعلام کند. برنامه زمانبندی بیست و دومین فراخوان نیمه متمرکز جذب اعضای هیئت علمی (پیمانی و طرح سربازی دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی و پژوهشی کشور) به اطلاع مراکز جذب اعضای هیات علمی خواهد رسید و این مراکز در صورت نیاز به استفاده از مشاوره و راهنمایی کارشناسان مرکز جذب می‌توانند پرسش‌های خود را ظرف مدت یک روز کاری در سامانه ثبت کنند و پاسخ خود را از سوی این مرکز دریافت کنند.

more_vert درخشش دانش‌آموزان ایرانی در مسابقات جهانی اختراعات کره جنوبی

ادامه مطلب

closeدرخشش دانش‌آموزان ایرانی در مسابقات جهانی اختراعات کره جنوبی

دبیر علمی چهارمین جشنواره ملی دانش آموزی ابن سینا گفت: دانش‌آموزان ایرانی در مسابقات جهانی علوم و اختراعات کره جنوبی ۲۰۱۹ در حوزه‌های علوم اعصاب، فیزیک، شیمی، ریاضی و کامپیوتر موفق به دریافت مدال‌های مختلف شدند. به گزارش دبیرخانه چهارمین جشنواره ملی دانش آموزی ابن سینا، مهدی رشیدی درباره مسابقات جهانی علوم و اختراعات کره جنوبی ۲۰۱۹ اظهار داشت: این مسابقات با حضور بیش از ۱۳ کشور در روزهای ۱۸ تا ۲۲ اکتبر (۲۶ تا ۳۰ مهر) و با حمایت علمی دانشگاه KIST که یکی از ۴۰ دانشگاه برتر دنیاست، در کره جنوبی برگزار شد.دبیر علمی این جشنواره دانش آموزی گفت: در حاشیه این مسابقات، مدال آوران جشنواره ملی ابن سینا در مسابقات جهانی اختراعات کره جنوبی ۲۰۱۹ با سفیر ایران در این کشور دیدار کردند و مورد تقدیر قرار گرفتند.رشیدی جهان درباره مقام‌ها و مدال‌های دانش آموزان خاطرنشان کرد: نسترن عابدی در گروه علوم اعصاب مدال طلا و جایزه ویژه سازمان دانشمندان جوان اندونزی، مانوشا کیوانی نژاد در گروه علوم پزشکی مدال طلا و آرشا نیک سا در گروه فیزیک نیز مدال طلا را کسب کردند.به گفته دبیر علمی چهارمین جشنواره ملی دانش آموزی ابن سینا، مبینا قنبری مدال برنز، جایزه ویژه Scorlabs و مرکز مخترعین جوان تونس و علیرضا قدیمی دیپلم افتخار و مدال ویژه گروه کامپیوتر را کسب کردند.رشیدی جهان گفت: ارشیا محمد شفیعی و اعضای گروه مدال برنز گروه شیمی، علی داوری و اعضای گروه مدال برنز و رادین هادی و اعضای گروه دیپلم افتخار و مدال افتخاری مسابقه در گرایش شیمی را دریافت کردند. چهارمین جشنواره ملی دانش آموزی ابن سینا جهان یادآور شد: چهارمین جشنواره ملی دانش آموزی ابن سینا با حضور بیش از پنج هزار نفر از دانش آموزان، مربیان و مدیران مدارس سراسر کشور روزهای ۱۲ و ۱۳ اردیبهشت ۹۸ در پردیس شمالی دانشگاه تهران برگزار شد.

