معرفی کتب جدید

کتاب حکمرانی علوی الگوی نظام سیاسی در اسلام

کتاب حکمرانی علوی الگوی نظام سیاسی در اسلام

در تدوین بخش اول کتاب «حکمرانی علوی؛ الگوی نظام سیاسی در اسلام»، سعی ما بر آن بوده که مطالب در چارچوب منظومه فکری مولا علی(ع) تنظیم شود؛ بنابراین، مطالب این بخش بر پایه شناخت اهداف سیاسی و آرمان های نهفته در پس حکمرانی امیر مومنان(ع) است.

 کتاب «حکمرانی علوی؛ الگوی نظام سیاسی در اسلام» نوشته اسماعیل منصوری لاریجانی در ۸۰۰ صفحه به چاپ رسیده است.

تدبیر مقام معظم رهبری (مد ظله) در تاسیس مدرسه حکمرانی علوی و کوشش محققان و اندیشه‌ورزان تصمیمی به جا و لازمه جامعه بشری است.

برای برآورده شدن این ایده، تهیه منابع و متون علمی و برنامه ریزی آموزشی و تربیتی اهمیت بسیاری دارد. با واگذاری این مهم به نویسنده، به رغم مطالعات عمیق در نهج البلاغه و سیره امامان معصوم(ع) و تولید آثاری در این زمینه، تصمیم به پژوهشی جدید گرفته شد که نتیجه آن، کتاب وزین «حکمرانی علوی» است.

نگارنده، در این اثر کوشیده است مطالب را در چارچوب منظومه فکری مولی الموحدین علی(ع) تنظیم کند.

این اثر در سه بخش و ۲۶ فصل تهیه و تنظیم شده است و نویسنده کتاب در مقدمه این اثر آورده است: در مقدمه این اثر، مهم ترین صفات و ویژگی هایی که مولای متقیان(ع) خویش را متصف به آن می داند، تبیین شده است.

در تدوین بخش اول کتاب «حکمرانی علوی؛ الگوی نظام سیاسی در اسلام»، سعی ما بر آن بوده که مطالب در چارچوب منظومه فکری مولا علی(ع) تنظیم شود؛ بنابراین، مطالب این بخش بر پایه شناخت اهداف سیاسی و آرمان های نهفته در پس حکمرانی امیر مومنان(ع) است.

در این بخش، ارکان نظام سیاسی و ساختار نظام سیاسی و ساختار آن را بر اساس الگوهای ارایه شده از سوی مولا علی(ع) ترسیم شده و نظام مدیریت اجرایی علوی بر اساس حکومت پنج ساله مولا علی(ع) و رسایل آن بزرگوار به استانداران و فرمانداران بلاد بررسی شده است؛ اوصاف مدیران و دولتمردان در حکمرانی علوی و مصادیق آن در حکومت امیرالمومنین(ع) نیز در مرکز توجه بوده است.

بخش اول مشتمل بر هفت فصل است که از جمله آن‌ها می توان به اهداف سیاسی در حکمرانی علوی، ارکان نظام سیاسی در حکمرانی علوی، ساختار اجرایی حکمرانی علوی، اوصاف مدیران و دولتمردان در حکمرانی علوی، راهکارهای مقابله با آسیب ها در حکمرانی علوی، اشاره کرد.

در بخش دوم کتاب «حکمرانی علوی؛ الگوی نظام سیاسی در اسلام»، به شرح «وظایف کارگزاران و دولتمردان در حکمرانی علوی» در حوزه های مختلف سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و دفاعی و امنیتی پرداخته ام که به سفارش حوزه دانا و مدرسه حکمرانی علوی در چند فصل به طور مجزا دسته بندی شده است که شامل وظایف سیاسی، اقتصادی، تربیتی و فرهنگی است.

عناوین برخی از فصول این بخش عبارتند از: وظایف متقابل مردم و مسئولان در حکمرانی علوی، وظایف سیاسی و آموزش و تربیتی و اقتصادی و فرهنگی و اجتماعی کارگزاران در حکمرانی علوی.

