مقالات سیاسی
کلید پاسداشت یوم‌الله
تاریخ 29 دی 1398 ساعت 21:24:40
کد خبر: 007373
کلید پاسداشت یوم‌الله

 تلاش برای صحنه‌آرایی و قلب واقعیات، محور اقداماتی بود که محافل و رسانه‌های غربی برای به حاشیه‌راندن عظمت سردار سلیمانی و حضور میلیونی مردم در بدرقه پیکر او انجام‌دادند. حرکت در جهت وحدت ملی و جناحی‌نکردن سردار سلیمانی و حماسه حضور مردم، می‌تواند این راهبرد رسانه‌ای را خنثی و مکر دشمن را به خود برگرداند.

تشییع سردار سلیمانی در شهرهای مختلف با حضور خیره‌کننده مردمی که رهبری آنان را «قدرشناس»، «شکور» و «صبّار» توصیف‌کرده، رسانه‌ها و سیاستمداران غربی را در بهت و حیرت فرو برد؛ رسانه‌هایی که با ارائه تفاسیر و اطلاعات غلط از سوی برخی محافل خاص در غرب، گمان می‌بردند مردم در صحنه‌هایی که به معنای حمایت از نظام جمهوری اسلامی باشد، حضور پیدا نمی‌کنند. بنابراین حضور حیرت‌انگیز و میلیونی مردم، این رسانه‌ها را در بهت و دستپاچگی فرو برد و نتوانستند راهبردی رسانه‌ای برای مقابله با این حرکت عظیم مردم ایران طراحی‌کنند.

یکی از عواملی که عمق و ابعاد این بهت و حیرت را بیشتر کرد حضور طیف‌های مختلف مردم در مراسم تشیع سردار سلیمانی بود. فرمانده سپاه قدس، قهرمان و نماینده یک طیف خاص در جامعه ایران نبود. او قهرمان همه بود و چه شاهدی بالاتر از اینکه در مراسم بدرقه آسمانی این شهید از همه طیف‌های سیاسی و فکری و با همه نوع پوشش و ظاهر افراد حاضر شده بودند و جالب‌تر اینکه افرادی که به ظاهر احساس می‌شد نسبت کم‌تری با نظام سیاسی مستقر دارند چشمان اشک بارتر و دل‌های سوخته‌تری داشتند. پس رسانه‌های معاند و غربی حق‌داشتند حیرت‌کنند.

بعد از حیرت اولیه، رسانه‌های غربی سعی‌کردند با اقدامات تدافعی، مراسم سردار سلیمانی را تحت الشعاع قرار دهند. در واقع، در حاشیه قرار دادن و فراموشی عظمت بدرقه سردار سلیمانی اصلی‌ترین راهبرد این رسانه‌ها بعد از بی‌عملی اولیه بود؛ راهبردی که رهبری هم در خطبه‌های نماز جمعه به آن اشاره کرده و فرمودند نباید اجازه داد عظمت سردار سلیمانی و حضور مردم به فراموشی سپرده شود« یوم‌الله یعنی چه؟ یعنی آن روزی که دست قدرت خدا را انسان در حوادث مشاهده می‌کند؛ آن روزی که ده‌ها میلیون در ایران، و صدها هزار در عراق و بعضی کشورهای دیگر به پاس خونِ فرمانده سپاه قدس به خیابان‌ها آمدند و بزرگ‌ترین بدرقه‌ی جهان را شکل دادند، این یکی از ایّام‌الله است. آنچه اتّفاق افتاد، کار هیچ عاملی جز دست قدرت خدا نمی‌توانست باشد»

رهبری در این بخش از سخنان خود به نقش و تلاش رادیوها و تلویزیون‌های بیگانه برای فراموشی عظمت سردار سلیمانی و حضور مردم پرداخته و می‌فرمایند «... یک عدّه‌ای سعی می‌کنند این یوم‌الله‌های حساس این روزها را به دست فراموشی بسپارند، مسائل دیگری را مطرح کنند، شاید بتوانند این یاد این یوم‌الله بزرگ را تحت‌الشعاع قرار بدهند. یکی همین قضیّه‌ی تأسّف‌انگیز حادثه‌ی سقوط هواپیما بود. خب سقوط هواپیما حادثه‌ی تلخی بود...در این هیچ شکّی نیست؛ لکن یک عدّه‌ای به تبع و هدایت تلویزیون‌های آمریکایی و رادیوهای انگلیسی سعی کردند این قضیّه را به نحوی آرایش بدهند که ماجرای یوم‌الله ناشی از شهادت بزرگ این دو شهید عزیز را به دست فراموشی بسپارند. سعی کردند کاری کنند که به خیال خودشان آن را به دست فراموشی بسپارند... می‌خواستند این کار را بکنند، شاید بتوانند آن حادثه‌ی عظیم را تحت‌الشّعاع قرار بدهند؛ البته اشتباه کردند.»

تردیدی در این نیست که مکر دشمنان این ملت به آن‌ها برخواهد گشت اما این امر منجر به سلب مسئولیت رسانه‌های داخلی و عمومی کشور در جهت مقابله با مکر و حیله رسانه‌های معاند غربی نیست. در شرایطی که رهبری از تلاش رسانه‌های انگلیسی و آمریکایی و آرایش دادن صحنه برای فراموشی عظمت این ملت سخن می‌گویند، رسانه‌های داخل کشور و مخصوصا صدا و سیما وظیفه دارند با انوع برنامه‌های پرمحتوا و جذاب مانع فراموشی این عظمت شوند. البته اقدامات رسانه‌ای الزامات خاص خود را داد، به عنوان مثال پخش گفت‌وگوهای تک‌سویه و کمترباورپذیر از شبکه‌های مختلف صدا و سیما و نادیده گرفتن صداهای ناهمسو نمی‌تواند مقابله مناسبی با راهبرد رسانه‌های معاند باشد. این در حالی است که در طیف وسیعی از رسانه‌ها به خصوص صدا و سیما، سخنان رئیس‌جمهوری و اقدامات دولت به صورتی ناقص و دلبخواه انعکاس می‌یابد.

از سوی دیگر رسانه‌های عمومی مثل صدا و سیما باید پاسدار عظمت حضور مردم در مراسم میلیونی بدرقه سردار سلیمانی باشند. مراسم سردار متعلق به هیچ جریان و تفکر جناحی در داخل کشور نیست. همانطور که رهبر انقلاب هم در خطبه‌های نماز جمعه اشاره کردند سردار سلیمانی متعلق به جبهه انقلاب است که اکثر مردم دلداده به این جبهه هستند. بنابراین اگر خواسته یا ناخواسته سردار سلیمانی جناحی شود، عظمت این مرد الهی و حضور میلیونی مردم ضربه‌پذیر خواهد شد.

حمله از تریبون‌های عمومی و متعلق به همه مردم به منتخب ملت، منجر به انشقاق بین صفوف ملت می‌شود و به جای توجه به عظمت سردار سلیمانی مردم را متوجه دعواهای جناحی می‌کند؛ اتفاقی که می‌تواند منجر به کم‌رنگ شدن یوم‌الله‌های مدنظر رهبر انقلاب شود.