تصویب درس میان رشته‌ای «رایانش اجتماعی» برای نخستین بار در دانشگاه تهران

تصویب درس میان رشته‌ای «رایانش اجتماعی» برای نخستین بار در دانشگاه تهران

رئیس پردیس البرز دانشگاه تهران از تدوین و تصویب میان رشته‌گی «رایانش اجتماعی» برای نخستین بار در پردیس البرز دانشگاه تهران خبر داد.

به گزارش ایسنا، دکتر یونس نوربخش، ضمن اعلام این خبر گفت: «با افزایش روزافزون استفاده از اینترنت، شبکه‌های اجتماعی و وسایل هوشمند در دهه اخیر که منجر به انفجار داده‌های رفتاری و اجتماعی قابل استفاده برای محققان شده است. این مهم یک فرصت تاریخی بی‌سابقه برای محققان علوم اجتماعی فراهم کرده است، تا بتوانند با جزئیات بسیار بیشتری به مطالعه ویژگی‌ها، رفتار، پویایی و تعاملات انسانی و اجتماعی افراد بپردازند».

وی افزود: «انجام مطالعاتی از این دست نیازمند همکاری‌های علمی بین‌رشته‌ای بین محققان علوم کامپیوتر، فیزیک، ریاضی، علوم اطلاعات و محققان جامعه‌شناسی، روان‌شناسی، علوم‌سیاسی و اقتصاد است. میان رشته‌گی «رایانش اجتماعی» درصدد است تا از داده‌های دیجیتال تولید شده توسط افراد و روش‌های محاسباتی برای مدل‌سازی و ارزیابی نظریه‌های علوم اجتماعی استفاده کند».

دکتر نوربخش، خاطرنشان کرد: «درخواست اولیه تصویب میان رشته‌گی «رایانش اجتماعی» برای اولین‌بار در دانشگاه تهران، اواخر سال ۱۳۹۷ به پردیس البرز ارسال شد. پس از برگزاری چندین جلسه تخصصی و طرح موضوع در سی و یکمین جلسه شورای آموزشی و پژوهشی پردیس البرز در تاریخ ۲۶ اسفند ۱۳۹۷ ایجاد رشته مورد تصویب قرار گرفت و پس از آن مکاتبه لازم با دفتر نظارت و برنامه‌ریزی آموزشی دانشگاه جهت اخذ مجوز انجام شد».

رئیس پردیس البرز دانشگاه تهران، در ادامه تصریح کرد: «هم‌چنین موضوع تصویب میان رشته‌گی «رایانش اجتماعی» در سیصد و شصت و نهمین جلسه شورای برنامه‌ریزی، گسترش و نظارت آموزشی دانشگاه در تاریخ ۲۶ خرداد ۱۳۹۸ با حضور دبیر تخصصی رشته و معاونت علمی پردیس البرز بررسی و مورد تصویب قرار گرفت. سپس موضوع طی نامه شماره ۱۲۳/۱۴۳۲۷۳ تاریخ ۶ شهریور ۱۳۹۸ به شورای عالی برنامه‌ریزی آموزشی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری ارسال شد».

به گزارش روابط عمومی دانشگاه تهران، وی در پایان اظهار کرد: «در حال حاضر با توجه به نظر موافق کارگروه تخصصی علوم اجتماعی شورای تحول و ارتقا علوم انسانی، برنامه درسی رشته مذکور با همکاری دانشکده علوم اجتماعی و پردیس دانشکده‌های فنی در حال تدوین است».

دانلود تصاویر

مطالب مرتبط

تگ‌ها

مطالب پربیننده

امروز
هفته
ماه

عضویت در خبرنامه