کتب آموزشی و کمک آموزشی
کتاب نردبان المپیاد ریاضی - نظریه اعداد (مرحله اول)
تاریخ 18 بهمن 1398 ساعت 13:06:52
کد خبر: 009117
کتاب نردبان المپیاد ریاضی - نظریه اعداد (مرحله اول)

کتاب نردبان المپیاد ریاضی - نظریه اعداد (مرحله اول) به قلم مهدی صفا، به آموزش مبانی و اصول نظریه اعداد در سطوح مقدماتی می‌پردازد.

شاخه‌ای از ریاضیات که سؤالات آن در مرحله اول و دوم المپیاد ریاضی و المپیادهای بین‌المللی حائز اهمیت است، نظریه اعداد مقدماتی است. البته دانش‌آموزان مفاهیم اولیه نظریه اعداد را در کتب مدرسه فرا می‌گیرند اما مباحثی چون بخش‌پذیری، ب. م. م و ک. م. م، همنهشتی، حل معادلات سیاله یا دیوفانتی، قضیه فرما و اویلر که جزء نظریه اعداد محسوب می‌شوند، نسبت به کتب مدرسه از سطوح بالاتری برخوردار هستند.

کتاب‌های زیادی در زمینه نظریه اعداد نگارش شده است که هر یک مزایا و معایبی دارند اما بزرگ‌ترین مزیت این کتاب سادگی و روانی مطالب و در عین حال کاربردی بودن نکات و قضیه‌ها در حل مسائل مرحله اول المپیاد ریاضی است.

سؤالات و مثال‌های مطرح ‌شده در این کتاب مقدماتی و ساده هستند، لذا برای کسب توانایی بیشتر، ملزم به حل تعدادی از سؤالات مرحله اول المپیاد ریاضی سال‌های گذشته که برای شما انتخاب ‌شده‌اند، هستید. برای یادگیری بهتر مطالب، قبل از مراجعه به حل مثال‌ها سعی کنید بر روی آن‌ها دقایقی فکر کنید و خودتان آن‌ها را حل کنید. در ضمن در پایان هر فصل تعدادی مسئله مرتبط با مطالب عنوان ‌شده در فصل آمده است که حل آن‌ها می‌تواند به فهم بهتر مطالب فراگرفته شده کمک نماید.

تجربه نشان می‌دهد که اکثریت دانش‌آموزان در مبحث جبر و حل مسئله آن مشکل دارند و مفاهیم و قضیه‌ها را به‌ درستی متوجه نشده و یا قادر به استفاده از آن‌ها برای حل مسائل نیستند. البته این موضوع تا حدی به ذات سخت بودن مسائل جبری بازمی‌گردد. لذا هدف از تألیف کتاب این است که دانش‌آموزان بتوانند بدون داشتن معلم و به‌ تنهایی کتاب را مطالعه کنند و در مباحث آن مشکلی نداشته باشند. به علاوه پس از خواندن کتاب و تسلط روی مباحث و سؤالات آن قادر باشند حداقل نیمی از سؤالات مبحث جبر که در مرحله اول المپیاد ریاضی کشوری مطرح می‌شود را پاسخ دهند. به همین علت تعداد صفحات کتاب و فصل‌های آن طوری تنظیم شده است که خواندن و یا تدریس آن در حدود سه ماه برای دانش‌آموزان یا معلمان محترم ممکن باشد.

فهرست مطالب
بخش ‌پذیری
همنهشتی
معادلات سیاله
نکات و قضیه‌های باقیمانده
راهنمایی و پاسخ مسائل پایانی