جستجو در بایگانی
برای جستجو در عنوان حداقل ۴ حرف وارد کنید.
//

_____.

//

_____.

_

_

_

 
 
more_vert معرفی کتاب مواد مخدر و جنگ های معاصر

ادامه مطلب

closeمعرفی کتاب مواد مخدر و جنگ های معاصر

کتاب مواد مخدر وجنگ های معاصر نوشته پاول رکستون کان است که توسط محمد یاسر فرحزادی ترجمه و از سوی دفتر تحقیقات و آموزش ستاد مبارزه با مواد مخدر کشور در 1050 نسخه منتشر شده است . ‎ در این کتاب 6 فصل با عناوین سایه های مه آلود جنگ ، تزریق مواد مخدر به میدان جنگ : مواد مخدر در جهت تامین بودجه جنگ ، نشئگی در جنگ و مصرف مواد مخدر در میان جنگجویان ، مواد مخدر و ایجاد وحدت ملی ، مشکلات ناشی از تجارت مواد مخدر در دوران بعد از جنگ ، عبرت آموزی برای پیشبرد اقدام های آتی – پویایی نبردهای متاثر از مواد مخدر ، مسیر متزلزل پیش رو ، راهبردها و رویکرد ها در نبردهای متاثر از مواد مخدر مباحث مرتبط با تجارت مواد مخدر به عنوان راهبرد جنگ نرم تشریح وتبین شده است . در مقدمه این کتاب به قلم حمید صرامی مدیر کل دفتر تحقیقات آموزش ستاد مبارزه با مواد مخدر کشور آمده است : در مقابله با تهدید های نرم در عرصه مدیریت بحران های اجتماعی و فرهنگی و به منظور عدم گرفتار شدن به مسمومیت های ناشی از جنگ نرم نیازمند غواصان اجتماعی بوده که با باز بینی تلاش ها و نقشه برداری راه های رفته ، شناسایی راه های نرفته ، نقد صادقانه ، عالمانه و بی رحمانه فعالیت ها به جای نفی خدمات،آینده شناسی و آینده نگری نسبت به پدیده های اجتماعی با هدف آمادگی برای استقبال از پدیده های نو ظهور ، هم زمان نیز نسبت به طراحی برنامه های موثر برای واکسیناسیون آحاد سالم ودر معرض خطر جامعه اقدام نموده تا جامعه در زیست اجتماعی و فرهنگی از این گونه آسیب ها در در امان بماند. اشتراک گذاری

more_vert کتاب مجموعه قوانین و مقررات مربوطه به مواد مخدر

ادامه مطلب

closeکتاب مجموعه قوانین و مقررات مربوطه به مواد مخدر

کتاب مجموعه قوانین و مقررات مربوطه به مواد مخدر تالیف منصور اباذری فومشی است که در 1000 نسخه توسط انتشارات خرسندی منتشر شده است . ‎ در این کتاب در قالب نوزده فصل :قانون اصلاح قانون مبارزه با مواد مخدر و الحاق موادی به آن مصوب 17/8 / 1376 ، تصویب نامه در مورد امحاء مواد افیونی و مخدر مصوب 31/2/ 1358 ، آیین نامه اجرایی قانون اصلاح قانون مبارزه با مواد مخدر و الحاق موادی به آن مصوب 22/ 10/ 1377 ، کنوانسیون سازمان ملل متحد برای مبارزه با قا چاق مواد مخدر و داروهای روان گردان مصوب کنفرانس مصوب 20 دسامبر 1988 ، قانون الحاق دولت جمهوری اسلامی ایران به کنوانسیون مواد روان گردان 1971 ، میلادی مصوب 26 / 3 / 1377 ، مجلس شورای اسلامی ، آیین نامه پیشگیری از اعتیاد درمان معتادان به مواد مخدر و حمایت از افراد در معرض خطر اعتیاد مصوب 6/ 11 /1377 ، قانون مبارزه با مواد مخدر مصوب 3/ 8 / 67 مجمع تشخیص مصلحت نظام با اصلاحات بعدی ، آیین نامه اجرایی قانون مبارزه با مواد مخدر مصوب 2 /11 /1367 نخست وزیری ، لایحه قانونی راجع به تشکیل هیات تشخیص صلاحیت برای رسیدگی به پرونده های مربوط به مواد مخدر مصوب 28 اردیبهشت 1395 ، قطعنامه مصوب کنفرانس ملل متحد برای تصویب قرارداد واحد درباره مواد مخدر قطعنامه شماره یک کمک های فنی در زمینه نظارت بر مواد مخدر کنفرانس ، قانون مربوط به مواد روان گردان [پیسیکوتروپ ] مصوب هشتم اردیبهشت ماه 1354 ، معاهده واحد درباره مواد مخدر مورخ 1961 ، فهرست مواد مخدر مصوب 2/ 5 / 1338 ، هیات وزیران با اصلا حات بعدی ، قانون نمونه سازمان ملل متحد UNDCPدر زمینه قاچاق مواد مخدر و جرائم مربوط به آن تهیه شده در سال 1996 ، مصوبات بیستمین اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل متحد در امر مبارزه با مواد مخدر [نیو یورک 20-18 خرداد 1377]پیش نویس منشور ملی کنترل و مبارزه با مواد مخدر در افق 25 ساله ، پیش نویس برنامه ملی مبارزه با تولید توزیع و مصرف مواد مخدر [مقابله با عرضه ] ، اولین برنامه پنج ساله کاهش تقاضای مصرف مواد وزارت بهداشت وآموزش پزشکی ، رویه قضایی در رابطه با مواد مخدر مورد بحث و بررسی قرار گرفته است .در این کتاب 303 صفحه ایی تمامی قوانین و مقررات مورد نیاز در حوزه مبارزه و مقابله با مواد مخدر و روانگردانها ، پیشگیری از اعتیاد و درمان معتادان ، بررسی پرونده های مربوط به مواد مخدر ، رویه های قضایی در رابطه با مواد مخدر مطرح شده است .

more_vert معرفی کتاب مواد و جرم

ادامه مطلب

closeمعرفی کتاب مواد و جرم

کتاب مواد و جرم نوشته ریچارد همرسلی است که توسط محمد نریمانی ترجمه و از سوی دفتر تحقیقات وآموزش ستاد مبارزه با مواد مخدر کشور با شمارگان 1000 نسخه به چاپ رسیده است ‎ دراین کتاب مباحث مرتبط با مواد مخدر وجرم در 11 بخش مواد مخدر وجرم ، کلیات،مواد مخدر وجرم ، فرضیات نظری، محکومیت مجرمان مواد مخدر ، درمان الزامی و تست اجباری مواد مخدر، حکم درمان و تست مواد مخدر دادگاه های مواد مخدر، قاچاق پول شویی، مراقبت های پلیسی در بازارهای مواد مخدر، مخبران فساد، زنان، مواد مخدر وجرم، مبحث قانونی شدن ، پیشنهادهایی برای مسیر آینده مورد بحث و بررسی قرار گرفته است.در بخشی از مقدمه این کتاب آمده است :نیم نگاهی به تغییر استراتژی دشمنان نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران از تهدید سخت {جنگ تحمیلی}به تهدید نرم {ترویج مواد مخدر و روان گردان ها }بیانگر این موضوع بوده که در تهدید سخت با هزینه بالا، صرف زمان زیاد، با جغرافیای محدود انسانی، محیطی و طاقت فرسا مواجه شده لیکن در تهدید نرم از طریق ترویج ترافیک فزاینده ای از خرده فرهنگ ها سونامی مواد مخدر، مواد توهم زا، محرک ها آمفتامین و متامفتامین ، داروهای اعتیاد آور، مشروبات الکلی و نیز روابط سو اخلاقی با هزینه پایین، سریع الاثر و با درگیر نمودن بخش های وسیعی از جغرافیای انسانی _محیطی با نشانه روی مراکز حیاتی اجتماعی به صورت آرام جنگ خاموش، به دنبال براندازی نرم فرهنگی و اجتماعی در کشور عزیزمان هستند..

more_vert کتاب اجتماعی شدن رویکردی نوین در کاهش تقا ضای مواد مخدر و روانگردانها

ادامه مطلب

closeکتاب اجتماعی شدن رویکردی نوین در کاهش تقا ضای مواد مخدر و روانگردانها

کتاب اجتماعی شدن رویکردی نوین در کاهش تقا ضای مواد مخدر و روانگردانها تالیف علی بقائی سرابی با همکاری حمید رضا صرامی می باشد که از سوی دفتر تحقیقات و آموزش ستاد مبارزه با مواد مخدر کشور در 5000 نسخه منتشر شده است در این کتاب در قالب 5 فصل و 437 صفحه رویکرد های نظری اجتماعی شدن مبارزه با مواد مخدر مورد بحث و بررسی قرار گرفته است . ‎  مبانی نظری اجتماعی شدن مبارزه با تاکید بر کاهش تقاضای مواد ، تجربیات جهانی در اجتماعی شدن با تاکید بر کاهش تقاضای مواد مخدر ، سیاست ها و اقدامات کشور ایران در اجتماعی شدن با تاکید بر کاهش تقا ضا ، آراء و اندیشه های پیشگامان اجتماعی شدن مبارزه با تاکید بر کاهش تقاضا ، رویکرد ایرانی اجتماعی شدن مبارزه با تاکید بر کاهش تقاضای مواد مخدر عناوین 5 فصل مهم این کتاب است . در بخشی از مقدمه این کتاب آمده است : مواد مخدر با عمر طولانی بیش از شش هزار سال قد مت در جامعه بشریت ، همواره سعی در جذب مشتریان جدید دارد .نیم نگاهی به اجزاء سیستم هوشمند مواد مخدر و روان گردان ها بیانگر این واقعیت است که تمامی اجزاء این سیستم از مرحله تولید تا برداشت ، خرید و فروش ، ترانزیت و توزیع ، همگی در یک چرخه منظم ، به دنبال این موضوع هستند که نسبت به در د سترس قرار گرفتن مواد برای بیش از 250 میلیون نفر مصرف کننده جهانی مبادرت نموده و این روند در تمامی روزهای سال ساری و جاری است به عبارت روشن تر این سیستم فعال خلاق و پویا با حرکت روبه جلو تمامی تلاش خود را در چرخه سیستماتیک به کار گرفته است تا با بهره گیری از همه ظرفیت ها از سود اقتصادی وافر 500 تا 700 میلیارد دلار در سال استفاده مطلوب نماید این سیستم پویا بوده واز حالتی به حالت دیگر تبدیل شده اما هیچ گاه نابود نمی گردد .

