ویژه ماه مبارک رمضان

ویروس کرونا و نظر مراجع معظم تقلید در مورد روزه ماه رمضان 

ویروس کرونا و نظر مراجع معظم تقلید در مورد روزه ماه رمضان 

با توجه به شیوع بیماری کرونا چند سوال وجود دارد: بالا بردن سطح ایمنی بدن در مبتلا نشدن و همچنین در درمان این بیماری از اهمیت بالایی برخوردار است. از طرف دیگر به توصیه پزشکان باید در طول روز مکرر مایعات مصرف کرد. در این شرایط تکلیف مردم و کادر درمان برای روزه ماه مبارک رمضان چیست.


تعدادی از مراجع معظم تقلید در مورد روزه داری ماه مبارک رمضان دیدگاه های خود را بیان کردند.
 

نظر تعدادی از مراجع معظم تقلید در خصوص روزه داری ماه رمضان امسال که مصادف شده با ویروس منحوس کرونا و حکم روزه گرفتن در این ایام، به این شرح است:

 

نظر ایت الله العظمی مکارم شیرازی

- سوال

با توجه به شیوع بیماری کرونا چند سوال وجود دارد: بالا بردن سطح ایمنی بدن در مبتلا نشدن و همچنین در درمان این بیماری از اهمیت بالایی برخوردار است. از طرف دیگر به توصیه پزشکان باید در طول روز مکرر مایعات مصرف کرد. در این شرایط تکلیف مردم و کادر درمان برای روزه ماه مبارک رمضان چیست.

 پاسخ معظم له

انسان نمی تواند به این دلیل، روزه را بخورد و باید در ماه رمضان روزه بگیرد، البته می تواند در فاصله افطار تا سحر از غذاهای مقوی استفاده کند تا از ضعف شدید بدن در طول روز جلوگیری نماید. اما کسی که می داند روزه برای او ضرر دارد باید روزه را ترک کند و اگر روزه بگیرد صحیح نیست، همچنین اگر یقین ندارد اما احتمال قابل توجهی می دهد که روزه برای او ضرر دارد، خواه این احتمال از تجربه شخصی حاصل شده باشد یا از گفته طبیب.

 

نظر ایت الله العظمی سیستانی

بسم الله الرحمن الرحیم

دفتر حضرت ایت الله سیستانی

سلام علیکم

ماه مبارک رمضان در حالی نزدیک می شود که ویروس کرونا همچنان در حال انتشار در مناطق مختلف جهان است و پزشکان برای کاستن از احتمال ابتلا به این ویروس، نوشیدن اب در دوره های زمانی نزدیک به هم را توصیه می کنند زیرا کمبود اب در بدن موجب کاهش توان دفاعی بدن می شود و در صورت خشک بودن حلق و ورود ویروس به ان، امکان انتقال ویروس مذکور به دستگاه تنفسی نیز وجود دارد، اما نوشیدن اب باعث انتقال ویروس به معده می شود و به از بین بردن ان کمک می کند، بدین ترتیب ایا با توجه به دلیل گفته شده، فریضه روزه در سال جاری بر مسلمانان ساقط می گردد؟

پاسخ معظم له:

وجوب روزه ماه مبارک رمضان یک تکلیف فردی است و هرکس که شرایط وجوب ان را داشته باشد باید فارغ از اینکه برای دیگران واجب باشد یا خیر، روزه بگیرد واگر فرد مسلمان بیم ان داشته باشد که روزه گرفتن ولو با اتخاذ همه تدابیر احتیاطی، باعث ابتلایش به کرونا می شود، وجوب هر روزی که می ترسد در صورت روزه گرفتن به این بیماری مبتلا می شود، از او ساقط می گردد.

اما اگر بتواند درجه احتمال ابتلا به بیماری را کم کند تا انچا که از نظر عقلا دیگر احتمال ابتلا مورد اعتنا نباشد- ولو از طریق ماندن در خانه و عدم اختلاط نزدیک با دیگران، استفاده از ماسک و دستکش های پزشکی و رعایت موارد ضد عفونی مکرر و نظیر ان – و موجب مشقت شدید و غیرقابل تحملی نیز نباشد، وجوب روزه از او ساقط نمی شود. .

اما درباره انچه گفته شد که پزشکان نوشیدن مکرر اب را در فاصله زمانی نزدیک به هم جهت جلوگیری از کمبود اب بدن و خشکی حلق توصیه می کنند – به این دلیل که احتمال ابتلای به ویروس کرونا را مرتفع می کند – این امر مانع وجوب روزه نمی شود، غیر از کسانی که به ان رسیده باشند و در صورت روزه گرفتن، ترس ابتلای به بیماری وجود داشته باشد و هیچ راهی برای کاهش احتمال ان هم وجود نداشته باشد – ولو با ماندن در منزل و اتخاذ سایر راههای احتیاطی پیشرفته- اما افراد دیگر غیر از چنین فردی باید روزه بگیرند.

البته چه بسا بتوان با مصرف سبزیجات و میوه های سرشار از اب پیش از سحر، کمبود اب بدن ناشی از روزه داری را جبران کرد همچنانکه می توان با جویدن ادامس بدون قند، جلوی خشکی حلق را گرفت- البته به شرطی که ذرات ان در دهان جدا نشده، وارد حلق نشود_ بنابراین جویدن ادامس باعث افزایش ترشح بزاق دهان می شود و مانعی از ان در صورت روزه داری وجود ندارد.

بنابرین کسانی که می توانند کار خود را در ماه رمضان رها کرده و در منزل باقی بمانند و از ابتلا به بیماری مذکور در امان باشند، وجوب روزه از انان ساقط نمی شود اما افرادی که نمی توانند کار خود را رها کنند- بنا به هر دلیلی- و از ابتلا به ویروس در صورت ترک نوشیدن اب در بازه های زمانی در روز بیم دارند و نمی توانند اقدامات دیگر برای در امان ماندن از ابتلا به کرونا را اتخاذ کنند، روزه بر انان واجب نیست، هر چند مجاز به روزه خواری در ملا عام هم نیستند.

روشن است که روزه ماه رمضان از مهم ترین فریضه های شرعی است و تنها در صورت وجود عذر واقعی، ترک روزه جایز است و هر فردی نسبت به وضعیت خود اگاه تر است که ایا عذر واقعی برای ترک روزه دارد یا خیر.

 

نظر ایت الله العظمی شبیری زنجانی

سوال: با توجه به شیوع ویروس خطرناک کرونا و گفته های پزشکان مبنی بر تقویت بدن برای جلوگیری از اثر کردن ویروس، ایا در ماه رمضان امسال می شود روزه نگرفت؟

اگر بنا به گفته پزشکان متخصص، روزه گرفتن برای فردی، احتمال ابتلای او به این بیماری و اسیب دیدن وی را افزایش دهد، نباید روزه بگیرد و این مساله در رساله عملیه هم امده است. البته نباید مرتکب تظاهر به روزه خواری شده و به ماه مبارک بی احترامی کند.

همچنین اگر با تغییر شرایط؛ مثلا با ماندن در منزل، تحرک کمتر، رعایت نکات بهداشتی و مصرف غذاها و نوشیدنی های تقویتی، بتواند احتمال متعارف ضرر را دفع کند و ایجاد چنین شرایطی موجب مشقت شدید نشود، باید چنین کند و روزه بگیرد.

 

 منبع : خبرگزاری حوزه

مطالب مرتبط

تگ‌ها

مطالب پربیننده

امروز
هفته
ماه

عضویت در خبرنامه