more_vert اختصاص ۹۲۸۵ مجوز جذب هیأت علمی برای وزارتخانه‌های علوم و بهداشت

ادامه مطلب

closeاختصاص ۹۲۸۵ مجوز جذب هیأت علمی برای وزارتخانه‌های علوم و بهداشت

معاون سرمایه انسانی سازمان امور اداری و استخدامی کشور از اختصاص ۲ هزار و ۹۹۵ مجوز جذب هیأت علمی به وزارت بهداشت و ۶ هزار و ۲۹۰ مجوز به وزارت علوم خبر داد و گفت: با توجه به نسبت دانشجو به استاد، این تعداد مجوز کفایت می‌کند. به گزارش روز شنبه مرکز خبر شورای عالی انقلاب فرهنگی، جلسه ۲۴۲ هیأت عالی جذب اعضای هیأت علمی دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی شورای عالی انقلاب فرهنگی به ریاست محمدعلی کی‌نژاد در محل سازمان امور اداری و استخدامی کشور برگزار شد. صدرالدین صدری نوش آبادی، با ارائه توضیحاتی در خصوص نسبت دانشجو به استاد، گفت: نسبت دانشجو به استاد دانشگاه های وزارت علوم ۲۲.۸ درصد در سال‌های قبل بود که امسال ۲۲.۵ رسید. این میزان در سال ۱۴۰۰ باید به ۲۰ درصد برسد.معاون سرمایه انسانی سازمان اداری و استخدامی کشور درباره نسبت دانشجو به استاد نیز در وزارت بهداشت خاطرنشان کرد: در گذشته نسبت دانشجو به استاد در وزارت بهداشت ۱۱.۸۲ بود که الان به ۱۰.۲ رسید. سعدان ذکایی رئیس مرکز نظارت، ارزیابی و تضمین کیفیت وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در خصوص دریافت مجوز استخدام اعضای هیأت علمی از سازمان امور اداری و استخدامی اظهار داشت: این سازمان تعداد هزار و ۹۲۹ ردیف استخدامی برای جذب اعضای هیأت علمی برای سال ۱۳۹۹ و ۱۴۰۰ اختصاص داد.همچنین علی حسینی، رییس مرکز امور هیأت علمی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ضمن ارائه گزارشی از نحوه دریافت ردیف استخدامی در سال‌های اخیر، گفت: تعداد ۲ هزار مجوز استخدام به وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اختصاص یافت که با در نظر گرفتن نسبت استاد به دانشجو (یک به ۱۰) در برنامه ششم توسعه، این تعداد مجوز برای معوقات سال‌های ۱۳۹۶ و ۱۳۹۷ استفاده شد.در پایان این جلسه مقرر شد با توجه به مجوزهای اختصاص یافته به وزارتخانه های یاد شده، هیأت‌های مرکزی جذب، توزیع ردیف‌های استخدامی با توجه به اسناد آمایش آموزش عالی و نقشه جامع علمی کشور را انجام دهند.این هیأت‌ها همچنین موظف شدند با توجه به ارائه آمارهای متعدد به مراجع ذی‌ربط، ظرف ۶ ماه آینده آمار هیأت علمی را به سازمان امور استخدامی و هیأت عالی جذب شورای عالی انقلاب فرهنگی اعلام کنند.