بخش سوم کتاب «حکمرانی علوی؛ الگوی نظام سیاسی در اسلام»، به «فلسفه امنیت و دفاع در حکمرانی علوی» اختصاص یافته است که نه تنها باید به عنوان منبع اختصاصی دوره دکترای حکمرانی علوی محسوب شود، بلکه باید در جایگاه منشور راهبردی نظام جمهوری اسلامی در مراتب عالی دانشگاه دفاع تدریس و تحقیق شود که توجه به آن بسیار مهم است.

در این بخش کوشیدیم زوایای امنیت و دفاع در اندیشه امیرالمومنین(ع) که برآمده از آیات قرآن و منشور حکومت نبوی است، فصل بندی شود.

برخی از عناوین فصول سومین بخش از این اثر مشتمل بر: مفهوم امنیت در اسلام و جایگاه آن در حکمرانی علوی، منبع امنیت در حکمرانی علوی، نبوت و ولایت جایگاه عینی امنیت و اقتدار در حکمرانی علوی، جایگاه سازمان دفاعی در حکمرانی علوی، امنیت پایدار در اعتماد عمومی ملت در حکمرانی علوی، مولفه های فرهنگ مقاومت و پایداری در حکمرانی علوی، کارکرد آموزه های علوی در گفتمان مهدویت و حیطه شناسی خشونت در حکمرانی علوی، است.

آیین نظارت و بازرسی در حکومت علوی

از لوازم مدیریت در حکمرانی علوی، آیین نظارت و بازرسی است؛ یعنی کار کلیه کارکنان و مسئولان باید مورد ارزیابی قرار گرفته تا نقاط ضعف و قوت آنان مشخص شود و نیز اقدامات لازم برای رفع نقطه ضعف ها به عمل آید؛ همچنین در این اثنا، چهره های مخلص و خدمتگزار از عناصر فرصت طلب تمیز داده شده و از کارشان قدردانی و تشکر به عمل آید. در این باره حضرت علی(ع) به مالک اشتر می فرماید: «ثُمَّ إِنَّ لِلْوَالِی خَاصَّةً وَ بِطَانَةً، فِیهِمُ اسْتِئْثَارٌ و تَطَاوُلٌ، وَ قِلَّةُ إِنْصَاف فِی مُعَامَلَة؛ فَاحْسِمْ مَادَّةَ أُولَئِکَ بِقَطْعِ أَسْبَابِ تِلْکَ الاْحْوَالِ؛ سپس دولت را یاران و نزدیکان است که به تبعیض و ظلم و سوءاستفاده و کمی انصاف در معاشرت آلوده اند؛ لذا باید ریشه این گونه اعمال را براندازی بدان گونه که علل آن را از میان برداری». بنابراین شیوه نظارت و بازرسی بر عملکرد کارگزاران و مسئولان به سه صورت داوری مردم، نظارت مستقیم، تشکیل اداره نظارت و بازرسی امکان پذیر است.

تربیت مدیران اسلامی

امروزه تجربه ثابت کرده است که بستر مفاسد اجتماعی و سیاسی عموما از ناکارآمدی مدیران و مسئولان و یا ناسالم بودن آنان شکل می گیرد و از سویی ساختار و محتوای نظام آموزشی ما در دانشگاه ها به گونه ای است که نیاز ما را در زمینه تربیت مدیران لایق تأمین نمی کند؛ لذا تشکیل «یک مدرسه عالی» یا دانشکده برای تربیت مدیران و کارگزاران اسلامی ضرورت دارد، تا پس از یک دوره آموزش های نظری و عملی، اوصافی همچون خدامحوری، عدالت پیشگی، مردم شناسی، بصیرت و آگاهی، زهد و ساده زیستی، در آن‌ها برجسته شود.

علاقه مندان با خرید اینترنتی این کتاب از طریق تارنمای موسسه بوستان کتاب به نشانی اینترنتی www.bustaneketab.com می توانند از تخفیف ۲۰ درصدی اثر مذکور بهره مند شوند. 

همچنین علاقه مندان برای خرید این کتاب می توانند به کتابفروشی بوستان کتاب در چهارراه شهدا در شهر قم مراجعه کنند و یا در قم با تلفن ۳۷۸۳۱۷۲۰ با پیش شماره ۰۲۵ تماس بگیرند./

مطالب مرتبط

تگ‌ها

مطالب پربیننده

امروز
هفته
ماه

عضویت در خبرنامه