more_vert معرفی کتاب مرفین و هرویین مجموعه حقایق آشکار از مواد مخدر

ادامه مطلب

closeمعرفی کتاب مرفین و هرویین مجموعه حقایق آشکار از مواد مخدر

کتاب مرفین و هرویین مجموعه حقایق آشکار از مواد مخدر نوشته گرگوری د. بوسه است که توسط دکتر سید مهرداد مظفر و نازیلا رستمی ترجمه و از سوی دفتر تحقیقات و آموزش ستاد مبارزه با مواد مخدر کشور در سال 1398 منتشر شده است . ‎ در این کتاب در قالب 8 فصل به موضوعات تاریخچه مرفین و تریاک ،گردش مرفین در بدن، تاثیر مرفین روی دستگاه عصبی ،مرفین و درد، جایگزین هایی برای مرفین در کنترل درد، اعتیاد و وابستگی به مرفین ، سوء مصرف هرویین،درمان اعتیاد و وابستگی به مواد افیونی اشاره شده است . در بخشی از مقدمه این کتاب می خوانیم:مسائل مربوط به مصرف و سوء مصرف مواد مخدر در جامعه ی امروز ی بسیار آزار دهنده است و با برنامه ها وآرمان های سیاسی ای در آمیخته است که اغلب اطلاعات ضروری برای نوجوانان را در بررسی واقع گرایانه این معضل بزرگ می پوشانند . هدف مجموعه کتاب های حقایقی آشکار از مواد مخدر ،اطلاعات اساسی از طریق چگونگی کارکرد درمانی و غیر درمانی یک ماده یا گروهی از مواد مخدر ،تشریح رویکردهای مربوط به مواد مخدر در ایالات متحده و فهرست بلند بالایی از منابع برای مطالعه ی بیشتر است.

more_vert کتاب حقوق کیفری مواد مخدر

ادامه مطلب

closeکتاب حقوق کیفری مواد مخدر

کتاب حقوق کیفری مواد مخدر نوشته دکتر عباس زراعت عضو هیئت علمی دانشگاه کاشان است که محتوای کتاب را براساس سر فصل دوره کارشناسی رشته حقوق تهیه و تنظیم و انتشارات ققنوس آنرا منتشر نموده است . ‎ در این کتاب در قالب 342 صفحه و 5 فصل به مو ضو عات مهم تعاریف و مفاهیم مواد مخدر ، قوانین و مقررات راجع به مواد مخدر ، انواع جرایم و مجازات ها و آیین دادرسی کیفری اشاره شده است . در بخشی از مقدمه این کتاب آمده است : بیش از یک سده است که مواد مخدر افیونی به لحاظ آثار اقتصادی ، سیاسی ، بهداشتی و جرم شناختی آن موضوع جرم انگاری و کیفر گذاری در مراحل مختلف کشف ، تولید ، توزیع و مصرف ، مشمول ضوابط خاصی است که به ویژه از تاریخ تاسیس سازمان ملل متحد به این سو ودر چارچوب اسناد آن جنبه جهانی به خود گرفته است چنان که می توان گفت حقوق کیفری مواد مخدر دولت های مختلف عضو تحت تاثیر مصوبات این سازمان تا اندازه زیادی هماهنگ شده ودر جهت همگرایی متحول می شوند مواد مخدر در ایران به لحاظ مو قعیت جغرافیایی این کشور چه از نظر کشت تولید و توزیع و چه به لحاظ مصرف تفننی و یا اعتیاد ی آن همواره یک مسله ملی ویک دغدغه سیاسی اقتصادی و جرم شناختی برای دولتمردان محسوب می شود بخش عمده ای از نیروی ضابطان قضایی دادگستری و زندان ها و نیز جامعه و حکومت صرف پیشگیری و سرکوبی قاچاق مواد مخدر افیونی و نیز درمان و ترک اعتیاد استعمال کنندگان مواد مزبور می شود .

more_vert کتاب قانون مبارزه با مواد مخدر با اصلاحیه 1396

ادامه مطلب

closeکتاب قانون مبارزه با مواد مخدر با اصلاحیه 1396

شهلا رضایی در کتاب قانون مبارزه با مواد مخدر با اصلاحیه 1396، قوانین موجود در آیین دادرسی کیفری و آیین‌نامه‌های اجرایی در رابطه با مواد مخدر و مبارزه با آن را گرد‌آوری کرده است. در بخشی از کتاب قانون مبارزه با مواد مخدر با اصلاحیه 1396 می‌خوانیم: ماده 1. اعمال زیر جرم است و مرتکب به مجازات‌های مقرر در این قانون محکوم می‌شود: 1. کشت خشخاش و کوکا مطلقاً و کشت شاهدانه به‌ منظور تولید مواد مخدر یا روان‌ گردان‌های صنعتی غیر دارویی.2. وارد کردن، ارسال، صادر کردن، تولید و ساخت انواع مواد مخدر یا روان‌ گردان‌های صنعتی غیر دارویی.3. نگهداری، حمل، خرید، توزیع، اخفاء، ترانزیت، عرضه و فروش مواد مخدر یا روان‌ گردان‌های صنعتی غیر دارویی.4. دایر کردن یا اداره کردن مکان برای استعمال مواد مخدر یا روان‌ گردان‌های صنعتی غیر دارویی.5. استعمال مواد مخدر یا روان‌ گردان‌های صنعتی غیر داروئی به هر شکل و طریق، مگر در مواردی که قانون مستثنی کرده باشد.6. تولید، ساخت، خرید، فروش، نگهداری آلات و ادوات و ابزار مربوط به ساخت و استعمال مواد مخدر یا روان‌ گردان‌های صنعتی غیر دارویی.7. قرار دادن یا پناه دادن متهمین، محکومیت مواد مخدر یا روان‌ گردان‌های صنعتی غیر دارویی که تحت تعقیب‌اند و یا دستگیر شده‌اند.8. امحاء یا اخفای ادله جرم مجرمان.9. قرار دادن مواد مخدر یا روان‌ گردان‌های صنعتی غیر دارویی یا آلات و ادوات استعمال در محلی به‌ قصد متهم کردن دیگری. ‌تبصره 1. منظور از مواد مخدر در این قانون، کلیه موادی است که در تصویب‌نامه راجع به فهرست مواد مخدر مصوب 1338 و اصلاحات بعدی آن احصاء یا توسط وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به‌ عنوان مخدر شناخته و اعلام می‌گردد. تبصره 2. رسیدگی به جرائم مواد روان‌ گردان‌های صنعتی غیر دارویی تابع مقررات رسیدگی به جرائم مواد مخدر است. ماده 2. هر کس مبادرت به کشت خشخاش یا کوکا کند و یا برای تولید مواد مخدر یا روان‌ گردان‌های صنعتی غیر دارویی به کشت شاهدانه بپردازد علاوه بر امحاء کشت بر حسب میزان کشت ‌به شرح زیر مجازات خواهد شد: 1. بار اول، ده تا صد میلیون ریال جریمه نقدی.2. بار دوم، 50 تا 500 میلیون ریال جریمه نقدی و سی تا هفتاد ضربه شلاق.3. بار سوم، صد میلیون تا یک میلیارد ریال جریمه نقدی و یک تا هفتاد ضربه شلاق و دو تا پنج سال حبس.4. بار چهارم، اعدام. ‌تبصره هرگاه ثابت شود کشت خشخاش یا کوکا یا شاهدانه به دستور مالک و یا مستأجر ملک و یا قائم‌ مقام قانونی آن‌ها صورت گرفته است، شخص دستور دهنده که سبب بوده است به‌ شرط آن‌ که اقوی از مباشر باشد، به مجازات‌های مقرر در این ماده محکوم می‌شود و مباشر که متصدی کشت بوده است، به 10 تا 30 میلیون ریال جریمه نقدی و پانزده تا چهل ضربه شلاق محکوم خواهد شد. ماده 3. هر کس بذر یا گرز خشخاش یا بذر یا برگ کوکا و یا بذر شاهدانه را نگهداری، مخفی و یا حمل کند به یک میلیون تا 30 میلیون ریال جریمه نقدی و یک تا هفتاد ضربه شلاق محکوم خواهد شد، در مورد بذر شاهدانه قصد تولید مواد مخدر یا روان‌ گردان‌های صنعتی غیر دارویی از آن‌ها باید احراز شود. فهرست مطالب ‌قانون مبارزه با مواد مخدرماده ۵۷۰ قانون آیین دادرسی کیفری مصوب ۱۳۹۲رأی وحدت رویه شماره ۷۴۳ هیأت عمومی دیوان عالی کشور با موضوع قابلیت فرجام‌خواهی احکام اعدام متهمان به ارتکاب جرائم مواد مخدر در دیوان عالی کشورآیین‌نامه اجرایی قانون اصلاح قانون مبارزه با مواد مخدرآیین‌نامه اجرایی مراکز مجاز درمان و کاهش آسیب اعتیاد به مواد مخدر و روان‌ گردان‌ها (موضوع تبصره یک ماده ۱۵ اصلاحیه قانون اصلاح قانون مبارزه با مواد مخدر)آیین‌نامه مراقبت بعد از خروج معتادان (ابلاغی 1392/8/14 رئیس قوه قضائیه)فهرست‌های چهارگانه اقلام به روز شده مواد روان‌گردان مصوب 1384/9/13 هیئت‌ وزیران

