معرفی کتب اقتصادی

کتاب سرمایه‌گذاری در کدام بازار؟

کتاب سرمایه‌گذاری در کدام بازار؟

کتاب سرمایه‌گذاری در کدام بازار؟ اثر دبورا اوون و رابین گریفیس، به توضیح چگونگی برقراری ارتباط میان قوانین تحلیل بنیادی و فنی توسط تئوری چرخه و چگونگی بهره‌گیری موفق از این دیدگاه در وضعیت متغیر چشم‌انداز اقتصادی جهان پرداخته است.


کتاب سرمایه‌گذاری در کدام بازار؟ اثر دبورا اوون و رابین گریفیس، به توضیح چگونگی برقراری ارتباط میان قوانین تحلیل بنیادی و فنی توسط تئوری چرخه و چگونگی بهره‌گیری موفق از این دیدگاه در وضعیت متغیر چشم‌انداز اقتصادی جهان پرداخته است.

بازارهای مالی جهانی همه‌ روزه میلیاردها دلار گردش مالی دارند. در این بازارها مجموعه‌های متفاوتی برای خرید ‌و ‌فروش موجود هستند، از خرید نسبتاً ساده‌ یک سهام گرفته تا تجارت موجودات عجیب‌ و‌ غریب مانند پر پروانه‌ها. شراکت در هر سطحی شامل در نظر گرفتن این موضوع می‌شود که بازار مد‌نظر به چه سمتی حرکت خواهد کرد.

کتاب سرمایه‌گذاری در کدام بازار؟ (Mapping the markets)، به این نکته اشاره دارد که اساساً دو راه برای تحلیل مسیر آینده هر بازاری وجود دارد؛ یکی در‌برگیرنده‌ تحلیل بنیادی و دیگری تحلیل فنی است. تحلیل‌گران بنیادی همه‌‌ی متغیرهای اقتصادی مربوط را سنجیده و سپس قضاوت می‌کنند که آیا قیمت یک سهام یا بازار همان چیزی است که آن‌‌ها به عنوان قیت عادلانه تخمین زده‌اند؛ یا اینکه قیمت‌ها نسبت به آنچه آنها سطح واقعی بازار می‌دانند، بیش از حد یا کمتر ارزش‌گذاری شده است. تحلیل‌گران فنی بر این باورند که در هر زمانی، قیمت‌ها نشان‌ دهنده‌ همه‌ آن چیزی است که در خصوص یک بازار یا سهام، شناخته شده است.

دبورا اوون (Deborah Owen) و رابین گریفیس (Robin Griffiths)، در کتاب به این مورد می‌پردازند که چگونه می‌توان از تئوری چرخه برای پیش‌بینی اینکه کدام بخش بازار از تغییرات چشم‌انداز اقتصادی سال‌های آینده بهره خواهد برد، استفاده کرد. هدف، پیش‌بینی دقیق از عملکرد هر بازاری در هر مقطعی از زمان در آینده نیست، بلکه هدف شناسایی وسیع روندهاست.

در بخشی از کتاب سرمایه‌گذاری در کدام بازار؟ می‌خوانیم:

عملکرد بازار از دیدی روان‌شناختی مانند ورزشکاری است که در تلاش برای بهبود رکورد قبلی خود است. رکوردی جدید موجی از انرژی مثبت و هیجان را در انسان ایجاد می‌کند. بیشتر ورزشکاران پس از رسیدن به اهدافشان به افتخارات خود بسنده نکرده و به دنبال موقعیت جدید و هدف دیگری می‌روند. بازار نیز همین‌طور است. وقتی که سرعت روند صعودی قبلی افزایش می‌یابد، سرمایه‌گذاران در پی هدف بعدی خواهند بود. زمانی که ورزشکاری موفق به شکست رکورد جهانی می‌شود، در صدر اخبار قرار می‌گیرد. به‌طور مشابه، زمانی که بازار به بالاترین سطح خود می‌رسد، آن دسته از افرادی که هیچ علاقه‌ای به بازارهای مالی نداشته‌اند به بازار اهمیت داده و حتی ممکن است به خرید سهام نیز ترغیب شوند. واضح است که روندهای صعودی تا ابد ادامه نخواهند داشت. نیروی جنبش مثبتی که با رسیدن به سطوح بسیار بالا شکل گرفته بود در یک بازار کاهشی کم‌کم از بین می‌رود. در عوض سرمایه‌گذاران محتاط‌تر شده و سودهای خود را جمع‌آوری می‌کنند تا در نهایت بازار به حالت عادی بازگردد، درست مانند ورزشکاری که در نهایت باید بازنشسته شود.

دلیلی فنی در خصوص چگونگی ایجاد موج قدرتمندی از خرید در پی گذر از مرحله افزایشی قبلی وجود دارد. معمولا در نقاط اوج یک بازار فعالیت‌های تجاری افزایش می‌یابد، چرا که برخی از سرمایه‌گذاران سود خود را برداشت می‌کنند، در حالی که تعدادی برای اولین بار در بازار سرمایه‌گذاری می‌کنند. به محض رکود بازار، سرمایه‌گذاران منطقی سهام خود را می‌فروشند، اما شواهد حاکی از آن است که بیشتر سرمایه‌گذاران منطقی نیستند. زمانی که در نهایت قیمت‌ها به اوج خود یعنی میزانی که آن‌ها خریداری کرده‌اند بازمی‌گردد، این خریداران مضطرب در پی فروش هرچه سریع‌تر سرمایه‌گذاری بی‌سود خود هستند. در مسیر رسیدن قیمت‌ها به اوج خود، حجم معاملات افزایش می‌یابد، چرا که سرمایه‌گذاران در پی فروش دارایی‌های خود هستند.
فهرست مطالب کتاب
سپاسگزاری
مقدمه
بخش اول: ابزار ترسیم بازار
فصل 1: چرخه‌ها؛ دوره‌های اقتصادی
فصل 2: چرخه‌های بازار سهام
فصل 3: چرخش بخش
فصل 4: انتخاب سهام
بخش دوم: محرک‌های چرخه‌ای؛ دوره‌ای طولانی مدت
فصل 5: رشد اقتصادی
فصل 6: روندهای جمعیتی
فصل 7: انرژی
فصل 8: بیوتکنولوژی
بخش سوم: مراحل رو به پایین نوسان‌ها
فصل 9: ناهماهنگی‌های جهانی
فصل 10: رویدادهای خارجی
بخش چهارم: به دست گرفتن نبض بازار
فصل 11: بازار سهام
فصل 12: اجزا؛ بخش‌ها
نتیجه‌گیری
مشخصات کتاب
نام کتاب:
کتاب سرمایه‌گذاری در کدام بازار؟
نویسنده:
دبورا اوون، رابین گریفیس
مترجم:
فرنگیس محمودی
ناشر چاپی:
انتشارات دنیای اقتصاد
سال انتشار:
۱۳۹۶
تعداد صفحات:
۱۸۴
زبان:
فارسی
شابک:
978-600-8591-66-5

مطالب مرتبط

تگ‌ها

مطالب پربیننده

امروز
هفته
ماه

عضویت در خبرنامه