more_vert نحوه انتخاب برندگان نوبل/چه کسانی نامزدهای نوبل را انتخاب می کنند

ادامه مطلب

closeنحوه انتخاب برندگان نوبل/چه کسانی نامزدهای نوبل را انتخاب می کنند

هفته دیگر نام برندگان جوایز نوبل در سه رشته پزشکی، شیمی و فیزیک اعلام می شود. این در حالی است که فرایند پیچیده انتخاب نامزدهای این جایزه از یک سال قبل آغاز شده است. به گزارش خبرنگار مهر، تا یک هفته دیگر برندگان جوایز نوبل اعلام می شوند. با نزدیک شدن موعد اهدای یکی از مهمترین جوایز علمی، جنبش و تکاپو برای مشخص شدن نام نامزدهای این جایزه نیز بیشتر می شود. در سال جاری میلادی هرچند تا به اکنون ۳۰۱ نفر یا سازمان کاندیدای دریافت جایزه نوبل صلح شدند، اما هنوز هیچ نامی از کاندیداهای احتمالی دریافت این جایزه در رشته های پزشکی، فیزیک و شیمی منتشر نشده است. نامزدی در جوایز نوبل فرایندی طولانی دارد که از یک سال قبل آغاز می شود. البته فقط افرادی می توانند نامزدها را انتخاب کنند که از طرف کمیته نوبل دعوتنامه رسمی دریافت کرده باشند. طبق اطلاعات وب سایت جایزه نوبل، کمیته های مربوط به هر رشته فرم هایی محرمانه برای دانشمندان مختلف ارسال می کنند تا افراد شایسته نامزدی این جایزه را اعلام کنند. فرایند انتخاب نامزدها در 3 رشته عنوان شده نیز مراحل خاصی دارد که هر سال تکرار می شود. طبق این فرایند در ماه سپتامبر فرم های نامزدی برای دانشمندان ارسال می شود. کمیته نوبل فرم هایی محرمانه را برای حدود ۳ هزار نفر ارسال می کند. این افراد استادان دانشگاه ها در سراسر جهان، برندگان جایزه نوبل فیزیک و شیمی و پزشکی در سال های گذشته و اعضای آکادمی سلطنتی علوم سوئد هستند. فرم های تکمیل شده باید تا ۳۱ ژانویه سال بعد به برای آکادمی نوبل ارسال شوند. کمیته نوبل نامزدها را بررسی و کاندیداهای احتمالی را انتخاب می کند. در کل حدود ۲۵۰ تا ۳۵۰ نام به عنوان نامزد انتخاب می شوند. در ماه های مارس تا می کمیته نوبل نام کاندیداهای اولیه را برای ارزیابی فعالیت هایشان به کارشناسانی تعیین شده ارسال می کند. در ماه های ژوئن تا آگوست کمیته نوبل گزارشی درباره توصیه ها به آکادمی سلطنتی علوم سوئد ارایه می کند. در ماه سپتامبر کمیته نوبل گزارش خود را همراه توصیه هایی درباره کاندیداهای نهایی به اعضای آکادمی رویال سوئد ارایه می کند. در نهایت برندگان این جایزه در ماه اکتبر اعلام می شوند. این برندگان در ماه دسامبر جایزه خود را دریافت می کنند. چه کسانی نامزدهای نوبل را انتخاب کنند برندگان نوبل پس از چند مرحله و با دقت زیاد انتخاب می شوند. این در حالی است که فرایند گزینش افرادی که نامزدها را انتخاب می کنند نیز چندان ساده نیست. در همین راستا افرادی می توانند فردی را برای دریافت جایزه نوبل پیشنهاد دهند که مشخصات خاصی داشتند. علاوه بر اعضای آکادمی سلطنتی علوم سوئد، اعضای کمیته نوبل در هر رشته و همچنین برندگان جوایز در سال های گذشته، استادان ارشد رشته های مذکور در انستیتو فناوری سوئد، دانمارک، فنلاند، ایسلند، نروژ و انستیتو کارولینسکا در استکهلم می توانند در فرایند انتخاب نامزدها شرکت کنند. علاوه بر این گروه ها استادانی در هر رشته که حدقل در ۶ دانشگاه یا کالج کرسی داشته باشند و توسط آکادمی سلطنتی علوم سوئد انتخاب شد اند، دعوتنامه برای انتخاب نامزد احتمالی جایزه نوبل را دریافت می کنند. علاوه بر آن عده ای از دانشمندان که به تشخیص آکادمی علوم شایسته هستند، نیز دعوتنامه مذکور را دریافت می کنند. در این فرایند هیچ کس نمی تواند خود را نامزد دریافت جایزه کند. ۷۵ درصد کاندیداهای نوبل افرادی نام آشنا هستند در همین راستا نظریه های مختلفی درباره شیوه انتخاب برنده جایزه نوبل وجود دارد. جولین زیراث یکی از اعضای آکادمی سلطنتی علوم سوئد در این باره به نشریه «هندوستان بیزینس تایم» می گوید: تعداد نامزدی های یک دانشمند برای دریافت جایزه یا محبوبیت او در یک رشته،دلیلی برای انتخاب او به عنوان برنده نوبل به حساب نمی آید. جولین زیراث که یکی از اعضای انستیتو کارولینسکا و عضو کمیته نوبل نیز است، در این باره می گوید: سالانه چندصد نفر نامزد دریافت جایزه نوبل می شوند. حدود ۲۵ درصد این افراد کاندیداهای جدید هستند که نام آنها به گوش کسی نخورده است. اما ۷۵ درصد بقیه نامزدها اصولا افرادی نام آشنا هستند. به گفته زیراث هرچند هیچ کس نمی تواند خود را نامزد دریافت این جایزه کند، اما حتی اگر فقط یک نفر نام دانشمندی را به عنوان نامزد ذکر کرده باشد، او برای این جایزه کاندید می شود. همچنین تعداد نامزدی یک نفر لزوما به معنای افزایش احتمال برنده شدن جایزه نوبل نیست. زیراث در این باره می گوید: جوایز علوم به طور معمول به دستاوردهایی اعطا می شود که تغییری عظیم در طبیعت ایجاد کنند. هنگام انتخاب برنده نهایی، کمیته نوبل معمولا یک آزمایش حذفی انجام می دهد. هدف اعضای کمیته از این آزمایش آن است که بدانند بدون در نظر گرفتن نام مخترع یا مکتشف، دستاورد او تا چه اندازه تاثیرگذار است.؟ یا آنکه گام بعدی در این پیشرفت علمی چیست؟ آیا نامزد احتمالی واقعا کاری غیر قابل پیش بینی انجام داده است؟