more_vert کتاب اعتیاد به مواد مخدر در روابط خانوادگی

ادامه مطلب

closeکتاب اعتیاد به مواد مخدر در روابط خانوادگی

کتاب اعتیاد به مواد مخدر در روابط خانوادگی یک پژوهش خانواده درمانی است که توسط سعید پیر مرادی ترجمه و تدوین شده است . ‎ در این کتاب یک مدل ویژه در زمینه پیدایش و درمان اعتیاد که در انستیتوی معروف و معتبر خانواده درمانی در مایلند ایتالیا طرح ریزی شده است مورد بررسی قرار می گیرد .در 7 فصل منتشر شده در این کتاب به موضوعات نگاهی بر ادبیات موجود ، شکل گیری پروژه پژوهشی ما ، الگوی ارتباطی سبب شناسی بیماری در اعتیاد به هروئین ، اعتیاد به مواد مخدر در فرآیند 1، شرح حال یک خانواده از زبان خویش ، کار درمانی با خانواده ، پدر و تئوری پیوند یک مدل مداخله درمانی اشاره شده است .در مقدمه کتاب مترجم از اعتیاد به عنوان یک معضل اجتماعی یاد کرده و نوشته است : از دیدگاه روانشناسی ، دامنه تاثیرات مخرب اعتیاد به مواد مخدر از آن رو حائز اهمیت فراوان است که عواقب وخیم آن تنها فرد معتاد را دربر نمی گیرد بلکه معمولا همسر ، فرزندان ، خانواده گسترده دایره دوستان و همکاران و .... نیز در معرض آثار ویرانگر آن قرار خواهند گرفت .طبق آمار تقریبی خوش بینانه تعداد معتادان به مواد مخدر در کشور ما حدود 2 میلیون نفر تخمین زده می شود چنانچه دایره ارتباطی هر فرد معتاد را فقط به 4 نفر محدود نماییم قریب به 10 میلیون نفر از مردم ما مستقیم یا غیر مستقیم با مسئله اعتیاد در تماس و یا درگیر می باشند یقینا ابعاد زیانبخش اقتصادی اجتماعی ناشی از این معضل بر متصدیان امر پوشیده نیست .طرح واقع گرایانه و شفاف این موضوع در افکار و اذ هان عمومی به وجود آوردن بسترهای مناسب و کار آمد تبادل تجربیات و دستاورد های علمی در گروه های کارشناسی و تخصصی طراحی و تدوین برنامه های کم حجم قابل اجرا غیر جنجالی و ادامه دار و در آخر هماهنگی و تشریک مساعی کلیه مراکز درگیر مبارزه با مواد مخدر ، گام های نخستینی است که باید در سر لوحه اقدامات پیشگیری درمانی در جهت مقابله با همه گیری این عارضه در نظر گرفته شود .

more_vert کتاب بررسی سیمای جنایی مجرمین مواد مخدر

ادامه مطلب

closeکتاب بررسی سیمای جنایی مجرمین مواد مخدر

  کتاب بررسی سیمای جنایی مجرمین مواد مخدر نوشتۀ هادی ابراهیم زاده، با هدف بررسی سیمای جنایی مجرمین مواد مخدر اردوگاه حرفه آموزی و کار درمانی استان اردبیل و از منظر نظریه‌های جرم شناختی صورت گرفته است. مهم‌ترین عاملی که نگارنده در کتاب بررسی سیمای جنایی مجرمین مواد مخدر به آن دست یافته، آن بوده، که علت عمدۀ گرایش به جرائم مواد مخدر «به غیر از استعمال» ضعف وضعیت اقتصادی بوده است. این پژوهش کاربردی و بر اساس شیوه گردآوری داده‌ها از نوع تحقیقات پیمایشی و کتابخانه‌ای و از نوع توصیفی و استنباطی بوده است. داده‌های این پژوهش به دو شیوه کتابخانه‌ای با ابزار فیش‌ برداری و شیوه میدانی با کمک ابزار پرسش‌نامه، جمع‌آوری گردیده است. جامعه آماری پژوهش حاضر، کلیه مجرمین مواد مخدر اردوگاه حرفه آموزی و کار درمانی استان اردبیل، که تعداد آن‌ها در سال 1395، 140 نفر و حجم نمونه‌ای که با توجه به جدول مورگان، از میان کل این جمعیت انتخاب نموده‌ایم، 103 نفر، روش نمونه‌گیری از نوع تصادفی ساده در دسترس، محدوده مکانی آن شهرستان اردبیل و قلمرو موضوعی آن نیز اردوگاه حرفه آموزی و کار درمانی استان اردبیل بوده است. همچنین جنسیت تمامی آزمودنی‌ها علی رغم این که اردوگاه ویژه مردان بوده استثنائا مرد و سن اکثریت آزمودنی‌ها بین 28 تا 38 سال بوده است. تجزیه و تحلیل داده‌ها با استفاده از نرم‌افزار spss و آزمون‌های آماری آن از قبیل ضریب همبستگی اسپیرمن و پیرسون، ناپارامتریک، آنالیز واریانس، t تک نمونه‌ای و دو نمونه‌ای مستقل صورت گرفته است. مواد مخدر و جرایم مربوط به آن که سال‌ها است به منزلۀ یک بلای اجتماعی موجب هدر رفتن منابع انسانی و مالی جوامع مختلف می‌شود، آن چنان گسترۀ وسیعی دارد که آن را می‌توان از ابعاد مختلفی بررسی نمود و هر علمی از دیدگاه خود می‌تواند زوایای گوناگون آن را کنکاش کند مواد مخدر و جرم، بر طبق پژوهش‌های مختلف ارتباط لاینفکی با یکدیگر دارند. حتی در مواردی که پیرامون مناطق مختلف، اشکال گوناگون مواد مخدر و جرایم مختلف پژوهش شده است، باز هم ارتباط فوق‌الذکر به چشم می‌خورد. بر اساس تحقیقات موثق اثبات شده است افرادی که مواد مخدر استفاده می‌کنند، مرتکب جرم نیز می‌گردند که این امر به ویژه در میان جوانان رواج بسیاری دارد. همچنین اثبات شده است مصرف کنندگان مواد مخدر در مقایسه با افراد غیر مصرف کننده، مرتکب جرایم بیشتری می‌شوند و مجرمین در مقایسه با افراد غیر مجرم، مواد مخدر بیشتری مصرف می‌کنند، همچنین بر طبق برخی تحقیقات اثبات شده است افراد معتاد به مواد مخدر، مرتکب جرایم شدیدتری می‌شوند. مجرمین مواد مخدر دارای ویژگی‌های شخصیتی و جمعیتی خاصی هستند و اغلب جرائم خاصی را انجام می‌دهند جرایم مواد مخدر از آن چنان ویژگی و وسعتی برخوردارند که در حوزه‌های علوم مختلف می‌توان آن را مورد بررسی قرار داد و هر جنبه‌ای از جنبه‌های آن در رسیدگی‌های قضایی و مبارزه با این پدیدۀ شوم می‌تواند برای قضات و مقامات رسیدگی کننده اطلاعات لازم و کافی را ارائه نماید. فهرست مطالب مقدمهفصل اول: کلیات و مفاهیمفصل دوم: روش شناسی پژوهشفصل سوم: تجزیه و تحلیل دادهفصل چهارم: بحث و نتیجه‌گیریفهرست منابعکتبمقالات

more_vert مقاله ورزش و خطرپذیری در برابر سوءمصرف سیگار، مواد مخدر و الکل

ادامه مطلب

closeمقاله ورزش و خطرپذیری در برابر سوءمصرف سیگار، مواد مخدر و الکل

مقاله علمی و پژوهشی" ورزش و خطرپذیری در برابر سوءمصرف (سیگار، مواد مخدر و الکل) در دانش‌آموزان دبیرستانی شهر تهران " مقاله ای است در 20 صفحه با 46 عنوان فهرست منبع که در مجلات معتبر علمی با رویکرد رشد و یادگیری حرکتی و ورزشی منتشر شده است . در این مقاله علمی و پژوهشی موضوعات خطرپذیری، سوء مصرف، تیم ورزشی، نوجوان، مصرف سیگار، مواد مخدر و مصرف الکل مطرح شده است محتوای این مقاله می تواند مورد استفاده دانشجویان دوره دکترای تخصصی و کارشناسی ارشد برای تهیه رساله دکترا و پایان نامه ارشد قرار گیرد.  

more_vert مبارزه با اعتیاد در سال ۱۳۹۹؛آیا رویکردها تغییر کرده است؟

ادامه مطلب

closeمبارزه با اعتیاد در سال ۱۳۹۹؛آیا رویکردها تغییر کرده است؟

بررسی بودجه سال ۱۳۹۹ در بخش آسیب‌های اجتماعی (۲)بهروز اشرف سمنانی بررسی لایحه بودجه سال ۱۳۹۹ نشان می‌دهد که اولویت بودجه‌ای ستاد مبارزه با مواد مخدر، از تاکید بر مبارزه با قاچاق مواد مخدر، به سمت حمایت بیشتر از بازتوانی مصرف‌کنندگان مواد مخدر، در حال تغییر است.

more_vert کتاب مدیریت اعتیاد (مدیریت اختلالات روانی در زندگی)

ادامه مطلب

closeکتاب مدیریت اعتیاد (مدیریت اختلالات روانی در زندگی)

