معرفی کتاب
کتاب «کشاورزی پایدار و آموزش محیط زیست» دریچه‌ای به زیست بهتر
تاریخ 10 مرداد 1399 ساعت 00:35:59
کد خبر: 013677
کتاب «کشاورزی پایدار و آموزش محیط زیست» دریچه‌ای به زیست بهتر

 «کشاورزی پایدار و آموزش محیط زیست» عنوان کتابی است که به قلم «مریم شیخ‌الاسلامی بورقانی» نوشته شده و مطالب آن دریچه‌ای برای دستیابی به اطلاعات مفید و موثر برای زیست بهتر محسوب می‌شود.

این کتاب ۶۰ صفحه‌ای با شمارگان ۱۰۰ نسخه از سوی انتشارات «کمال اندیشه» چاپ شده و در کتابفروشی‌ها موجود است.

قیمت هر جلد از این تازه نشر استان مرکزی برای علاقه‌مندان به مطالعه ۱۴۰ هزار ریال است.

پیدایش کشاورزی پایدار، تعاریف مختلف از کشت و کار، مفهوم جامع کشاورزی پایدار و ویژگی‌های آن، شاخص‌ها و اهدافی که با کشت پایدار حاصل می‌شود، الزامات کشاورزی پایدار، معرفی طرح‌های ترویجی جهاد کشاورزی برای کاهش مشکلات کشاورزی، محیط زیست و اهمیت آموزش مولفه‌های آن و پیوستگی محیط زیست با طرح‌های ترویجی کشاورزی از جمله مباحث مطرح شده در این کتاب است.

نویسنده در بخش مقدمه کتاب آورده است: کشاورزی در دهه‌های اخیر با معضلات فراوانی روبه رو بوده و محیط زیست را با بحران‌های غیرقابل جبران مواجه کرده است.

محدودیت جاذب‌ها، آلودگی منابع آبی، خاک و هوا در اثر استفاده کودهای شیمیایی ، سموم دفع آفات و بیماری‌های نباتی و انرژی‌های فسیلی و منطبق نبودن سلامت محصولات کشاورزی با سلامت به‌دلیل مصرف بی‌رویه سموم از مسایلی است که در کشاورزی تهدید محسوب می‌شود.

استفاده بی‌رویه از زمین، منابع آبی، انتشار گازهای گلخانه‌ای افزایش فرسایش خاک و کاهش تنوع زیستی از آسیب‌های کشاورزی بی‌برنامه است که باید برای آن چاره‌اندیشی شود.