more_vert نکات مهمی که برای ساخت پاورپوینت پایان نامه باید بدانید!

ادامه مطلب

closeنکات مهمی که برای ساخت پاورپوینت پایان نامه باید بدانید!

ساخت و تهیه پاورپوینت پایان نامه برای دفاع یکی از دغدغه های اصلی دانشجویان است. هر چقدر که پایان نامه قوی و کامل باشد ولی نحوه ارائه آن مناسب نباشد، برای افراد حاضر در دفاع پایان نامه جذاب نمی باشد. در پاورپوینت دفاع پایان نامه علاوه بر زیبایی باید نکات خاصی را برای یک ارائه قوی و جذاب رعایت کنید که در ادامه به آن ها می پردازیم: 1. پاورپوینت باید مختصر و مفید باشد: تعداد اسلایدهای زیاد حوصله بینندگان را سر می برد. باید دقت کنید که برای ارائه مطالب تنها بین 15 تا 20 دقیقه زمان دارید و اسلایدها باید بسیار مفید و مختصر ارائه شود. از نوشتن مطالب طولانی در اسلایدها خودداری کنید و فقط خلاصه ای از مطالب و سرتیتر ها را ذرج کنید، همچنین با توجه به اینکه یک تصویر می تواند نماد چندین جمله باشد، می توانید از تصاویر در پاورپوینت استفاده کنید. 2. تعداد خط‌ها در هر اسلاید بین 3 تا 9 خط باشد. هر خط حداکثر شامل 7 کلمه باشد3. اسلایدها دارای شماره باشد4. از انیمیشن ها برای اسلایدها استفاده کنید ولی دقت کنید استفاده از آنها زیاده روی نکنید.5. از فونت های خوانا با اندازه مناسب استفاده کنید: مانند B Nazanin، Iransanse و …6. بخش های مختلف را در پایان نامه در نظر بگیرید. در ادامه به بررسی بخش های مختلف پاورپونت پایان نامه می پردازیم: قسمت های مختلف پاورپوینت پایان نامه معمولا اسلاید اول با نام خدا آغاز می شود.بخش شناسنامه و معرفی پایان نامه: این بخش باید حاوی عنوان پایان نامه، نام دانشجو، نام استاد راهنما، نام استاد مشاور و تاریخ دفاع از پایان نامه باشد که در یک اسلاید قرار داده می شود.قسمت مقدمه: قسمتی است که باید حاوی مقدمه ای کوتاه برای ورود به موضوع باشد.قسمت بیان مسئله: این قسمت حاوی مطرح کردن سوال و چرایی موضوع است.اهمیت و ضرورت تحقیق: در این قسمت باید به اهمیت کاری که شما در پایان نامه و پژوهش خود انجام داده اید و میزان تاثیری که بر حیطه موضوع کاری دارد را بیان کنید.قسمت اهداف کلی پروژه و پژوهشفرضیات و سوالات در رابطه با پایان نامه که باید در یک اسلاید تهیه شوند.روش شناسی تحقیق: در این قسمت باید روش های بکار گرفته شده در پژوهش، جامعه نمونه و روش های نمونه گیری باید بیان شود.روش های آماری استفاده شده در پژوهش. یافته های تحقیق و پژوهش خود را باید در قالب توضیحات و نمودارها ارائه نمایید.بحث و نتیجه گیریارائه پیشنهادهایی برگرفته از تحقیقارائه پیشنهادهایی به سایر محققیناسلاید آخر نیز تشکر و سپاس از اساتید یا اشخاص دیگر می باشد.

more_vert پروپوزال

ادامه مطلب

closeپروپوزال

پروپوزال یا روش تحقیق در واقع روش مدون و مکتوب و مستندی است که پژوهشگر و یا محقق با توجه به آن و استناد به آن مسیر تحقیقش را ترسیم و معرفی می کند تا هم برای خویش و تیم تحقیقش به صورت مستند و قابل ارجاع مسیرتحقیقش را شفاف کند و هم برای داوران و ناظران و مشاوران و راهنمایان طرح وضعیت را آشکار کرده وذهن ایشان را برای نظارت یا مباشرت و مشاورت همراه و هم سو کند.لذا پس از مرحله بسیار مهم انتخاب موضوع، این پروپوزال و تدوین آن است که مهم ترین و اساسی ترین قدم متوالی است که باید در مسیر تحقیق پیموده و طی شود.

more_vert چگونه یک پروپوزال بنویسیم؟

ادامه مطلب

closeچگونه یک پروپوزال بنویسیم؟

 شروع انجام هر طرح تحقیقاتی و پژوهشی، نیازمند نوشتن یک طرح پیشنهادی اولیه برای موضوع موردنظر و ارائه روش کار برای به انجام رساندن این طرح می باشد.بسیاری از ما با شنیدن نام پروپوزال به یاد دانشگاه و پایان‌نامه می افتیم. در حالی که پروپوزال صرفا برای ارائه موضوع پایان نامه نبوده و کاربردهای فراوانی در زمینه های مختلف دارد. در واقع پروپوزال‌ برای بررسی طرح یا پیشنهاد در زمینه اقتصاد، تجارت و امور اجرایی و تصمیم‌گیری پیرامون پذیرش و تائید آن می باشد. در مطلب پیشِ رو قصد داریم در خصوص نحوه نگارش یک پروپوزال کارآمد و اثرگذار صحبت کنیم.