کتاب مدیریت اعتیاد، به ما کمک می‌کند تا اختلالات روانی در زندگی روزمره‌مان را مدیریت کنیم. در این کتاب توضیح داده شده که مصرف مواد مخدر چگونه باعث می‌شود تا جسم و روان فرد معتاد از حالت عادی و طبیعی خارج شود. اینکه پس از مبتلا شدن فرد به بیماری اعتیاد دیگر به تنهایی قدرت و توانایی کنترل یا قطع مصرف مواد مخدر و ترک اعتیاد را نخواهد داشت. اعتیاد به مواد مخدر و روان‌گردان پس از تصادفات جاده‌ای، سوانح و حوادث، بیماری‌های قلبی، عروقی و افسردگی در رتبه چهارم طبقه‌بندی بار بیماری‌ها قرار دارد. در جمعیت مردان جوان 18 تا 30 ساله اعتیاد بعد از تصادفات جاده‌ای، سوانح و حوادث در مقام دوم طبقه‌بندی بار بیماری‌ها قرار می‌گیرد. بر اساس آمار رسمی ارائه‌شده در کشور 35/1 میلیون نفر فرد مبتلابه وابستگی به مواد یا معتاد در کشور وجود دارد که با در نظر گرفتن بعد خانوار ایرانی 6/3 به معنای آن است که در حدود 5 میلیون نفر جمعیت کشور سالانه مستقیماً با اختلالات مصرف مواد درگیر هستند. برخلاف باورهای قدیمی و بر مبنای اطلاعات و دانش کنونی در مورد مغز انسان، ثابت‌شده است که اعتیاد یک مشکل اخلاقی و یا ضعف اراده نیست؛ بلکه نوعی بیماری ذهنی است. اعتیاد ازجمله بیماری‌هایی است که بیش از هر چیز به مغز انسان آسیب رسانده و سیستم ارتباطی آن را مختل می‌سازد. هرکسی که مواد مخدر مصرف می‌کند معتاد محسوب نمی‌شود. مصرف‌کنندگان مواد مخدر به سه دسته تقسیم می‌شوند و از این سه دسته تنها معتادان مزمن هستند که به بیماری اعتیاد مبتلا شده‌اند. بیماری اعتیاد دارای یک چرخه ویرانگر و باطل است که مانع می‌شود تا فرد معتاد بتواند به تنهائی و بااراده شخصی خود از این بیماری رهایی پیدا کند. هیچ‌‌کس بهتر از خود فرد نمی‌تواند تشخیص دهد که به بیماری اعتیاد مبتلا شده است به همین دلیل در آخر نویسندگان کتاب مدیریت اعتیاد، حبیبه حیرتی و میلاد مرادی، پرسشنامه‌ای با عنوان آزمایش اعتیاد تنظیم شده که شامل سؤالاتی است. این سؤال‌ها به شما کمک می‌کنند تا از وضعیت مصرف خودآگاه شوید و تشخیص دهید که آیا دچار بیماری اعتیاد شده‌اید یا خیر. همچنین هدف نویسندگان، ارائه اطلاعات درباره جنبه‌های مختلف اعتیاد، برای شناخت و تشخیص ابتلا به بیماری اعتیاد و چگونگی بهبودی از این بیماری و ترک مصرف با استفاده از برنامه‌های ١٢ قدمی است. فهرست مطالبپیشگفتار مؤلفاعتیاداعتیاد چیست؟علم اعتیادمواد مخدر چگونه بر مغز تأثیر می‌گذارد؟اعتیاد و سلامت انسانبیماری روانیبیماری جسمیماهیت بیماری اعتیادویژگی‌های اعتیادعوارض اعتیادعلائم اعتیادمعتادان مزمنچرخه اعتیادتست اعتیادلغزشاعتیاد و لغزشفرایند لغزش11قدم لغزشنامه‌ای از اعتیادمنابع و مآخذ

more_vert کتاب سیاست جنایی جرم قاچاق مواد مخدر در ایران و پاکستان

ادامه مطلب

closeکتاب سیاست جنایی جرم قاچاق مواد مخدر در ایران و پاکستان

  کتاب سیاست جنایی جرم قاچاق مواد مخدر در ایران و پاکستان اثر فاطمه سپاهی، ابتدا به تعاریف، مفاهیم، تاریخچه مواد مخدر و قاچاق آن در جهان و ایران و اقدامات صورت گرفته، و در ادامه به مطالعه قوانین ایران و پاکستان و تغییرات ایجاد شده می‌پردازد. جرم قاچاق مواد مخدر علل و شرایط آن وابسته به نظام اجتماعی، سیاسی، اقتصادی، فرهنگی، درعرصه‌های بین‌المللی و منطقه‌ای است. تا زمانی که دلایل و ریشه آن مشخص نشود نمی‌توانیم تحلیل و تبیین دقیقی از این مسئله پیش روی جامعه و مردم آن بگذاریم. این جرم فصل بزرگی را در جرم شناسی و نیز مقررات کیفری به خود اختصاص داده است و در حال حاضر یکی از معضلات جامعه بشری است. قدم اول در این مبارزه وضع قوانین مناسب، و اجرای دقیق آن است. اساس و مبنای اصولی و منطقی مبارزه با این جرم سازمان یافته، وضع قوانین است. کتاب سیاست جنایی جرم قاچاق مواد مخدر در ایران و پاکستان (Crime policy on drug trafficking in Iran and Pakistan) علل وقوع جرایم مواد مخدر در این دو کشور را از جنبه‌های گوناگون از جمله موقعیت جغرافی آن‌ها مورد مطالعه قرار می‌دهد. ایران به دلیل موقعیت استراتژیک خود بیشتر در معرض خطرات این جرم سازمان یافته قرار دارد، و در همسایگی کشورهای تولید کننده قرار گرفته است. به همین علت این کتاب قوانین و سیاست جنایی ایران و کشور پاکستان را که در همسایگی ایران قرار دارد، مورد مطالعه و بررسی قرار می‌دهد. این جرم به علت سود‌آوری و در برخی از کشورها دست داشتن مقامات دولتی، گروه‌های مافیایی و دست‌های پنهان، از پیچیدگی زیادی برخوردار و تبدیل به یک جرم سازمان یافته شده است. تا جایی که علاوه بر قوانین که کشورها تصویب می‌کنند، صدور کنوانسیون‌ها و عقد پروتکل‌های زیادی در این زمینه صورت گرفته است. و این دو کشور، از این امر مستثنی نیستند و قوانین زیادی را در این زمینه تصویب کرده و از دست‌اندرکاران این کنوانسیون‌ها و پروتکل‌ها هستند. بررسی این جرم سازمان یافته، نیاز به مساعدت، همفکری جهانی و منطقه‌ای دارد و جمهوری اسلامی ایران و پاکستان جزو این دسته از مناطق هستند. بحران پدیده قاچاق مواد مخدر بسیار تهدید کننده برای هر دو کشور است. و بجز وضع قوانین هر دو دولت باید اقداماتی را برای پیشگیری از قاچاق مواد مخدر انجام دهند. کتاب سیاست جنایی جرم قاچاق مواد مخدر در ایران و پاکستان همچنین به تغییراتی که در سال در سال 1396 در قوانین جرم قاچاق مواد مخدر ایران اتفاق افتاده، و باتوجه به ماده واحده الحاقی که منجر به کاسته شدن مجازات اعدام شده، می‌پردازد. در بخشی از کتاب سیاست جنایی جرم قاچاق مواد مخدر در ایران و پاکستان می‌خوانیم: 1- از منظر ژئومورفولوژیکی دشت‌ها جولانگاه اشرار و قاچاقچیان محسوب می‌شوند. به دلیل همواری مسیر سرعت حرکتشان در این مسیرها بالا می‌رود. برای استراحت و توقف استفاده می‌شوند. حرکات کاروان قاچاقچیان شب‌های مهتابی با چراغ خاموش انجام می‌شود. امر پیشگیری با قاچاق مواد مخدر در این مناطق سخت و مخاطره‌آمیز است. از منظر ژئومورفولوژیکی مناطق کوهستانی برای قاچاقچیان نوعی محدودیت محسوب می‌شود وجود عوامل چون شیب، پرتگاه، نقاط صعب العبور، عبور و مرور را دچار مشکل می‌کند. و حجم موادی که جابجا می‌شود کم است و از لحاظ اقتصادی مقرون به صرفه نخواهد بود و نیرو انتظامی نیز بتوانند در اجرای کمین موفق تر عمل می‌کند و ریسک عملیاتی قاچاقچیان بیشتر می‌شود. 2- قاچاقچیان از واحدهای کویری کمتر استفاده می‌کنند. به دلیل بالا بودن سطح آب زیر زمینی، احتمال فرو رفتن است و سرعت حرکت کاهش می‌یابد. رنگ سفید (روشن) باعث می‌شود که نوع عارضه‌ی داخل آن کاملا قابل رویت است. و چون پوشش گیاهی ناچیزی دارنند امکان مخفی شدن نیست. ماسه‌زارها هم عبور قاچاقچیان را به دلیل سستی زمین و وزش بادهای شدید با مشکل مواجه می‌کنند. 3- قاچاقچیان گاهی از محیط آبی استفاده می‌کنند از رودخانه و دریاچه، دریاچه برای نیرو انتظامی و نظامی به عنوان مانع و محدودیت عمل می‌کنند. قاچاقچیان در زمان کم‌آبی، و بی‌آبی از کف دریاچه استفاده می‌نمایند و چون عرض بسترش زیاد است به هر طرف که بخواهند تغییر مسیری دهند، بدین ترتیب تعقیب و کنترل آن‌ها بامشکل مواجه می‌شود. فهرست مطالب مقدمهبخش اول: کلیاتفصل اول: تعاریفمبحث اول-کلیات مفهوم ومعنی جرم قاچاق مواد مخدرگفتار اول-مفهوم جرم قاچاق مواد مخدر از نظر لغوی واصطلاحی وحقوقی و شرعیالف-تعریف جرم از دیدگاههای مختلف1-از دیدگاه اسلامی-دیدگاه فقهی2-دیدگاه جامعه شناسی3- از دیدگاه حقوقىب-تعریف قاچاقج-تعریف مواد مخدر از نظر جرم شناسان و جرم شناسید-تعریف لغوی مخدرذ- معنی مواد مخدرگفتار دوم_انواع مواد مخدر در ایرانالف_مواد سستی زا1- خشخاش2-تریاک3-شیره تریاک4-مرفین5- هیروئین6-متادون7-کدئین8- پتیدینب_مواد توهم زا1- روغن شاهدانه (روغن حشیش)2- حشیش3-بنگ4-ماری جوانا5- گراس6- چرس7- مسکالین8-ال اس دی9-پی سی پی10- دی. ام. تیج_مواد توان افزا1- کوکا2- کوکائین3-کراک4-خات یا قات5-ناس6–کراتم7-آمفتامین8-اکستازیگفتار سوم_تعاریف انواع مواد مخدر در حقوق کیفری پاکستانگفتار چهارم-مواد مخدر از دیدگاه شرعیالف _آیاتب _احادیثمبحث دوم _تاریخچه مواد مخدرگفتار اول _تاریخچه جهانی مواد مخدرگفتار دوم _تاریخچه مواد مخدر قبل از انقلابالف_مواد مخدر در عصر صفویب_ قاچاق مواد مخدرعصرقاجاریهج_ قاچاق مواد مخدردردوران پهلویگفتار دوم _تاریخچه قاچاق مواد مخدر درقوانین قبل از انقلابگفتار سوم _تاریخچه سیاسی مواد مخدرفصل دوم: مبنای جرم انگاری قاچاق مواد مخدرگفتار اول _قاعده لاضرارگفتار دوم _قوانین کیفریمبحث دوم _ نظریه هاگفتار اول_نظریه‌های قانونگذاری در مورد مواد مخدر در کنوانسیونهای بین المللیگفتار دوم _نظریه‌های جرم شناختی قاچاق مواد مخدرپ _ارزیابی نظریه‌های جرم شناختیمبحث سوم -مفسد فی الارض بودن قاچاقچیان مواد مخدرمبحث چهارم _تاثیر قاچاق مواد مخدر در جامعهفصل سوم: مسیر ترانزیت قاچاق مواد مخدرمبحث اول_مسیر ترانزیت قاچاق مواد مخدر در جهانمبحث دوم- مسیر ترانزیت قاچاق مواد مخدر در ایرانمبحث سوم_مسیر ترانزیت قاچاق مواد مخدر در پاکستان و استراتژی دولت پاکستانمبحث چهارم -عوامل وافزایش قاچاق مواد مخدرد _ اختلاف افغانستان و پاکستان و تاثیر آن بر قاچاق مواد مخدره- نقش عوارض ژئومورفولوژیکی در قاچاق مواد مخدردر مرزهای پاکستانالف -نقش عوارض ژئومورفولوژیکی در قاچاق مواد مخدر در مرزهای ایرانب - دلایل قاچاق مواد مخدردر ایرانبخش دوم: قوانین ومجازاتهای قاچاق مواد مخدردر ایران و پاکستانفصل اول: قوانین و مجازاتهای قاچاق مواد مخدر در حقوق کیفری ایرانمبحث اول - عناصر و جرایم قاچاق مواد مخدر در حقوق کیفری ایرانالف -عنصر مادیب- عنصر قانونیج- عنصر معنویگفتار دوم- جرائم قاچاق مواد مخدرالف- کشت مواد مخدرب- ساختن و تولید کردنج- تولید مواد مخدرد- حمل و نگهداری و انتقال مواد مخدرذ- نگهداری مواد مخدرر- اخفاء (مخفی کردن)ز- حمل کردنس- خرید و فروش و عرضه و توزیع مواد مخدرش- وارد کردن مواد مخدر در کشورص- صادر کردنض- ارسال کردنه- توزیع کردنمبحث دوم- پاسخ‌های کیفری جرایم قاچاق مواد مخدر در ایرانگفتار دوم-جرم قاچاق مواد مخدر در آئین دادرسی کیفری (قوانین شکلی) ایرانالف- نهاد کشفب- تعقیب متهم و تحقیقات مقدماتیج -مراحل دادرسی و محاکمهگفتار چهارم-نکاتی درمورد قوانین ایرانب-نقاط ضعف قوانین ایرانفصل دوم: قوانین و مجازاتهای قاچاق مواد مخدر در حقوق کیفری پاکستانمبحث اول- عناصر و مجازات قاچاق مواد مخدر در حقوق کیفری پاکستانگفتار اول-عناصر قاچاق مواد مخدر در حقوق کیفری پاکستانالف- عنصر قانونیب- عنصر مادیمبحث دوم- پاسخ‌های کیفری در قبال جرایم مواد مخدردر قوانین پاکستانگفتاردوم- قاچاق مواد مخدر در آیین دادرسی کیفری پاکستانالف- نهاد کشفنیروها برای کشف مواد مخدر به شرح زیر می‌باشندب- مرحله دادرسی و محاکمهگفتار سوم- جرم قاچاق مواد مخدر درآیین دادرسی کیفری پاکستانالف- دادگاه‌های ویژهب– دادگاه‌های خارجیالف- نقاط قوت قوانین پاکستانب-نقاط ضعف قوانین پاکستانفصل سوم: راهکارهای پیشگیری قاچاق مواد مخدرمبحث اول- اقداماتی برای مقابله با قاچاق مواد مخدرگفتاراول - اقدامات جمهوری اسلامی ایرانگفتار دوم_ اقدامات جمهوری اسلامی پاکستانگفتار اول- علل ناکامی در ایرانگفتار دوم- علل ناکامی درپاکستانمنابعش