more_vert راه اندازی سامانه تخصصی ترجمه مقالات علمی

ادامه مطلب

closeراه اندازی سامانه تخصصی ترجمه مقالات علمی

یک شرکت دانش‌بنیان برای رفع نیاز فناوران، دانشجویان و اساتید دانشگاه سامانه تخصصی ترجمه مقالات علمی به صورت پی دی اف و با استفاده از هوش مصنوعی برای کاربران راه‌اندازی کرد. به گزارش روز یکشنبه معاونت علمی وفناوری ریاست جمهوری، سید محمد محمدزاده ضیابری مدیرعامل شرکت دانش‌بنیان پردازش هوشمند ترگمان در خصوص این سامانه گفت: این شرکت در ابتدا یک ابزار عمومی به نام ترگمان را ایجاد کرد که مشابه گوگل ترنسلیتور عمل می‌کند، با توجه به اینکه نیاز اهل علم با نیاز کاربران عادی متفاوت است، این شرکت سامانه ترجم یار را ایجاد کرد. وی خاطرنشان کرد: مقالات علمی به صورت پی دی اف در این سامانه بارگذاری می‌شود و کاربر می‌تواند ترجمه علمی و با کیفیت مقاله را دریافت کند، ترجمه در این سامانه تا دوهزار کلمه رایگان است و بیش از این مقدار کاربر باید اشتراک تهیه کند. مدیرعامل شرکت دانش‌بنیان پردازش هوشمند ترگمان افزود: تا کنون ۱۵ میلیون کلمه مقاله علمی با استفاده از این سامانه ترجمه شده، برای استفاده محققان و پژوهشگران مختلف در این سامانه سایت‌های علمی نیز ترجمه می‌شوند و در این راستا تا کنون بیش از ۳۰۰ مقاله علمی ترجمه شده و در اختیار علاقه مندان قرار گرفته است. محمدزاده ضیابری افزود:‌ کاربران با تهیه اشتراک می‌توانند از این سامانه استفاده کنند، سیستم ترجم یار توانسته است در طول یک سال نزدیک به ۸هزار کاربر جذب کند که رکورد مطلوب و امید بخشی محسوب می‌شود. وی همچنین اظهار داشت: نسل جدید ترجم‌یار سامانه ترنج است که امیدواریم بتوانیم تاییدیه دانش بنیان بودن آن را اخذ کنیم، در سیستم ترنج نیروی انسانی با کمک سامانه ترجم‌یار، ترجمه‌های با کیفیت‌تر و به صورت ویرایش نهایی را در اختیار کاربر قرار می‌دهد.

