معرفی کتاب
کتاب آدم‌ها، مجموعه گفتگوهایی از خبرنگاران یزدی
تاریخ 28 اسفند 1398 ساعت 23:26:50
کد خبر: 011221
کتاب آدم‌ها، مجموعه گفتگوهایی از خبرنگاران یزدی

 کتاب آدم‌ها مجموعه گفتگوهایی از خبرنگاران یزدی است که با مقدمه دکتر محمدحسین پاپلی یزدی و به کوشش مریم موسوی به رشته تحریر درآمده است.

این کتاب مجموع ۴۴ گفتگویی است که با عنوان اصلی "آدم ها" بین سالهای ۸۶ - ۸۳ در روزنامه خاتم یزد چاپ شده و عموماً این گفتگوها به صورت ملاقات‌های رودرو با قرار از پیش تعیین شده برای پاسخگویی این افراد از وضعیت زندگی و فعالیت هایشان بود.

این کتاب با قلم مریم موسوی توسط نشر آواز قلم سدید و صفحه آرایی موسسه آواز قلم سدید یزد با طراحی جلد توسط مهدی حاتم پور و لیتوگرافی زیتون - قم در یک هزار نسخه و با قیمت ۲۰ هزار تومان در سال ۹۵ به چاپ شده است.

نگارنده در سخن نخست آورده است؛ تغییر و تحول در جامعه متاثر از آدم‌هایی است که در مقطعی از زمان در آن جامعه زندگی کرده و با یک سری از فعالیت‌های مفید نشان داده‌اند که متفاوت از بقیه اندیشیده و رفتار کرده‌اند، با کمی جستجو در اطراف خود می‌توانیم تعداد بی‌شماری از این آدم‌ها را ببینیم و سخنانشان را بشنویم و قطعا نشستن پای صحبت آنها و استفاده از تجربیاتشان ما را در ایجاد تغییرات جدید در جامعه یاری می‌رساند.

امروزه ثبت و ضبط تاریخ شفاهی در ایران مورد توجه مراکز موسسات متعددی قرار گرفته و فعالیت‌هایی در این زمینه صورت می‌پذیرد. در واقع ثبت تاریخ شفاهی، مرور و جمع آوری دیدگاه‌ها، عملکرد و اطلاعات زندگی واقعی افرادی است که کوله باری از تجربه را برای پیشرفت و توسعه جامعه در ذهن خود دارند.

مهمترین دلیل گردآوری این کتاب ماندگاری گفتگوهای جذاب و خواندنی آدم‌هایی است که بعد از گذشت سال‌ها در لابلای اوراق روزنامه خاتم یزد به فراموشی سپرده شده، آدم‌هایی که هر کدام در زمان خود منشاء تاثیرات مثبتی در یزد بوده‌اند و گفت و گوی آنها می‌تواند پل ارتباطی نسل جدید با گذشتگان پیشکسوت خود باشد.

پاپلی یزدی در مقدمه این کتاب آورده است؛ آدم همیشه آرزوهایی دارد، آرزوهایی که فرصت عملی کردن آن‌ها را ندارد، آرزوهایی که فکر می کند عملی نمی‌شود یا نمی‌تواند عملی کند، چه خوشحال می شود، چه شاد می شود، چه به وجد می آید وقتی می بیند آرزوهایش عملی شدند.

باز هم بسیار خوشحال می شود وقتی می بیند، آرزوهایش بی زحمت عملی شدند، آرزوهایش توسط کسی دیگر عملی شدند، همیشه می خواستم، فرصت داشتم و درباره مشاهیر شهرم یزد تحقیق کنم، خواستم بدانم اولین های هر کاری در شهرم چه کسانی بوده اند.