more_vert کتاب فرهنگ جامع تشخیص ، پیشگیری و درمان مواد اعتیاد آور

ادامه مطلب

closeکتاب فرهنگ جامع تشخیص ، پیشگیری و درمان مواد اعتیاد آور

کتاب فرهنگ جامع تشخیص ، پیشگیری و درمان مواد اعتیاد آور تالیف دکتر سید مهرداد مظفر و دکتر طاهره محمودیان می باشد که برای خانوده ها ، مصرف کنند گان، دانشجویان ، درمان گران حوزه اعتیاد و مراکز ترک اعتیاد در 1000 نسخه منتشر شده است . ‎ در این کتاب در قالب 4 بخش مهم به شناخت مواد اعتیاد آور، قوانین مبارزه با مواد اعتیاد آور ، روش های درمانی متداول ، کار آزمایی و مصاحبه بالینی با مصرف کنند گان مواد اعتیاد آور اشاره شده است .در مقد مه کتاب آمده است : امروزه گرایش به مصرف مواد اعتیاد آور به معضلی بزرگ در جهان مبدل شده است گروه های تبهکار و ما فیای مواد مخدر در سراسر دنیا شبکه های پهناور ی را به وجود آورده اند ، تجارت مواد بعد از اسلحه یکی از پرسو د ترین کالاهای غیر مجاز تجاری است این تجارت آنچنان منا فعی را در بر دارد که شبکه های بزرگ آن حاضرند پول فراوانی هزینه و افراد بسیاری را در این راه قربانی کنند تا این شبکه های قدرتمند وجود دارند و برخی کشور ها یا بهتر بگوییم برخی سیاستمداران برای کسب سود بیشتر با آنها همکاری می کنند جریان تولید و عرضه مواد ادامه خواهد یافت . وقتی به علل گرایش جوانان به مصرف مواد اعتیاد آور در فرهنگ ها و جوامع مختلف می پردازیم به این نتیجه می رسیم که انگیزه مصرف کنند گان کاملا متفاوت می باشد به عنوان مثال یک جوان مصرف کننده ایرانی علت گرایش خود را به مواد بیکاری ، فقر ، ترس از برخورد با مشکلات عدم اعتماد به نفس و نا کافی بودن برنامه های تفریحی و سر گرم کننده می داند در صورتی که بیشتر جوانان اروپایی یا آمریکایی در طلب کسب لذت بیشتر ، درک بهتر موسیقی و تبعیت از الگو های رفتاری فلان هنر پیشه یا خواننده هستند وجه مشترک آنها بیماری شان و کمک های جسمی و روحی است که نیاز دارند برخورد های خشن و غیر اصولی با مصرف کنند گان موجب به حاشیه رفتن و منزوی شدن آنان می شود و اعتماد شان نسبت به دیگران کمتر خواهد شد .

more_vert اعتیاد؛ بلایی که هر روز خانمان‌سوزتر می‌شود

ادامه مطلب

closeاعتیاد؛ بلایی که هر روز خانمان‌سوزتر می‌شود

بهروز اشرف سمنانی گزارش‌های بین‌المللی و معتبر سال ۲۰۱۹ نشان از رشد شتابان تولید، توزیع و سوءمصرف مواد مخدر در سطح جهان دارند بطوری که تعداد مصرف کنندگان این مواد، طی یک دهه در سطح جهان ۳۰ درصد بیشتر شده است.

more_vert کتاب تحولات تقنینی و سیاست جنایی ایران در راستای مواد مخدر و عوامل موثر بر اعتیاد جوانان

ادامه مطلب

closeکتاب تحولات تقنینی و سیاست جنایی ایران در راستای مواد مخدر و عوامل موثر بر اعتیاد جوانان