more_vert زمان برگزاری جشنواره بین‌المللی فارابی

ادامه مطلب

closeزمان برگزاری جشنواره بین‌المللی فارابی

 رئیس دبیرخانه یازدهمین جشنواره بین‌المللی فارابی گفت: جشنواره فارابی ویژه تحقیقات علوم انسانی و اسلامی بهار ۹۹ در چهار محور برگزار می شود. نشست خبری یازدهمین جشنواره بین‌المللی فارابی در پژوهشکده مطالعات فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری برگزار شد.حسین میرزایی در این نشست با اشاره به آثار ارسال شده برای دبیرخانه این جشنواره خاطرنشان کرد: این جشنواره در قالب چهار محور طرح پژوهشی خاتمه یافته، کتاب پژوهشی، رساله های دکتری و پایان نامه کارشناسی ارشد اقدام به دریافت آثار از شرکت کنندگان کرد.وی افزود: به جز بخش کتاب، آثار در سایر قالب ها و تنها ۱۵ درصد کتاب ها به صورت دیجیتال دریافت شد.رئیس پژوهشکده مطالعات فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم درباره تعداد آثار ارسال شده به دبیرخانه اظهار داشت: تعداد پنج هزار و ۷۶۹ اثر در دبیرخانه جشنواره به ثبت رسید که از این تعداد ۲ هزار و ۵۹۴ کتاب پژوهشی، ۵۳۶ اثر طرح پژوهشی خاتمه یافته، هزار و ۲۲۱ رساله دکتری و هزار و ۴۱۸ اثر هم به پایان نامه های کارشناسی ارشد اختصاص دارد.وی به رشد ۱۱ درصدی استقبال از جشنواره یازدهم فارابی اشاره کرد و گفت: گروه علوم تربیتی، روانشناسی و علوم ورزشی ۶۷۱ اثر، گروه علوم اقتصادی، مدیریت و امور مالی ۶۱۰ اثر و گروه زبان، ادبیات و زبان شناسی ۵۸۱ اثر دریافت کردند که پر اثرترین گروه های جشنواره از میان ۱۶ گروه شناخته شدند.به گفته میرزایی، هدف گذاری برای اعلام ۳۰ برگزیده در دو گروه بزرگسالان و جوان است. رئیس دبیرخانه جشنواره بین‌المللی فارابی درباره دو گروه بزرگسالان و جوان خاطرنشان کرد: ۶۵ درصد آثار را بزرگسالان و ۳۵ درصد باقیمانده را شرکت کنندگان جوان ارسال کردند. همچنین ۷۰ درصد آثار اختصاص به مردان و ۳۰ درصد اختصاص به زنان دارد.

more_vert کتاب کاریکاتورهای کینو

ادامه مطلب

closeکتاب کاریکاتورهای کینو

پدرام حکیم زاده در کتاب کاریکاتورهای کینو، به بررسی آثار خواکین سالوادور لاوادو ملقب به کینو، کاریکاتوریست آرژانتینی و خالق شخصیت مشهور مافالدا می‌پردازد. مافالدا دخترک خردسالی است که عمیقاً نگران بشریت و صلح جهانی بوده و علیه اوضاع جهان طغیان می‌کند. کمیک استریپ‌های مافالدا از ۱۹۶۴ تا ۱۹۷۳ در روزنامه‌های صبح آرژانتین به چاپ می‌رسید و از محبوبیت بالایی در آمریکای لاتین و بخش‌هایی از اروپا برخوردار بود. همچنین این شخصیت کارتونی در ۱۹۷۶ به‌عنوان سخنگوی پیمان‌نامه حقوق کودک از سوی یونیسف انتخاب شد. کینو در ۱۹۸۲ از سوی کاریکاتوریست‌های جهان به عنوان کاریکاتوریست سال برگزیده شد و در سال ۲۰۰۰ جایزهٔ دوم Quevedos را برای طنز گرافیکی دریافت داشت. او همچنین تا کنون دو بار موفق به دریافت جایزهٔ پلاتینوم کونکس برای هنرهای دیداری شده است.

more_vert کتاب آموزش exchange server 2016

ادامه مطلب

closeکتاب آموزش exchange server 2016

کتاب exchange server 2016 نوشته فرشید باباجانی، درباره یکی از پرکاربرترین سرور‌ها و سرویس‌های مایکروسافت است که در شرکت‌ها و سازمان‌های بزرگ و کوچک در حال استفاده می‌باشد. Microsoft Exchange Server امکان ارسال، دریافت و مدیریت Email، تماس‌ها، تقویم را فراهم می‌کند و می‌توان از ابزارهایی مانند Microsoft Office Live Communications Server برای پیام رساندن فوری از آن استفاده کرد، از جمله کاربردهای فراوان Exchange Server قابلیت راه‌اندازی Public Folder به منظور به اشتراک‌گذاری ایمیل‌های دریافت و ارسال شده توسط کابران است. این کتاب بیشتر بر روی ویندوز سرور 2016 و دو نرم‌افزار 2016 Exchange و Skype For 2015 business تمرکز دارد. ویندوز سرور 2016 که قبلاً بانام vNext شناخته می‌شد محصولی متفاوت از مایکروسافت است.

more_vert مقاله اثر کانون توجهی دستورالعمل بر یادگیری مهارت در مبتدیان بر اساس مدل مراحل یادگیری نیوول

ادامه مطلب

closeمقاله اثر کانون توجهی دستورالعمل بر یادگیری مهارت در مبتدیان بر اساس مدل مراحل یادگیری نیوول

