کتاب فناوری ارتباطات و اطلاعات
کتاب آشنایی با مبانی امنیت شبکه (امنیت اطلاعات)
تاریخ 05 بهمن 1398 ساعت 19:49:40
کد خبر: 007803
کتاب آشنایی با مبانی امنیت شبکه (امنیت اطلاعات)


کتاب آشنایی با مبانی امنیت شبکه (امنیت اطلاعات) اثر رمضان عباس نژاد ورزی و آتنا فرجی، بر اساس سر فصل جدید وزارت علوم، تحقیقات و فناوری اطلاعات برای درس‌های آشنایی با مبانی امنیت شبکه، امنیت اطلاعات و امنیت شبکه در رشته­‌های کامپیوتر، IT و ICT تدوین شده است.

امروزه اینترنت یکی از مهم‌ترین مدل‌های ارتباطی در آن، یعنی شبکه جهانی وب (World Wide Web)، تغییرات اساسی در زندگی و روابط بین انسان‌ها ایجاد کرده است. به طوری که در عصر اطلاعات، فعالیت‌­هایی از قبیل اطلاع‌رسانی، کسب‌و‌کار و تجارت، مدیریت و غیره به صورت مجازی انجام می­‌شوند. فضای مجازی، در معرض چالش­‌ها، آسیب‌­ها و تهدیدهای مختلفی از قبیل تخریب اطلاعات، جاسوسی، خراب­کاری، نقض حریم خصوصی، حملات انکار سرویس و دسترسی غیرمجاز است. از طرف دیگر، کلیه کاربردهای فناوری اطلاعات مانند دولت الکترونیک، کسب­‌و‌کار الکترونیک، تجارت الکترونیک، بانکداری الکترونیک، سلامت الکترونیک و دیگر کاربردها نیاز به زیرساخت اینترنت و شبکه­‌های کامپیوتری دارند.

بی‌شک هیچ‌یک از این کاربردها بدون وجود امنیت نمی­‌توانند مورد استفاده قرار گیرند. ایجاد امنیت در شبکه­‌های کامپیوتری و اینترنت به امر خطیری تبدیل شده است، به طوری که در رشته­‌های فناوری اطلاعات (IT) و فناوری اطلاعات و ارتباطات (ICT) درسی به نام آشنایی با مبانی امنیت شبکه تدوین شده است.

فهرست مطالب
فصل اول: مقدمه‌ای بر امنیت
فصل دوم: رمزگذاری‌های کلاسیک
فصل سوم: رمزگذاری‌های پیشرفته متقارن و نامتقارن
فصل چهارم: امنیت شبکه و محیط کاری
فصل پنجم: بد افزار
فصل هفتم: امنیت در تجارت الکترونیک
فصل ششم: فایروال
فصل هشتم: سرویس‌ها و برنامه‌های کاربردی امنیت اطلاعات
فصل نهم: هرز تماس و هرزنامه
پیوست: پرسش‌های چهار گزینه‌ای.
پاسخ تست
واژه‌نامه
منابع