  کتاب تحولات تقنینی و سیاست جنایی ایران در راستای مواد مخدر و عوامل موثر بر اعتیاد جوانان نوشته یوسف فلاحی، به بررسی مسائل مربوط به روان‌گردان‌های‌ صنعتی غیر دارویی و تغییر الگوی مصرف افراد معتاد در جامعه طی چند سال اخیر و در نهایت توجه قانون‌گذار در قانون اخیر مصوب 1389 به این مواد می‌پردازد. مواد مخدر زندگی جوامع و انسان‌ها را نابود می‌سازد و موجب بروز جرایم می‌گردد و کلیه بخش‌های جامعه را در هر کشور تحت الشعاع قرار می‌دهد. با وجود تلاش‌های بسیار سازمان‌های جهانی و بسیاری از کشور‌ها همچون کشور خودمان، روز به روز به جمعیت معتاد جهان افزوده می‌شود و نکته‌ای که نگران‌ کننده‌تر از این است، تغییر الگوی مصرف از مواد مخدر سنتی به مواد صنعتی است که روان‌گردان‌های صنعتی غیر دارویی از این دسته هستند. اگر در گذشته تولید مواد مخدر مدت زمان زیاد و همچنین مکانی وسیع نیاز داشت. امروزه با زمانی خیلی کوتاه‌تر و مکانی بسیار کوچک‌تر می‌توان موادی به مراتب مخرب‌تر تولید کرد که پیشرفت تکنولوژی نیز این روند را سریع‌تر کرده است. این امکان، روند مبارزه با تولید روان‌گردان‌ها را بسیار سخت‌تر کرده است. با سیری در تاریخ سیاست جنایی ایران از اولین قانون‌گذاری در سال 1289 تا اکنون متوجه خواهیم شد که با وجود قانون‌گذاری‌های بسیار و حتی تشدید مجازات‌ها در برهه‌ای از زمان و اعمال مجازات‌های شدید مانند اعدام و حبس‌های دراز مدت و...، به دلیل نبود یک استراتژی واحد و مدت دار و برنا‌مه‌ریزی دقیق و گاه اقدامات عجولانه و سپس رها کردن آن پس از مدتی و صرف هزینه‌های هنگفت مخصوصا در سال‌های اخیر، کشور ما توفیق چندانی در قبال مبارزه با جرایم مواد مخدر و متناسب با موضوع جاری یعنی اعتیاد و قاچاق مواد مخدر نداشته است. البته ناگفته نماند که اقدامات بین‌المللی در این زمینه نیز آنچنان کارساز نبوده و با وجود تصویب سه کنوانسیون عمده بین‌المللی این احساس مسئولیت جهانی نیز نتوانسته آنگونه که شایسته است با روند رو به رشد قاچاق و در پی آن اعتیاد به این مواد مبارزه کرده و موفق باشد. دلیل این مدعا را می‌توان ارائه آمار و اخباری که در این زمینه هر روز در سایت‌ها و شبکه‌های خبری می‌آید عنوان کرد ولی به هر حال انجام این اقدامات از عدم انجام آن و رها‌ شدن مؤثرتر و بهتر است. عمده مواد مخدر مصرفی در کشور ما در کشورهای همجوار افغانستان و پاکستان تولید می‌شده ولی اکنون که مصرف مواد روان‌گردان صنعتی غیر دارویی از مصرف مواد مخدر سنتی بیشتر شده مشکل دیگری را به مشکلات مبارزه با مواد مخدر در کشور ما تبدیل کرده است. اگر تا چند سال پیش نیرو‌های انتظامی برای مبارزه با محموله‌های بزرگ درگیر می‌شدند اکنون این مبارزه بسیار سخت‌تر شده است زیرا می‌توان یک کیف دستی کوچک را محلی برای جابه‌جایی و حمل و نقل مواد روان‌گردان که اکثرا به صورت پودر یا قرص هستند اختصاص داد. در بخشی از کتاب تحولات تقنینی و سیاست جنایی ایران در راستای مواد مخدر و عوامل موثر بر اعتیاد جوانان می‌خوانید: دایر کردن به معنای این که شخصی نسبت به تأسیس مکانی جهت استعمال مواد روان‌ گردان از هر نوع که باشد اقدام می‌کند و فرقی نمی‌کند که از این طریق سودی هم تحصیل کند یا برای ترویج اعتیاد در جامعه اقدام به این کار نماید و اعم است از این که مکان دایر شده ملک دایر کننده باشد یا استیجاری و اعم از این که در مکان دایر شده افرادی را هم اجیر کرده باشد یا شخصا به انجام امور بپردازد. برای تحقق این جرم نیازی به وجود مواد و یا حتی آلات استعمال نیست همین که شخص مکانی را برای استعمال اختصاص دهد حتی اگر در محل مزبور تا زمان کشف جرم فردی استعمال مواد نکرده باشد ولی قراین و یا اقرار مرتکب مبنی بر آن باشد، این جرم تحقق می‌یابد و در مورد اداره کردن، خوشبختانه در کشور ما، بحران مواد هنوز به گونه‌ای نشده که علنا مراکزی برای استعمال این مواد گشوده باشد اما به هر حال قانون‌گذار به جرم‌انگاری آن پرداخته "اداره کردن به معنای مدیریت، سرپرستی و کلیه‌ی اقداماتی است که شخص به موجب آن مکان و محلی را که برای استعمال مواد اختصاص داده شده است رهبری نماید و کلیۀ امور آن مکان تحت اداره‌ی او انجام گیرد." حال اگر شخصی در این مراکز ارائه خدمت کند ولی مدیر یا سرپرستی نباشد و به عنوان خدمه یا کارگر یا منشی و غیره باشد به این دلیل که قانون‌گذار فقط اداره کردن را مورد حکم قرار داده است می‌توان در صورت وحدت قصد میان اداره‌ کننده و "این اشخاص، آن‌ها را معاون در اداره کردن مرکز، محسوب و مجازات کرد." فهرست مطالب پیشگفتارفصل اول: کلیاتمبحث اول: بررسی شناخت کلی و ماهیتی سیاست جنایی در نظام جزایی ایرانالف- سیاست کیفری؛ تعبیری مضیقب- سیاست جنایی؛ تعبیر موسعمبحث دوم: بررسی و شناخت اقسام سیاست جناییالف- سیاست جنایی تقنینیب- سیاست جنایی قضاییج- سیاست جنایی اجرایی (دولتی)د- سیاست جنایی مشارکتی (مردمی)الف- مفهوم لغوی قاچاقب- مفهوم حقوقیب- 1- حقوق ایرانب- 2- کنوانسیون‌های بین‌المللیمبحث سوم: تقسیمات مواد روان‌گردانالف. تعریف مواد روان‌گردانب. تعریف مواد مخدرالف-1- دارو‌های توهم‌زاالف-2- دارو‌های محرک (توان‌افزا)الف-3- دارو‌های آرام‌بخش (سستی‌زا)ب- ویژگی‌های مهم فهرست مواد روان‌گردانب-1- ویژگی‌های مهم فهرست شماره‌ی یکب-2- ویژگی‌های مهم فهرست شماره‌ی دوب-3- ویژگی‌های مهم فهرست شماره‌ی سهب-4- ویژگی‌های مهم فهرست شماره‌ی چهارب-5- گروه پیش‌سازها (پرکرسورها)فصل دوم: اقدامات پیشگیرانه و حمایتی در خصوص مواد افیونی و مواد مخدرمبحث اول: تحلیل آثار سوء جرم‌انگاری مصرف مواد مخدر در جامعهالف) اعتیاد از منظر دو علم جرم‌شناسی و حقوق جزاب) جرم انگاریج) ادوار قانون‌گذاری ایران در زمینه اعتیاد و تأثیر کنوانسیون‌ها بر آند) اعتیاد در کنوانسیون‌های بین‌المللیمبحث دوم: آثار سوء جرم‌انگاری اعتیادالف) عدم کارایی کیفرب) اثر سزادهی و ناتوان‌سازی کیفرج) شرمساری بازسامانده (باز‌پذیر)ح) توجیهات خاص کیفرک) هزینه‌های انسانی و مادی کیفرگ) معایب مجازات معتادین با توجه به توجیهات خاص و عامن) بررسی معایب کیفر زندان به صورت تیتروارم) چالش‌های حقوق بشریی) حقوق معتادینمبحث سوم: رویکرد پیشگیرانه و درمانگر در قانون اصلاحی 1389گفتار اول: تأکید بر درمان و بازپروریب- زندان و اقدامات جایگزینج- حمایت از بزه‌دیدگان مواد روان‌گردانالف) توجه به جرم‌انگاری علی‌رغم جرم‌زداییب) همگامی با اقدامات بین‌المللیج) جرم‌انگاری دایر یا اداره مکان و تولید ادوات استعمال روان‌گرداند) جرم‌انگاری ورود مواد به بدن شخص دیگر به هر طریقفصل سوم: تحلیل کیفری قاچاق مواد مخدر و مشکلات قانونی موجود در این راستامبحث اول: جرم‌انگاری قاچاق روان‌گردان‌های صنعتی غیر داروییالف- 3- ترانزیتمبحث دوم: پاسخ به قاچاق و تاثیر تعدیل‌ کننده‌های مجازات در آنمبحث سوم: مقررات شکلی قاچاق روان‌گردان‌ها و نقاط قوت و ضعف قانون اصلاحی در قبال آنگفتار اول: دادسرا، دادگاه صالح و تشریفات قبل بعد از صدور حکممبحث چهارم: بررسی و شناخت علل و عوامل موثر بر اعتیاد جوانانمنابع و مأخذکتاب‌هامقاله‌هارساله‌ها و پایان‌نامه‌ها

more_vert ایران و مسئله سوءمصرف مواد مخدر: یک قرن مبارزه (بخش دوم)

ادامه مطلب

closeایران و مسئله سوءمصرف مواد مخدر: یک قرن مبارزه (بخش دوم)

بهروز اشرف سمنانیرویکرد نظام قانون‌گذاری ایران پس از انقلاب، برخورد جدی با سوءمصرف مواد مخدر و تلاش برای ریشه‌کنی آن بوده است و برخلاف دوران قبل، هیچ‌گونه مماشات یا سهل‌گیری نسبت به سوءمصرف مواد مخدر در قوانین دیده نمی‌شود.