مقاله علمی و پژوهشی " اثر کانون توجهی دستورالعمل بر یادگیری مهارت در مبتدیان بر اساس مدل مراحل یادگیری نیوول" مقاله ای است در 10 صفحه و با 16 فهرست منبع که در مجلات معتبر علمی و پژوهشی با رویکرد رشد و یادگیری حرکتی و ورزشی منتشر شده است در این مقاله علمی و پژوهشی به پرتاب دارت؛ دستورالعمل؛ شوت چیپ؛ کانون توجه؛ مدل یادگیری نیوول پرداخته شده است چکیده مقاله مدل مراحل یادگیری نیوول یک مدل یادگیری براساس دیدگاه سیستم‌های پویاست که براساس شکل‌گیری ارتباط بین درجات آزادی یادگیرنده به سه مرحله تقسیم می‌شود. هدف از این مطالعه بررسی تأثیر کانون توجه دستورالعمل بر یادگیری یک مهارت ساده (پرتاب دارت) و یک مهارت پیچیده (ضربه چیپ با پای غیربرتر) بود. این مطالعه شامل دو آزمایش بود. در آزمایش اول 24 دانشجوی پسر دانشگاه تهران تحت آموزش مهارت پرتاب دارت قرار گرفتند. شرکت‌کنندگان براساس نمره‌های پیش‌آزمون به دو گروه تقسیم شدند و یک گروه دستورالعمل کانون توجه درونی و گروه دیگر دستورالعمل کانون توجه بیرونی دریافت کردند. نتایج نشان داد که در یادگیری مهارت پرتاب دارت کانون توجه بیرونی مفیدتر بود. در آزمایش دوم 24 دانشجوی پسر دانشگاه تهران تحت آموزش مهارت شوت چیپ با پای غیربرتر قرار گرفتند. شرکت‌کنندگان براساس نمره‌های پیش­آزمون به دو گروه تقسیم شدند و یک گروه دستورالعمل کانون توجه درونی و گروه دیگر دستورالعمل کانون توجه بیرونی دریافت کردند. نتایج نشان داد که در یادگیری شوت چیپ با پای غیربرتر کانون توجه درونی مفیدتر بود. نتایج این مطالعه نشان داد در مهارت­هایی که ساختار هماهنگ آنها هنوز شکل نگرفته، اتخاذ کانون توجه درونی سودمندتر است. دانشجویان دوره دکترا و کارشناسی ارشد می تواند از محتوای این مقاله برای رساله دکترا و پایان نامه کارشناسی ارشد بهره ببرند .

more_vert مقاله عوامل مؤثر در بازپرداخت وام سرمایه درگردش کشت پائیزه

ادامه مطلب

closeمقاله عوامل مؤثر در بازپرداخت وام سرمایه درگردش کشت پائیزه

مقاله علمی و پژوهشی " عوامل مؤثر در بازپرداخت وام سرمایه درگردش کشت پائیزه (شعب بانک کشاورزی در استان خراسان شمالی)" مقاله ای است در 27 صفحه و با 27 فهرست منبع که در مجلات معتبر علمی و پژوهشی با رویکرد سیاست ها و پژوهشهای اقتصادی منتشر شده است در این مقاله علمی و پژوهشی به مباحث بازپرداخت تسهیلات، کشت پائیزه، لاجیت ترتیبی، خراسان شمالی پرداخته شده است چکیده مقاله تسهیلات سرمایه در گردش کشت پائیزه بانک کشاورزی در توسعه و رشد تولیدات بخش کشاورزی نقش  بسیار مهم و اساسی در کشور دارد. مسلماً سیاست‌های بانک کشاورزی در خصوص کاهش ریسک بازپرداخت این نوع از تسهیلات نیاز به تحقیق و بررسی رفتار کشاورزان دارد. هدف این مقاله، بررسی عوامل مؤثر بر رفتار بازپرداخت‌کنندگان این تسهیلات درقالب مدلسازی لاجیت ترتیبی می‌باشد که گروه­بندی وام­گیرندگان را میسور می­کند. جامعه آماری شامل تمامی کشاورزان استان خراسان شمالی که درسال زراعی­ 93-1392 دریافت­کننده این تسهیلات بودند می‌باشد. تعداد300 وام‌گیرنده با استفاده از روش نمونه‌گیری تصادفی طبقه‌بندی‌شده با تخصیص متناسب، انتخاب شدند.  نتایج تخمین مدل نشان می‌دهد اثرمتغیرهای درآمد سالانه کشاورز،  داشتن مانده‌حساب، مالکیت زمین، سابقه دریافت وام، سطح تحصیلات، مقیاس تولید؛ ازلحاظ آماری معنی‌دار بوده و همه  آنها رابطه مثبتی با بازپرداخت ‌تسهیلات داشته‌اند؛ به‌طوری‌که افزایش درسطح این متغیرها، احتمال قرارگیری کشاورزان در گروه‌های عدم بازپرداخت و بازپرداخت ناقص تسهیلات را کاهش و برعکس احتمال قرارگیری کشاورزان در گروه بازپرداخت کامل تسهیلات را افزایش خواهد داد. دانشجویان دوره دکترا و کارشناسی ارشد می تواند از محتوای این مقاله برای رساله دکترا و پایان نامه کارشناسی ارشد بهره ببرند .

