کتب مدیریت
کتاب دست نامرئی
تاریخ 14 بهمن 1398 ساعت 17:39:11
کد خبر: 008815
کتاب دست نامرئی


کتاب دست نامرئی اثر آدام اسمیت، درباره بازار آزاد، نقطه عطفی برای هموار کردن مسیر سرمایه‌داری نوین است. با این استدلال که رقابت، موتور حرکت یک جامعه مولد است و این که تلاش در جهت منافع شخصی در نهایت به شکل دستی نامرئی باعث غنی شدن کل جامعه خواهد شد.

این کتاب دربرگیرنده اصول نوین اقتصادی‌ای است که موجب شد تا نام آدام اسمیت در اذهان ماندگار شود؛ کتاب دست نامرئی (The Invisible Hand) به بررسی مسائل اقتصادی در بخش‌های مختلفی از کار و کارگر گرفته تا طرح مباحثی در زمینه واردات و صادرات کالا و کشاورزی می‌پرداخت.

در تمام طول تاریخ بعضی از کتاب‌ها جهان را تغییر دادند و شیوه نگاه ما به خودمان و دیگران را دگرگون کردند. آن‌ها به مباحث، اختلافات عقاید، جنگ‌ها و انقلاب‌ها الهام بخشیده‌‌‌اند. آن‌ها زندگی‌های بسیاری را ساخته‌اند و یا تباه کرده‌اند. حالا نشر روزگار نو برای شما کارهای متفکران بزرگ، پیشگامان، اصلاح طلبان و طالع بینان را فراهم آورده است. ایده‌هایی که مدنیت را تکان داد و به ما کمک کرد تا آن چه که اکنون هستیم باشیم. (ایده های بزرگ)

تاریخ از آدام اسمیت (Adam Smith) به عنوان اقتصاددانی یاد می‌کند که به عقیده او هر زمان که شخص قادر بوده در جهت منافع و در راه خویش فعالیت کند یک دست نامرئی، به شکل غیرعمدی وی را برای کار کردن در جهت نفع اجتماعی متقاعد خواهد کرد.

او کسی بود که به توانایی دولت برای افزایش رفاه ملی از طریق تقلب در بازار اعتقاد نداشت. این سخنان کسی است که سنگ‌‌بنای اقتصاد ملی را در یک اقتصاد تجارتی می‌دانست، اقتصادی که در آن کارگران، مالکان، تولیدکننده و تجار خرده‌پا در بازارهای محلی که نسبت به آنها شناخت و درک داشته باشند، تجارت و زندگی می‌کنند.

او دو کتاب با عناوین نظریه عواطف اخلاقی (1759م) و بررسی درباره علل و ماهیت ثروت ملل (1776م) به رشته تحریر درآورده است.

فهرست مطالب
مقدمه‌ی مترجم
تقسیم کار
اصول تقسیم کار
اصول نظام تجاری
ممنوعیت ورود کالا
غیرمنطقی بودن اعمال ممنوعیت
نظام‌های کشاورزی