به مناسبت روز پزشک

" سفید " رنگ برگزیده امروز

" سفید " رنگ برگزیده امروز

نخستین روز شهریورماه هر سال به‌‎نام روز پزشک، این سفیدپوشان سبزدل نامگذاری شده است، پزشکانی که بعد از خدا حال خوب و بد ما به دست آن هاست ولی این روزها کسی حال آن ها را نمی پُرسد.

ایرنا / درطول سال‌ها خبرنگاری و پوشش فعالیت‌های حوزه بهداشت و درمان، به این باور رسیده‌ام که مهمترین رُکن درمان، پزشکان هستند. پزشکی کاری سخت و حساس و مسوولیت‌پذیری شرط نخست پذیرش این شغل شریف است.

حافظ جان بیماران و مَحرَمِ اسرار آنان بودن کم مسوولیتی نیست، بهبود و التیام بیماران بی‌شک جزو سخت‌ترین وظایفی است که همه به آن اذعان و اقرار دارند و بار سنگینی مسوولیت طبابت به حدی است که می توان گفت: پزشکی شغل نیست بلکه عشق است.

شاید پزشک نظر کرده خداست که می تواند از خود و آرزوهایش بگذرد، دردهایش را فراموش کند، سرچشمه ایثار و مرهم دَرد بیماران و نوازنده آهنگ زندگی باشد.

پزشکی وقف خود برای سلامتی مردم است. در این باره شادروان دکتر قریب چه زیبا گفته است: اگر پزشک هستی دیگر متعلق به خودت نیستی و اگر متعلق به خودت هستی دیگر پزشک نیستی.

آری! پزشکی وقف خود برای دیگران است، وُسعت سخاوت این سفیدپوشان سبزدل به گستردگی آسمان و زلالی جویبارهاست که حاضرند لحظات زندگیشان را صرف سرسبز کردن باغ آرزوی بیماران کنند و عمر خویش را به خزان بسپارند.

پزشکان درکنار وظایف ذاتیشان، در دوران مختلف تاریخی نقش بسزا و تاثیرگذاری در تحولات اجتماعی داشته‌اند و بسیاری از اندیشمندان و بزرگان این مرز و بوم در اصل پزشکانی حاذق در دوران خود بودند که ابوعلی سینا و محمدبن زکریای رازی از آن جمله اند.

نقش آفرینی و مسوولیت پذیری اجتماعی پزشکان تا تاریخ معاصر نیز امتداد دارد و در دوران دفاع مقدس، جامعه پزشکی شهدای زیادی را تقدیم انقلاب کرد و در دوران کرونا نیز علاوه بر شهدای سلامت، خانواده‌های برخی از آن ها قربانی شدند.

فرهنگ اسلامی ما، ارزش دانش پزشکی و تلاش حرفه ای پزشکان را والا و طبیب را مظهر احیاگری می‌داند ولی به نظر می‌رسد در سال‌های اخیر برخی بی فرهنگان در پِی کمرنگ کردن قداست پزشکی هستند.

بعضی به درآمد خوب برخی پزشکان نگاه می‌کنند، اما سختی هایی که منجر به این درآمد شده را نمی بینند، این افراد شاید ندانند درآمد پزشکی از بسیاری مشاغل، کمتر است و به گفته مدیر درمان تامین اجتماعی استان اصفهان، متوسط حقوق پزشکان بیمارستان های تامین اجتماعی استان از پرستاران شاغل همین بیمارستان ها نیز کمتر است.

محمد رجالی به ایرنا اصفهان گفت:هم اینک میانگین پرداخت به پزشکان متخصص در بیمارستان شریعتی اصفهان ماهانه حدود ۲۰ میلیون تومان و متوسط پرداختی به پرستاران ۲۳ میلیون تومان است که البته میزان حقوق هر ۲ گروه باید افزایش یابد.

وی افزود: دستمزد پزشکان در بیمارستان های تامین اجتماعی بسیار کمتر از سایر بخش‌های پزشکی و درمانی است و یک جراح قلب با تعرفه امسال تامین اجتماعی حدود یک میلیون تومان بابت یک عمل جراحی ۶ ساعته دریافت می‌کند.

مدیر درمان تأمین اجتماعی استان اصفهان تاکید کرد: زمانی‌که مبنای پرداختی پزشک از کار فردی دیگران کمتر باشد بطور طبیعی این امر شائبه‌زاست.

بی‌شک تلاش و عزم پزشکان ستودنی و عامل والایی جایگاه جامعه پزشکی در جامعه است و این قداست جایگاه وقتی که پای صحبت پزشکان بنشینیم بیشتر مشخص می‌شود.

متخصصی می گفت: بعد از گرفتن دیپلم، ۱۵ سال از بهترین سال های عُمرش را صرف گرفتن مدارج پزشکی و گذراندن طرح خدمت پزشکان کرده و ماه ها در دور افتاده ترین مناطق کشور به طبابت پرداخته است.

متخصصی دیگری گفت:سال‌ها دور از خانواده و پدر و مادری که به او نیاز داشتند مشغول تحصیل پزشکی بوده است و اکنون که پزشک شده، والدینش در قید حیات نیستند تا این روزها را ببینند .

پزشک دیگری می گفت:روزها در بیمارستان مسوول جان مردم بودم و و شبها درس می‌خواندم و سال‌ها در حسرت یک خواب چند ساعته بودم.

قداست و جایگاه جامعه پزشکی والا و رفیع است ولی برخی با داستان سرایی دنبال ایجاد شائبه در این قداستند، قصه این روزهای بسیاری از پزشکان ما متفاوت از آنی است که برخی آن را وارونه جلوه می دهند، قصه‌ای از جنس رنج، قصه‌ای از جنس غُصه و درد و قصه‌ای از پشتکار، همت و غیرت.

جامعه پزشکان قشری زحمتکش و مورد اعتماد مردم است ولی این قشر بویژه پزشکان جوان با مشکلاتی چون نابسامانی اقتصاد پزشکی، اختلال در نظام ارزشگذاری خدمات پزشکی و پایین بودن تعرفه خدمات مواجه هستتد که رفع این موانع در گرو همکاری مسوولان است.

بیشک بهترین تبریک روز پزشک برای پزشکان ما این است که سفیدپوشان سبزدل ببینند و حس کنند که جامعه ارزش آن ها را می داند و قداست و جایگاه آنان را حفظ می کند، پزشکان ما هیچ انتظاری جز برخورد با کسانی که به دنبال کاهش اعتماد مردم به پزشکان هستند، ندارد وگرنه آنان سرمست از شفای بیماران، هستند و خدا را شکر می کنند که دستشان با خدا همدست است.

چو بیمار از شفا سرمست گردد-طبیب از فرط شادی مست گردد
خدا شافی و این خود افتخاری است-که دستی با خدا همدست گردد

به گزارش ایرنا،در تقویم کشورمان روز بزرگداشت ابوعلی سینا، روز پزشک نام‌گذاری شده است و حدود هشت هزار پزشک در استان اصفهان فعالیت دارند.

مطالب مرتبط

تگ‌ها

مطالب پربیننده

پربیننده
آخرین مطالب

عضویت در خبرنامه