پژوهش های جدید پزشکی

افزایش مرگ و میر جهانی سل

افزایش مرگ و میر جهانی سل

 سازمان جهانی بهداشت (WHO) در یک گزارش جدید اعلام کرد که برای اولین بار در ۱۵ سال گذشته، مرگ و میر جهانی سل در سال ۲۰۲۰ میلادی به دلیل همه گیری کووید-۱۹  افزایش یافته است.

افزایش مرگ و میر جهانی سل برای اولین بار در ۱۵ سال گذشته
 سازمان جهانی بهداشت (WHO) در یک گزارش جدید اعلام کرد که برای اولین بار در ۱۵ سال گذشته، مرگ و میر جهانی سل در سال ۲۰۲۰ میلادی به دلیل همه گیری کووید-۱۹  افزایش یافته است.

به گزارش روزنامه دیلی میل، در گزارش جدید سازمان جهانی بهداشت آمده است در سال ۲۰۲۰ میلادی، ۱.۵ میلیون نفر بر اثر سل جان خود را از دست دادند که نسبت به ۱.۴ میلیون مورد مرگ ناشی از این بیماری باکتریایی در سال قبل افزایش یافته است. بر اساس این گزارش، از سال ۲۰۰۵، این برای اولین بار است که شاهد افزایش سالانه مرگ و میر ناشی از سل در سراسر جهان هستیم.

کارشناسان معتقدند میزان منابع پزشکی که سال گذشته برای مقابله با کووید سرمایه گذاری شد و اختلال در درمان پزشکی در طول این همه گیری، همگی از عوامل افزایش مرگ و میر ناشی از سل هستند.

دکتر «تدروس آدهانوم گبریسوس» مدیرکل سازمان جهانی بهداشت در بیانیه ای اعلام کرد: این گزارش تاییدی است بر نگرانی های ما مبنی بر اینکه اختلال در ارائه خدمات بهداشتی ضروری به دلیل همه گیری می تواند سال ها پیشرفت در مبارزه با سل را معکوس کند.

وی افزود: این خبر هشدار دهنده ای است که باید به عنوان یک زنگ خطر جهانی در نظر گرفته شود. این گزارش همچنین بر نیاز فوری به سرمایه گذاری و نوآوری برای از بین بردن شکاف های موجود در تشخیص، درمان و مراقبت از میلیون ها فرد مبتلا به این بیماری قدیمی که البته قابل پیشگیری و درمان است، تاکید می کند.

در این گزارش همچنین از همه گیری کووید -۱۹ به عنوان «معکوس شدن سال ها پیشرفت جهانی در مبارزه با سل» یاد شده است. سل یک عفونت بسیار جدی است که در آن باکتری ها به ریه های فرد حمله کرده و می توانند به بقیه بدن نیز سرایت کنند.

بر اساس این گزارش، سازمان جهانی بهداشت تخمین می زند که سال گذشته میلادی ۱۰ میلیون نفر، از جمله ۱.۱ میلیون کودک، در سراسر جهان به سل مبتلا شده اند که  ۸۶ درصد از این موارد در ۳۰ کشور که بیشترین «بار» ابتلا به این بیماری را داشته اند، اتفاق افتاده است. تقریباً همه ۹۸ درصد این موارد در کشورهای با درآمد کم یا متوسط ​​رخ داده است.

هند با میزان ابتلای تقریبا ۳ میلیون نفر در سال و پس از آن اندونزی، نیجریه، پاکستان و آفریقای جنوبی بیشترین موارد ابتلا به سل را دارند. مقابله با این بیماری کشنده در اولویت کاری سازمان جهانی بهداشت و سایر مقامات بهداشتی در سطح جهان قرار گرفته است.

اما سال گذشته، سال ناامیدکننده ای در مبارزه با این بیماری بود؛ چرا که مقامات بهداشتی با فعالیت در جبهه های متعدد موقعیت خود را در این زمینه از دست دادند. میزان بودجه جهانی برای درمان تشخیص سل از ۵.۸ میلیارد دلار در سال ۲۰۱۹ به  ۵.۳ میلیارد دلار در سال ۲۰۲۰ کاهش یافت - که هر دو این ارقام بسیار کمتر از ۱۳ میلیارد دلار سرمایه گذاری تعیین شده توسط سازمان بهداشت جهانی است.

جهان همچنین سال گذشته برخی از اهداف مهم کاهش سل را از دست داد. سازمان جهانی بهداشت هدف خود را کاهش ۳۵ درصدی مرگ و میر ناشی از سل در جهان از ۲۰۱۵ تا ۲۰۲۰ اعلام کرده بود. این در حالی است که بر اساس داده های رسمی، مرگ و میر این بیماری در این مدت تنها ۹.۲ درصد کاهش یافته است.

این سازمان همچنین قصد داشت تعداد جهانی موارد ابتلا به کووید را در این بازه پنج ساله تا ۲۰ درصد کاهش دهد، اما موارد ابتلا تنها ۱۱ درصد کاهش یافتند. اکنون سازمان جهانی بهداشت به منظور بازگشت به مسیر اصلی، از دولت های جهان می خواهد برای مبارزه با سل سرمایه گذاری بیشتری انجام دهند.

در این گزارش از مقامات کشورهای جهان خواسته شده است اقدامات فوری برای بازگرداندن دسترسی به خدمات اساسی درمان سل انجام دهند.

این گزارش همچنین خواستار دو برابر شدن سرمایه گذاری ها در خصوص تحقیقات و نوآوری در زمینه سل و همچنین اقدام هماهنگ در بخش بهداشت و سایر بخش ها برای رسیدگی به عوامل اجتماعی، محیطی و اقتصادی سل و پیامدهای آن شده است. 

مطالب مرتبط

تگ‌ها

مطالب پربیننده

پربیننده
آخرین مطالب

عضویت در خبرنامه