more_vert اعتیاد؛ از دیروز تا امروز

ادامه مطلب

closeاعتیاد؛ از دیروز تا امروز

بهروز اشرف سمنانی هرچند درباره تعداد معتادان در دوران‌های گذشته، اطلاعات چندانی در دسترس نیست، اما اولین مشاهدات تاریخی از مصرف مواد مخدر به کتاب‌های تاریخی و پزشکی دوران غزنویان باز می‌گردد، اما در این آثار نیز مشخص است که ایرانیان پیش از آن نیز با مصرف مواد مخدر و تاثیرات سوء آن آشنا شده‌اند.

more_vert ایران و مسئله سوءمصرف مواد مخدر: یک قرن مبارزه (بخش اول)

ادامه مطلب

closeایران و مسئله سوءمصرف مواد مخدر: یک قرن مبارزه (بخش اول)

بهروز اشرف سمنانی اگرچه پدیده سوءمصرف مواد مخدر، تاریخی به درازای چند قرن در ایران دارد، اما اولین قانون مربوط به مقابله با آن در سال ۱۲۸۹ به تصویب رسید و در ادامه قوانین دیگری نیز در دوران پهلوی اول و دوم مصوب شد تا نخستین گام‌ها برای حل این مسئله اجتماعی برداشته شود.  

