با منجنیق به ریاضی حمله کنید!!

با منجنیق به ریاضی حمله کنید!!

فعالیت آموزشی

آنچه برای انجام این فعالیت لازم است:

چوب بستنی کیم 5 عدد، نخ ، درپوش بطری نوشابه یا هر در پوش دیگر در همین اندازه ، چسب مایع ، یک تکه کاغذ مچاله شده به اندازه ای که درون درپوش نوشابه جا بگیرد و یا دانه لوبیا یا نخود ، متر خیاطی

 

ارسال مطلب توسط فخری یعقوبی اشرفی

برای انجام این فعالیت، ابتدا با استفاده از چوب بستنی و درپوش یک منجنیق بسازید. این کار را به فرزند خود بسپارید و شما نقش راهنما را بازی کنید. در مرحله اول، دوتا از چوب های بستنی را روی هم گذاشته و یک سمت آن را به وسیله نخ ببندید و کاملا محکم کنید. سپس سه چوب بستنی دیگر را با چسب به هم بچسبانید و بعد از اینکه کاملا خشک شد لای دو چوب بستنی قبلی بگذارید ( مانند شکل). درپوش را روی چوب بستنی بالایی و با فاصله یک سانتی متر از لبه آزاد چوب بستنی بچسبانید. منجنیق آماده است. کافی هست یک کاغذ مچاله شده درون درپوش گذاشته و لبه چوب بستنی را به سمت پایین بکشید و سپس رها کنید، کاغذ به سمت جلو پرتاب می شود.

 

حالا زمان بازی آموزشی فرا رسیده است. یک خط شروع انتخاب کنید  مثلا لبه فرش ، منجنیق را پشت خط شروع قرار دهید. دانه لوبیا یا نخود و یا کاغذ مچاله شده را روی منجنیق گذاشته و پرتاب کنید. از فرزند خود بخواهید فاصله کاغذ تا خط شروع را حدس بزند و سپس درستی آن را با متر امتحان کنید.

هر یک از افراد خانواده می توانند پرتاب داشته باشند و بین میزان فاصله هر یک مقایسه انجام گیرد. می توان اندازه های به دست آمده را جمع یا تفریق کرد و حتی در پایه های بالاتر، تبدیل واحدها ( سانتی متر به متر) و یا اعداد اعشاری را به فعالیت ارتباط داد.

 اهداف فعالیت:

استفاده از مواد دور ریختنی برای ساخت یک وسیله بازی

فراهم کردن لحظاتی شاد و هیجان انگیز در کنار خانواده

تقویت مهارت حدس زدن و یا پیش بینی

آشنایی عملی با مفاهیم علمی زاویه ؛ فاصله ، اندازه گیری ،محاسبات جمع و تفریق، تبدیل واحدها، اعداد اعشاری

 

ارسال مطلب توسط فخری یعقوبی اشرفی

 

مطالب مرتبط

تگ‌ها

مطالب پربیننده

امروز
هفته
ماه

عضویت در خبرنامه