معرفی کتب بورس و سرمایه گذاری
کتاب قوانین مرتبط با سرمایه گذاری خارجی در چین
تاریخ 25 فروردین 1399 ساعت 21:51:09
کد خبر: 011614
کتاب قوانین مرتبط با سرمایه گذاری خارجی در چین


کتاب قوانین مرتبط با سرمایه گذاری خارجی در چین نوشتۀ محسن کرمی، به بررسی روند قانونی ثبت دفتر نمایندگی و شرکت، نحوه‌ی شرکت در مزایده‌ و علایم تجاری در چین می‌پردازد.

در دهه‌های اخیر پدیده جهانی شدن در کنار توسعه فناوری باعث افزایش حجم تجارت بین‌الملل گردیده است. تجارت بین‌الملل نه تنها در حال گسترش و توسعه روز افزون است بلکه دارای یک فرایند پیچیده و تخصصی بوده به نحوی که استفاده از تجربیات و دستاوردهای کشورهای موفق در زمینه تجارت و بازرگانی بین‌المللی یک ضرورت است.

چین شریک اول بازرگانی ایران بوده و نقش ویژه‌ای در دیپلماسی تجاری جمهوری اسلامی ایران دارد. بنابراین آگاهی از قوانین و مقررات این کشور به ویژه در بخش سرمایه‌گذاری خارجی برای کشور ما نیز که کشوری در حال توسعه است مفید خواهد بود. کتاب قوانین مرتبط با سرمایه گذاری خارجی در چین (Rules and regulation on foreign investment in China) مجموعه‌ای است از تعدادی قوانین در رابطه با سرمایه‌گذاری خارجی در این کشور که به جهت آگاهی بخشی شما گردآوری شده است.

محتوای این کتاب کاربردی می‌تواند مرجع مهمی برای دانشجویان حقوق و علوم سیاسی، اقتصاد، مدیریت، وکلا، داوران، سرمایه‌گذاران، قانون‌گذاران و دست اندرکاران امور اجرایی باشد.

در بخشی از کتاب قوانین مرتبط با سرمایه گذاری خارجی در چین می‌خوانیم:
بر خلاف مقررات 1983، پیش‌نویس مقررات حوزه اختیار قابل توجهی برای مقامات ثبت در نظر گرفته است، از جمله اختیار برای انجام تحقیقات در محل، مهر و موم و بازرسی اماکن مشکوک، مسدود کردن حساب‌های بانکی مرتبط با وجوه غیر قانونی، و غیره. اگر دفتر نمایندگی با امتناع و یا مانع تراشی در نتیجه چنین بررسی انجام شده توسط مرجع ثبت اقدام به فعالیت کند، این کار به منزله نقض قانون امنیتی مربوطه محسوب می‌شود، و در این حالت اداره امنیت عمومی می‌تواند با اینگونه فعالیت‌ها با اعمال جریمه برخورد کند و در موارد جدی، هر کسی که اقدام به نقض قانون در این خصوص نماید، پس از بررسی و اثبات مسئولیت، مسئولیت کیفری متوجه وی خواهد بود. همچنین، پیش‌نویس مقررات نیز مسئولیتی را متوجه متصدیان ثبت و مقامات آن در صورت نقض مقررات و یا هر قانون دیگر ساخته است.

فهرست مطالب
فصل اول: ثبت دفتر و شرکت در چین
فصل دوم: قانون درخواست و ارایه اسناد و مدارک جهت شرکت در مزایده در جمهوری خلق چین
فصل سوم: سرمایه گذاری مؤسسات خارجی در چین
فصل چهارم: قانون علائم تجاری جمهوری خلق چین