اخبار دانشگاهی

رتبه چهارم ایران در رشد علمی

رتبه چهارم ایران در رشد علمی

 ایران در بحث رشد علمی رتبه چهارم جهان را کسب کرد و در سال ۲۰۲۰ رتبه های بالایی را در حوزه های مختلف علمی به خود اختصاص داد.

 دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: ایران در بحث رشد علمی رتبه چهارم جهان را کسب کرد و در سال ۲۰۲۰ رتبه های بالایی را در حوزه های مختلف علمی به خود اختصاص داد.

به گزارش روز دوشنبه مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها، سعیدرضا عاملی در نشست هم اندیشی مسوولان آموزش عالی و جمعی از اساتید کشور که به میزبانی این نهاد برگزار شد، توجه به اهداف علم را ضروری دانست و افزود: ما در مسیر رشد علمی حرکت می کنیم که هدف علم را نباید هرگز فراموش کنیم.

وی با بیان این که گاهی اوقات در رقابت های بین المللی فراموش می کنیم، می خواهیم کجا برویم، تصریح کرد: هدف علم، پیشرفت، تسهیل امر زندگی، رفع مشکلات و مسایل و تامین سلامت اجتماعی و با یک نگاه الهی تامین اهداف الهی و قرآنی است. هدف علم را باید همواره در مقابل چشم خود داشته باشیم و به آن توجه کنیم.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی با یادآوری رشد علمی کشور در عرصه های بین‌المللی، گفت: اینها یک ظرفیت دانشی است در کشور ایجاد می‌شود و در حوزه‌های اساسی نتایج مثبتی خواهد داشت.

عاملی خاطرنشان کرد: باید نظام تشویق و رتبه بندی در مراکز آموزش عالی و مراکز پژوهشی و هم در بحث ترفیع و ارتقای اساتید را به سمت اهداف علم ببریم.

وی گفت: باید به رابطه صنعت و حوزه نوآوری برای حل مسایل کشور در روستاها و مناطق مرزی و مناطق حاشیه نشین و مناطق مختلف به عنوان یک محور توجه شود.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی با بیان این که باید به اولویت های علم و فناوری توجه کنیم، گفت: ما باید به بحث هوش مصنوعی توجه کنیم، امروز ما با تولید اخبار جعلی عمیقی مواجه هستیم، این حوزه هوش مصنوعی است که جای ما انسان مشابه درست می کند و در این حوزه خطرات خیلی بزرگ است.

عاملی یادآور شد: نباید فکر کنیم عرصه‌های علم و فناوری فقط برای ما پیشرفت می آورند. علم و فناوری عرصه های نیرنگ هم پیدا کرده که باید مراقب آن هم باشیم.

وی گفت: قابلیت‌های زیادی در حوزه‌های آموزش و پژوهش و رشد و پیشرفت در فضای مجازی پیدا شده که باید از آنها استفاده کرد. باید تشخیص بدهیم که حوزه‌هایی که حوزه های دیگر را در حوزه علم و فناوری فعال می کند چیست و به آن سمت حرکت کنیم.

مطالب مرتبط

تگ‌ها

مطالب پربیننده

امروز
هفته
ماه

عضویت در خبرنامه