ویژه ولادت حضرت محمد(ص)

حضرت محمد (ص) هم پایان و هم آغاز!

حضرت محمد (ص) هم پایان و هم آغاز!

 او را خاتم انبیاء می شناسیم زیرا بعنوان یکصد و بیست و چهار هزارمین پیامبر الهی، ماموریت رسالت و نبوت را به پایان رسانید.

 او را خاتم انبیاء می شناسیم زیرا بعنوان یکصد و بیست و چهار هزارمین پیامبر الهی، ماموریت رسالت و نبوت را به پایان رسانید.

خبرگزاری فارس در یادداشتی به قلم ابوالقاسم علیزاده می نویسد: ولادت او از حیثی ولادت کتاب و شریعت کامل آسمانی و توحیدی بنام قرآن و اسلام است که نه تنها دیگر کتب و ادیان قبل از خود را باطل و نادیده می انگارد بلکه تمام آنها را (بشرط عدم تحریف) تایید و مورد حمایت و تقویت قرار میدهد و لذا کتاب و شریعت خود را که غیر قابل تحریف و همیشه سرزنده و پویاست کمال یافته و جامع همه آنها دانسته و برای هدایت و رستگاری نوع بشر، بدور از هر نقص و عیب و ضعفی معرفی می‌نماید و بواقع اصلی ترین نشان معجزه بودن آن نیز همین تازگی و بدور از کهنگی در تمام عصر ها و زمان هاست،   چه آنکه تمامی نیاز مادی و معنوی بشر را در هر عصر و زمانی به نافذترین و کاملترین وجه پاسخگو می باشد. دلیل پایان ماموریت نبوت توسط پیامبر رحمت که دیگر بعد از او بشر پیامبری بخود نخواهد دید، صریح کلام وحی است، آنجا که میفرماید: الیوم اکملت لکم دینکم و اتممت علیکم نعمتی(آیه اکمال دین، ۳ مائده)   

جالب اینکه قبل از این پیام امید بخش، خدای متعال در کلام دیگری(آیه ابلاغ، ۶۸ مائده) ضمن اعلان پایان ماموریت رسالت و نبوت و بویژه ۲۳ سال مجاهدات خود ایشان را در گرو انجام آخرین ماموریت که از حیثی سرآغازی برای حرکتی نوین در عرصه هدایتگری بشر بنام دوران امامت و ولایت، رقم خورد و رسول مکرم اسلام نه فقط پایان که البته مکتب و کتاب او ضمانت بقاء یافته و برای تاثیر گذاری در تار و پود زندگی بشر تا رسیدن به سعادت و رستگاری و درک امنیت و عدالت و پاکی، آغاز دوباره ای شد.

منتهی با نگاه و نگرشی اجرایی و عملیاتی با مدیریت و راهبری و امامت اهل بیت رسوالله بویژه امامان معصوم (سلام الله علیهم اجمعین) اگرچه بشر در گذر زمان نه قدر انبیاء الهی را و نه قدر پیامبر خاتم و نه قدر اهل بیت او را داشتند و تا توانستند از سر بی معرفتی در حق ایشان ظلم روا داشته و یکی پس از دیگری را به شهادت رسانیدند که از آن جمله است امام صادق علیه السلام، تا بدانجا که خاتم اوصیاء امام  زمان ارواحنا فداه نیز رنج غیبتی طولانی را تا آمادگی محبان و دوستداران حضرت برای یاری او در ریشه کن کردن بساط ظلم و ستم و فسق و فجور از تمام عالم بدوش می کشند، که امید می رود با ظهور و فرجش بفضل الهی سراسر جهان تحت لوای مکتب توحیدی و نظام سیاسی برآمده از نهضت جهانی مهدوی  عج، زندگی به تمام معنی انسانی و اسلامی را تجربه نماید و بشریت را به آرزوی دیرین خود برساند انشالله.  

هرچند تحقق این امر مهم نیز مستلزم خواست و اراده بشریت تشنه عدالت و معنویت است که بدنبال نجات حیات بشر از هرگونه پلشتی و ناهنجاری است و این آمادگی نیز جز از راه پیروی مکتب و شریعت نبوی و تبعیت از اهل بیت با درک روح مسلمانی و راز و رمز بندگی خدا ممکن نخواهد بود.   

 

روح مسلمانی و راز بندگی؛

مجموعه معارف اسلامی حول سه محور اساسی تشکیل یافته که از حیثی ناظر بر روح مسلمانی و راز و رمز بندگی خداست.

موضوعات و مباحث شناختی و نظری که باید با استفاده از دو ظرفیت عقل و قلب دریافت و به مرحله علم و باور و معرفت عقلی و قلبی رسیده و در نهایت از مجرای خدا شناسی و خدا باوری به مراتب عالیه ی ایمان و یقین و شهود قلبی نائل آید.

لذا اصلی ترین نشان تسلیم در برابر خدا و بندگی خالصانه او، عقل و قلبی است مشغول به خالق هستی، و اقناع و اغنای این دو ظرفیت و بالاخره خضوع و خشوع آن بطور مستمر و بی وقفه  در برابر خالق  رحمن و رحیم است. والبته این مرحله رو ما به اصول دین یعنی: (توحید و معاد و نبوت و امامت و عدل)  می شناسیم، و از آنجا که بمنزله اصل و ریشه و بیخ و بن معارف دینی است، از آن به اصول دین و یا اصول اعتقادات و یا مباحث کلامی و عقائد اسلامی یاد می شود.  

چنانکه عنایت دارید در این محور بنا نیست اقدام عملی خاصی صورت پذیرد، بلکه در این قسمت که اساسا در حکم پایه اصلی و مهمترین بخش معارف اسلامی است، تنها کافیست عقل و قلب را با تفکر و اندیشه و توجه و تمرکز، نسبت به این اصول حساس و مشغول نموده تا با استفاده از ابزار و یا فرصتهای مطالعه و آموزش و تربیت و ممارست و تمرین و... و قرار گرفتن بر ریل بلا انقطاع ذکر و یاد خدای منان، در نهایت گام اول برای رسیدن به کمال و سعادت و رستگاری با صلابت و موفقیت برداشته بشود.

مطالب مرتبط

تگ‌ها

مطالب پربیننده

پربیننده
آخرین مطالب

عضویت در خبرنامه