کتاب گنج پنهان

کتاب گنج پنهان


حسین مجدفر در کتاب گنج پنهان، می‌کوشد تا به ما بیاموزد چگونه از زمان خود به بهترین روش و به صورتی بهره‌ور، کام جوییم.

شاید تاکنون این گفته پیشینیان را شنیده باشید که: «وقت طلاست!»

در همه فرهنگ‌های ملل درباره ارزش زمان داستان‌ها زده‌اند؛ از جمله افغان‌ها می‌گویند: «شما ساعت را در اختیار دارید و ما زمان را» و نیز چینی‌ها می‌گویند: «صبر، کوه را هم جا به‌ جا می‌کند». بنابراین برای رسیدن به بهترین حالت استفاده از زمان، همچنان که باید هر دم را غنیمت دانست، باید از شتابزدگی هم خودداری نمود.

باید باورهای خود را درست گردانیم و تغییرات لازم را در نگرش و اندیشه خود پدید آوریم و آنچه وقت ما را هدر می‌دهد بشناسیم و از آن بپرهیزیم.

در بخشی از کتاب گنج پنهان می‌خوانیم:

ما می‌توانیم بیشتر از همه نسل‌های دیگر در طول تاریخ، ثمربخش باشیم چون ابزارهایی داریم که می‌توانند به ما کمک کنند تا وقتمان را مدیریت کنیم. تنها کاری که باید کرد این است که از تغییر، استقبال کنیم.

می‌توان حدس زد شما که این کتاب را می‌خوانید احتمالاً تکنیک‌های زیادی را قبلاً درباره «مدیریت زمان» مطالعه کرده‌اید ولی چرا نتوانسته‌اید آن‌ها را عملی کنید؟ پاسخش بسیار روشن است! ما نمی‌دانیم کدام یک از مطالبی که خوانده‌ایم به درد شرایط خودمان می‌خورد!

راهنمایی:

اگر در موردهای دیگر نیز همین حس را دارید خوب است به بخش «عملی‌کردن دانسته‌ها» در کتاب «کمپوت هلو» از مجموعه کتب «طعم دانایی» مراجعه نمایید.

اگر شبانه روز به 48 ساعت هم می‌رسید آیا برای انسان‌های بی‌هدف و بی‌برنامه تفاوتی می‌کرد؟ پس واقعاً دلیل این کمبود وقت چیست؟ چرا افراد موفق از زمان خود به نحو شایسته بهره‌برداری می‌کنند و از کمبود وقت نمی‌نالند؟

بارها شده بر اثر تکرار جملات، مفهوم آن جمله از یادمان رفته باشد. اینجاست که جملات به کلیشه‌هایی بی‌معنی تبدیل می‌شوند. بارها شده افرادی را می‌بینیم که جملاتی را مدام تکرار می‌کنند: «من بدشانسم»، «من ترسواَم» و یا این که «اصلاً وقت سر خاراندن هم ندارم!» غافل از این که نمی‌دانند کلامشان چه تأثیر عمیقی بر عملکردشان می‌گذارد. شما چه کسی را دیده‌اید که وقت سر خاراندن نداشته باشد؟ مطمئناً هیچ‌ کس! پس چرا این افراد، تلاش نمی‌کنند که سرشان را بخارانند؟ چون باور کرده‌اند که وقت ندارند! با خواندن این فصل درمی‌یابید که همه ما وقت‌های آزادی داریم که اگر امروز به سراغشان نرویم برای همیشه از بین می‌روند.

فهرست مطالب
پیشگفتار
استقبال از تغییر
باورهای غلط ما درباره زمان
رهنمودهای مفید برای مدیریت زمان
معرفی دزدان زمان

مطالب مرتبط

مطالب پربیننده

امروز
هفته
ماه

عضویت در خبرنامه