more_vert کتاب تحلیل باید و نبایدهای جنایی ایران در خصوص عرضه مواد مخدر

ادامه مطلب

closeکتاب تحلیل باید و نبایدهای جنایی ایران در خصوص عرضه مواد مخدر

کتاب تحلیل باید و نبایدهای جنایی ایران در خصوص عرضه مواد مخدر نوشته‌ی علی رزمان، به بررسی مواردی اعم از قوانین مربوط به ورود و عرضه مواد مخدر در ایران، نقش دستگاه‌ها در کنترل و مبارزه با ورود و توزیع آن در صحنه بین‌الملل و همچنین کارکرد مرزها در این‌ باره می‌پردازد. اگرچه با تصویب قانون جدید مبارزه با مواد مخدر، راهکارهای حقوقی مبارزه جدی با این معضل فراهم گردید و با ادغام نیروی سه‌ گانه کمیته انقلاب اسلامی، شهربانی و ژاندارمری در قالب نیروی انتظامی و تشکیل و احیاء ستاد مبارزه با مواد مخدر برای ایجاد تمرکز و هماهنگی میان عملکردها و روندهای سازمان‌های ذیربط و استفاده مقطعی از نیروی انتظامی سپاه پاسداران و سرمایه‌گذاری کلان برای کنترل نوار مرکزی شرق کشور و علی‌رغم اقدامات سلبی و کنترل موفق، نه تنها مسئله مواد مخدر در کشور حل نشد و از میان نرفت بلکه بنا به عواملی ابعاد گسترده‌ای به خود گرفت. در قبال ورود مواد مخدر به علت اقدامات ضعیف دستگاه‌های کشور و به این علت که اقدام‌های اولیه نظام پاسخ‌دهی جنایی کشور در قبال وارد‌ کنندگان مواد مخدر انجام گرفت، عمدتا جنبه سلبی و کمتر جنبه ایجابی داشت، از این رو بسیاری از قاچاقچیان و وارد‌ کنندگان مواد مخدر در صورت رهایی از مجازات در زمان کمی به این جرم بازگشته و اقدامات خود را از سر می‌گیرند. علاوه بر مسائل گفته شده اقدامات سخت‌افزاری کشور از جمله عدم سیستم کنترل ماهواره‌ای و مشکل در کنترل مرزها و عدم همکاری با نهادهای بین‌المللی همه و همه سبب شده است که ورود مواد مخدر به کشور با ابعاد گسترده‌ای انجام گیرد و این تهدیدی برای کشور محسوب می‌شود. به هرحال در همه جای دنیا مواد مخدر، به عنوان یک بحران بین‌المللی با ضربه‌ها و آسیب‌های جدی خود، باعث جلب افکار متولیان سیاست جنایی شده، به گونه‌ای که مبارزه با این مشکل بزرگ بخش عظیمی از رسالت سیاست جنایی کشور را تشکیل می‌دهد. در بخشی از کتاب تحلیل باید و نبایدهای جنایی ایران در خصوص عرضه مواد مخدر می‌خوانیم: جمهوری اسلامی ایران به علت قرار گرفتن در مجاورت بزرگ‌ترین کانون تولید تریاک (افغانستان) در مسیر ترازیت مواد مخدر به کشورهای اروپایی و کشورهای حوزه خلیج فارس واقع شده و همواره تلاش کرده است با کمک کشورهای منطقه و جوامع بین‌المللی از ورود مواد مخدر از افغانستان جلوگیری کند. براساس بررسی‌ها حدود 2 درصد جمعیت حدودا 70 میلیونی کشور ما معتاد به مواد مخدر هستند. 60 درصد از مبتلایان به ایدز در ایران از معتادان مواد مخدر هستند. تنها در 15 سال بیش از 3700 تن از مأموران مبارزه با مواد مخدر که اغلب از ناجا بودند به شهادت رسیدند و سالانه بیش از 800 میلیون دلار برای مقابله با عرضه و تقاضا و درمان و پیشگیری از مواد مخدر هزینه می‌شود. ناجا برای مقابله با ناامنی‌های ناشی از موادمخدر در شرق کشور بیش از 40 هزار نیروی خود را در قالب قرارگاه‌های رزمی، تاکتیکی و هنگ‌های مرزی در مناطق شرقی مستقر کرده است. اقدامات مهندسی ایران در پیشگیری از ورود گروه‌ها و کاروان‌های قاچاق مواد مخدر در انسداد مرز شرقی عبارت‌اند از: ساخت بیش از 250 پاسگاه مرزی، بیش از 85 برجک دیده مرزبانی، مانع و دیوار بتونی، حفر صدها کیلومتر کانال به عمق و عرض 4 متر، 600 کیلومتر خاکریز، تعبیه 78 کیلومتر سیم خاردار، احداث 2645 کیلومتر جاده شوسه و آسفالته و جابجایی روستاهای مرز‌نشین به مکان‌های در عمق مرز در حال حاضر محموله‌های مواد مخدر از افغانستان و پاکستان به وسیله خودروهای کوچک مانند وانت، موتور سیکلت، کوله بار توسط افراد کوله‌کش، دوآب (شتر و الاغ و یا توسط افراد بلوچ و یا افغانی به ایران وارد می‌شود) محموله‌های بزرگ در بدو ورود به ایران یا در میان بار خودروهای سنگین و یا به محموله‌های کوچک‌تر تقسیم می‌شود. اقدامات پیشگیرانه ایران در مبارزه با مواد مخدر باعث شناسایی و انهدام بسیاری از کاروان‌ها شد و در نتیجه موجب تغییر تاکتیک قاچاقچیان در انتخاب مسیر و پیچیده شدن جاسازی و حمل و نقل مواد شده است. بر اساس برآورد ناجا حدود 50 درصد مواد تولیدی افغانستان وارد ایران می‌شود که یک دوم آن ترانزیت و از یک دوم دیگر دو سوم آن به مصرف داخلی می‌رسد و یک سوم کشف می‌شود. فهرست مطالب مقدمهفصل اولقوانین مربوط به ورود و عرضه مواد مخدر در ایران و نقش دستگاه‌ها در کنترل ورود و عرضه مواد مخدربخش اول: سیر تاریخی قوانین مصوب شده در مورد مبارزه با جرائم مواد مخدرمبحث اول: بررسی قوانین مصوب شده در مبارزه با ورود و عرضه مواد مخدر در دوران قبل از انقلابگفتار اول: دوره اول قانونگذاری از سال 1289 تا 1333بند اول: قانون تحدید تریاک و نواقص آنبند دوم: قانون انحصار دولتی تریاکگفتار دوم: دوره دوم قانونگذاری از سال 1334 تا 1347بند اول: قانون منع کشت خشخاش و استعمال تریاکبند دوم: قانون راجع به اصلاح قانون منع کشت خشخاش و استعمال تریاکگفتار سوم: دوره سوم قانونگذاری از سال 1347 تا 1348بند اول: قانون اجازه کشت محدود خشخاش مصوب 1347بند دوم: قانون تشدید مجازات مرتکبین اصلی جرایم مندرج در قانون اصلاح قانون منع کشت خشخاشگفتار چهارم: دوره چهارم قانونگذاری از سال 1349 تا 1357مبحث دوم: بررسی قوانین مصوب شده در مورد مبارزه با ورود و عرضه مواد مخدر در دوران بعد از انقلابگفتار اول: دوره اول قانونگذاری از سال 1359 تا 1367بند اول: لایحه قانون تشدید مجازات مرتکبین توزیع کننده مواد مخدر و اقدامات تأمینی و درمانی به منظور مداوا و اشتغال به کار معتادینبند دوم: قانون مبارزه با مواد مخدر مصوب مجمع تشخیص مصلحت نظامگفتار دوم: دوره دوم قانونگذاری از سال 1376 تا 1389بند اول: قانون اصلاح قانون مبارزه با مواد مخدر و الحاق موادی به آن مصوب مجمع تشخیص مصلحت نظامبند دوم: سیاستهای کلی نظام در مبارزه با ورود و عرضه مواد مخدر مصوب مهر 1385بند سوم: اصلاحیه قانون اصلاح مبارزه با مواد مخدر مصوب 1389مجمع تشخیص مصلحت نظامبخش دوم: بررسی عملکرددستگاه‌ها در مبارزه با ورود و عرضه مواد مخدرمبحث اول: چالش‌ها و وظایف قوا و سازمان‌های پاسخگو در تدوین سیاست جنایی مبارزه با ورود و عرضه مواد مخدرگفتار اول: قوه مقننهگفتار دوم: قوه مجریهبند اول: وزارت کشور و وظایف آن در مبارزه با ورود و عرضه مواد مخدربند دوم: وزارت امور خارجه و وظایف آن در مبارزه با ورود و عرضه مواد مخدربند سوم: وزارت اطلاعات و وظایف آن در مبارزه با و. رود و عرضه مواد مخدربند چهارم: وزارت آموزش و پرورش و وظایف آن در مبارزه با ورود و عرضه مواد مخدربند پنجم: وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و وظایف آن در مبارزه با ورود و عرضه مواد مخدربند ششم: وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و وظایف آن در مبارزه با ورود و عرضه مواد مخدربند هفتم: وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح و وظایف آن در مبارزه با ورود و عرضه مواد مخدرمبحث دوم: دستگاه عدالت کیفریگفتار اول: مراجع انتظامیبند اول: رویکرد مبارزه با مواد مخدر در بعد انتظامیبند دوم: وضعیت مبارزه با ورود و عرضه مواد مخدرو عملکرد دستگاه انتظامیبند سوم: شیوه‌های جهانی مبارزه با مواد مخدرگفتار دوم: مراجع قضائی و تحلیل مجازات‌های مصادره، اعدام، حبس و شلاقبند اول: مصادره و جریمه‌ی نقدیبند دوم: مجازات اعدامبند سوم: مجازات شلاقبند چهارم: مجازات حبسبند پنجم: مناسبترین مجازات‌ها برای جرائم مواد مخدرگقتار سوم: سازمان زندان‌هافصل دوممبارزه با ورود و توزیع مواد مخدر در صحنه بین الملل و ایران و اقدامات پیشگیرانه در عرضه مواد مخدر در زندان‌های ایرانبخش اول: مبارزه با ورود و عرضه مواد مخدر در صحنه بین الملل و مقایسه با استراتژی‌های ایرانمبحث اول: مبارزه با عرضه و ورود مواد مخدر در صحنه بین المللگفتار اول: استراتژی کشورهای اروپاییبند اول: انگلیسبند دوم: آلمانبند سوم: فرانسهبند چهارم: سوئیسگفتار دوم: استراتژی کشورهای آسیاییبند اول: ترکیهبند دوم: افغانستانبند سوم: تایلندگفتار سوم: نگرش منطقه‌ای به پدیده اعتیاد و ورود و عرضه مواد مخدرمبحث دوم: مقایسه تطبیقی وضعیت ایران با استانداردهای مطلوب جهانیگفتار اول: مشکلات موجود برای مبارزه با ورود و عرضه مواد مخدربند اول: افزایش‌ تعداد درگیریها و تلفات‌بند دوم: افزایش‌ هزینه‌های‌ کنترل‌ مرزبند سوم: تسهیل‌ ورود سایر کالاهای‌ قاچاق‌ از مرزهابند چهارم: تسهیل‌ تردد اتباع‌ بیگانه‌بند پنجم: لطمه‌ به‌ اجرای‌ طرح‌ راهبردی‌ آمایش‌ سرزمینی‌بند ششم: مقرون‌ به‌ صرفه‌ نبودن‌ سایر فعالیتهای‌ اقتصادی‌ و فرار سرمایه‌بند هفتم: ناامن‌ کردن‌ فضا جهت‌ سرمایه‌گذاری‌گفتار دوم: استراتژی‌های مبارزه با ورود و عرضه مواد مخدر و تعامل ساختاری آن با برنامه‌های عملیاتی و شرحبند اول: استراتژی ملی ” مقابله با پدیده مواد مخدر و روانگردانها “بند دوم: استراتژی ” مهار انتظارات و توقعات “بند سوم: استراتژی ” تأمین اجتماعی “بند چهارم: استراتژی ” مشارکت اجتماعی “بند پنجم: استراتژی ” نظم اجتماعی “بند ششم: استراتژی ” مشارکت دادن مردم در مبارزه علیه جرم و ناهنجاری “بند هفتم: استراتژی ” آموزش‌های مدنی و بسیج عمومی علیه پدیده مواد مخدر و روانگردان “بند هشتم: استراتژی ” پاسخگویی به مشکلات “بند نهم: استراتژی ” توسعه متوازن “بند دهم: استراتژی ” اشتغال و مقابله جدی با بیکاریبند یازدهم: جایگزین شدن رویکرد قانون محوریبند دوازدهم: پایان دادن به فضای آزمایشیبند سیزدهم: استراتژی جایگزینی ” رویکرد جذب و مشارکت “ به جای ” رویکرد دفع و طرد “بند چهاردهم: استراتژی ” بازسازی جایگاه رسانه‌های جمعی داخلی در عرصه‌های عمومی “گفتار سوم: تحقق ابعاد مبارزه و احصاء اشخاص حقیقی و حقوقی مجری یا موثر در هر حوزهبند اول: درمان، بازتوانی و کاهش آسیب معتادانبند دوم: پیشگیری از اعتیاد به موادمخدر و روان گردان هابخش دوم: ورود و عرضه مواد مخدر در زندانها‌ی ایرانمبحث اول: عوامل مؤثر بر ورود و عرضه مواد مخدر به زندانهای کشورگفتار اول: آسیب شناسی اجتماعی ورود مواد مخدر به زندانبند اول: بررسی مسائل تأثیرگذار اجتماعی در ورود و مصرف مواد مخدر در زندان هاگفتار دوم: آسیب شناسی اقتصادی ورود مواد مخدر به زندان هابند اول: موارد فیزیکی برای جلوگیری از ورود مواد مخدر به زندانهامبحث دوم: را ه‌های ورود و عرضه مواد مخدر به زندان و راهکارهای مقابله و جلوگیری آنگفتار اول: ورود مواد مخدر به داخل زندان توسط زندانیان جدیدالورود و راههای پیشگیریبند اول: جاسازی در داخل موی سربند دوم: جاسازی در داخل دهانبند سوم: جاسازی زیر بیضه‌ها و اندام تناسلیبند چهارم: جاسازی در سوراخهای بدنبند پنجم: جاسازی داخل اعضای مصنوعی بدنمبحث دوم: جاسازی مواد مخدر وارد شده در داخل بندها و اماکن زندانی و راههای کشف آنگفتار دوم: بررسی انواع روش‌های جاسازی توسط زندانیان بی‌بضاعت برای زندانیان مختلفبند اول: جاسازی لابلای وسائل بهداشتیبند دوم: جاسازی درون وسائل و قرصهای داروییبند سوم: جاسازی لابلای وسائل شخصیبند چهارم: جاسازی درون لوازم‌التحریر، کتاب‌ها و دفترچه‌هابند پنجم: جاسازی درون میوه‌جات و بدن زندانیبند ششم: جاسازی در کف اطاق‌ها، دیوارها و کانال کولربند هفتم: جاسازی داخل دستشویی‌ها و یا حمام‌هابند هشتم: مخفی نمودن مواد داخل شیارهای پایه تخت خوابهاگفتار سوم: ورود مواد مخدر از طریق کارمندان، پرسنل ناجا (کادر وظیفه) و راههای پیشگیریبند اول: اغفال مأمورین و پرسنل مراقببند دوم: ورود مواد از طریق برجهای نگهبانیبند سوم: ورود مواد مخدر به داخل زندان توسط پرسنل هنگام مراجعت از مرخصیفصل سومکارکرد مرزها در ورود و عرضه مواد مخدر و بازار مواد مخدر در ایران با نگاه آماریبخش اول: کارکرد مرزها در ورود و عرضه مواد مخدرمبحث اول: عوامل سیاسیگفتار اول: وضعیت روابط سیاسی دو کشور همسایهگفتار دوم: میزان اعمال حاکمیت حکومت کشور همسایه در قلمرو خودگفتار سوم: حضور و مداخله قدرت‌های فرا منطقه ایگفتار چهارم: طرح و سیاست‌های دولت‌ها در مورد کنترل مطلوب مرزها.بند اول: سازماندهی مناسببند دوم: تجهیزات مناسببند سوم: پرسنل با انگیزه مرزیبند چهارم: عمران مرزهابند پنجم: موازین قانونیبند ششم: هماهنگیمبحث دوم: عوامل طبیعی، اقتصادی و انسانیگفتار اول: وضعیت توپوگرافی مناطق مرزیگفتار دوم: اختلاف سطح توسعه و تفاوت فاحش درآمد و قیمت کالا و خدماتگفتار سوم: کمبود زیر ساخت‌های توسعه و ضعف بنیان‌های اقتصادی در مناطق مرزیگفتار چهارم: اشتراک قومی و مذهبی مرزنشینان دو طرف مرزگفتار پنجم: پراکندگی و سیار بودن جمعیت در مناطق مرزیبخش دوم: بازار فروش و توزیع مواد مخدر در ایران با بررسی شهر تهرانمبحث اول: مسیرهای ترانزیتگفتار اول: ورود تریاک به نقاطی از ایران و توزیع محلی آن (بویژه در تهران)گفتار دوم: خلوص مواد مخدرگفتار سوم: روند قیمت و دلایل نوسان قیمتمبحث دوم: قیمت و ارزش افزوده موادمخدر درمراحل مختلف توزیع در ایران و تهرانگفتار اول: توزیع کنندگان مواد مخدرگفتار دوم: عملکرد ارگا نهای مبارزه با مواد مخدر و سازمان‌های بازپروریگفتار سوم: الگوی نهایی توزیع مواد در تهرانبند اول: مصرف مواد مخدربند دوم: سهم و حجم مصرف مواد مخدرگفتار چهارم: مصرف کنندگان مواد مخدر و الگوی مصرف ویژگیهای اقتصادی و اجتماعی مصرف کنندگان مواد مخدر ایرانگفتار پنجم: بررسی طرح جامع پیشگیری از ورود و عرضه مواد مخدر (1388)منابع و مآخذ