more_vert آخرین مهلت دریافت کارت هفتمین آزمون استخدامی

ادامه مطلب

closeآخرین مهلت دریافت کارت هفتمین آزمون استخدامی

مشاور عالی سازمان سنجش آموزش کشور گفت: مهلت دریافت کارت هفتمین آزمون استخدامی دستگاه‌های اجرایی امشب (چهارشنبه) پایان می‌یابد. حسین توکلی در گفت و گو با خبرنگار دانشگاه و آموزش ایرنا گفت: هفتمین آزمون استخدامی مشترک ۲۲ دستگاه‌ اجرایی در سال ۹۸ با حضور حدود ۵۲۲ هزار داوطلب فردا پنجشنبه ۳۰ آبان ماه برگزار می‌شود.وی افزود: در هفتمین آزمون استخدامی دستگاه های اجرایی کشور برای ۵۲۱ هزار و ۹۷۳ داوطلب کارت آزمون صادر شده است که از این تعداد ۳۲۰ هزار و ۱۴ داوطلب زن و مابقی مرد هستند؛ به عبارت دیگر ۶۳.۲۲ داوطلبان را زنان تشکیل می‌دهند.مشاور عالی سازمان سنجش آموزش کشور ادامه داد: کارت شرکت در آزمون تمامی داوطلبان هفتمین آزمون استخدامی متمرکز دستگاه‌های اجرایی کشور برای سال ۹۸ از روز دوشنبه ۲۷ آبان ماه جاری بر روی سایت سازمان سنجش و آموزش کشور به نشانی www.sanjesh.org قرار گرفت و متقاضیان شرکت در جلسه امتحان باید در تاریخ تعیین‌ شده با وارد کردن اطلاعات شناسنامه‌ ای یا ثبت نامی پرینت کارت ورود به جلسه را دریافت کنند.توکلی ادامه داد: بر اساس آخرین ‌آمار اعلام شده، حدود ۴۱۴ هزار و ۶۳۴ داوطلب کارت شرکت در آزمون را دریافت کرده‌اند و داوطبان تا ساعت ۲۴ امشب ۲۹ آبان فرصت دارند نسبت به دریافت کارت خود اقدام کنند.به گزارش ایرنا، هفتمین امتحان مشترک فراگیر دستگاه‌ های اجرایی کشور برای سال ۹۸ برای دستگاه‌ های وزارت آموزش و پرورش، وزارت بهداشت، سازمان امور عشایری ایران، سازمان زندان‌ ها، وزارت جهاد کشاورزی، سازمان ثبت احوال کشور، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، وزارت نیرو، سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور، سازمان ملی بهره‌وری ایران، مرکز آمار ایران، سازمان نقشه‌برداری کشور، مرکز آموزش مدیریت دولتی، وزارت علوم، شرکت مادر تخصصی مدیریت منابع آب ایران، سازمان اداری و استخدامی کشور، شرکت سهامی بیمه ایران، سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای، سازمان امور اراضی کشور، شرکت مهندسی آب و فاضلاب و مادر تخصصی سازمان دامپزشکی کشور فردا پنجشنبه ۳۰ آبان ماه جاری در دو نوبت صبح و عصردر ۱۸۰ شهر و ۲۷۵ حوزه امتحانی برگزار می‌شود.