more_vert نکات مهم در نوشتن پروپوزال

ادامه مطلب

closeنکات مهم در نوشتن پروپوزال

پروپوزال ارائه یک طرح پیشنهادی از ذهنیت خودتان و ایده تان می باشد که تهیه و تحویل استاد راهنمایتان می شود تا ایرادات آن گرفته شود و با حل آن بتوان یک تحقیق کامل ارائه نمود. انتخاب موضوع پایان نامه و تهیه پروپوزال زمان بر نمی باشد اما در نوشتن آن باید دقت کافی داشته باشید؛ چرا که این طرح پیشنهادی همان تحقیق اصلی شما می باشد. پس هر چقدر تمرکز بر روی پروپوزال بیشتر بوده و محاسبات و تحقیقات عمیق تر باشد، محقق در ادامه کار با موانع کمتری رو به رو خواهد بود. فرضیه ها و سوالات تحقیق بحث هایی هستند که پژوهشگر در طول تحققات بایستی به انها برسد. لذا لازم است تا با مطالعه دقیق و کافی نوشته شود. موضوع تحقیق و اهمیت آن از جمله مباحثی است که باید با احاطه کامل پژوهشگر بر آنها تعیین شود.

more_vert پروپوزال چیست و چگونه می‌شود یک پروپوزال خوب نوشت؟

ادامه مطلب

closeپروپوزال چیست و چگونه می‌شود یک پروپوزال خوب نوشت؟

دانشجوهای کارشناسی بعد از یکی دو ترم چرخ زدن در دانشگاه با واژه‌ها و اصطلاحاتی آشنا می‌شوند که معنی آن را تا مدتها هم شاید ندانند اما به گوششان آشناست.  یکی از واژه‌های پرطمطراق آکادمیک مربوط به مقاطع کارشناسی رشد و دکتری، «پروپوزال» است؛ در این گزارش به معرفی کامل «پروپوزال» و روش تهیه و تدوین آن خواهیم پرداخت.

more_vert پروپوزال (Proposal) چیست؟ ساختار و محتوای هر قسمت

ادامه مطلب

closeپروپوزال (Proposal) چیست؟ ساختار و محتوای هر قسمت

مقدمه : در ابتدا لازم می دانم تعریف جامع و مختصری از کلمه پروپوزال( (Proposalارائه نمایم و سپس تدوین یک پروپوزال را بطور خلاصه بیان خواهم نمود . پروپوزال (Proposal): در لغت به معنی پیشنهاد است و در واقع می توان با آن ماکت و اسکلتی از کار اصلی را ارائه داد.‌همچنین برای تصویب یک طرح پژوهشی و تامین اعتبار آن ، لازم است تا پژوهشگر قصد پژوهشی خود را در پیشنهاد طرح پژوهشی (Proposal) به اطلاع افراد ذیربط و کسانی که اعتبار مالی طرح را تامین می کنند برساند شاید در اینجا مناسب باشد بجای کلمه یProposal از کلمهdesign استفاده نمود اماچون کلمهProposal معمول شده اینجانب نیز طرح پیشنهاده را Proposal تعریف نموده و به شرح آن می پردازم . در پیشنهاد طرح تحقیق (Proposal) ، اهداف ، سئوالات و فرضیه ها ، ویژگیها ی روش اجرای تحقیق ، زمان و هزینه های لازم برای اجرای طرح تحقیق باید به نحوی روشن و قانع کننده بیان شود . پژوهشگر باید نهایت تلاش خود را بعمل آورد تا داوران طرح به سهولت به هدف پژوهش و ضرورت اجرای آن با توجه به طرح پیشنهادی (Proposal)پی برند.و تربیت

more_vert انجام پایان نامه کارشناسی ارشد و رساله دکتری(3)

ادامه مطلب

closeانجام پایان نامه کارشناسی ارشد و رساله دکتری(3)

۳-۳- فصل های پایان نامه / رساله ۳-۳-۳- فصل سوم: روش تحقیقالف- هدفشرح کامل روش تحقیق در انجام پایان نامه ارشد و انجام پایان نامه دکتری استب- محتوامحتوا در این فصل از  انجام پایان نامه ارشد و انجام پایان نامه دکتری به ترتیب شامل موارد زیر است:    علت انتخاب روش: دلیل با دلایل انتخاب روش تحقیق را تشریح می کند    تشریح کامل روش تحقیقدر زیر به تعدادی از روش های تحقیق مورد استفاده در پایان نامه ارشد و پایان نامه دکتری اشاره شده است: 

more_vert انجام پایان نامه کارشناسی ارشد و رساله دکتری(2)

ادامه مطلب

closeانجام پایان نامه کارشناسی ارشد و رساله دکتری(2)

۳-۳- فصل های پایان نامه / رساله   ۳-۳-۱ – فصل اول: مقدمه الف- هدف: هدف از فصل مقدمه در  نجام پایان نامه کارشناسی ارشد و انجام رساله دکتری ، شرح مختصر موضوع تحقیق و اهمیت آن با شاره ای کوتاه به روش و مراحل تحقیق است.  

more_vert انجام پایان نامه کارشناسی ارشد و رساله دکتری (1)

ادامه مطلب

closeانجام پایان نامه کارشناسی ارشد و رساله دکتری (1)

 ۱- مقدمهرساله دکتری و پایان نامه کارشناسی ارشد به عنوان محصول فعالیت علمی و پژوهشی دوره های دکتری و کارشناسی ارشد، از اهمیتی ویژه ای برخودار است. در واقع، ملاک و معیار سنجش کیفیت و کمیت کار تحقیقاتی دانش پژوهان و سطح علمی و تحقیقاتی دوره های تحصیلات تکمیلی دانشگاه به شمار می رود.در این مقاله قصد شده است به مراحل نگارش و تهیه پایان نامه کارشناسی ارشد و یا رساله دکتری پرداخته خواهد شد. مقاله حاضر به عنوان الگویی برای تهیه ی پایان نامه هایی متناسب با ارزش این دوره ها و از نظر شکل و محتوا منطبق با استانداردهای جهانی تهیه گردیده است.