مقالات ویروس کرونا

آماده‌باش جهانی برای مقابله با سویه جدید امیکرون

آماده‌باش جهانی برای مقابله با سویه جدید امیکرون

 شیوع دوباره نسخه یا سویه جدید امیکرون در بسیاری از کشورها، مردم و مسئولان جهان را نگران کرده و موجب شده تا دولت‌ها و متخصصان بر ضرورت تزریق واکسن تقویتی سخن بگویند.

 شیوع دوباره نسخه یا سویه جدید امیکرون در بسیاری از کشورها، مردم و مسئولان جهان را نگران کرده و موجب شده تا دولت‌ها و متخصصان بر ضرورت تزریق واکسن تقویتی سخن بگویند.

پس از یک دوره چندماهه آرامش به نظر می‌رسد بار دیگر سویه جدیدی از ویروس کرونا بیدار شده است و به علت شباهت به امیکرون و قدرت سرایت بسیار بالای آن، به سرعت در کشورهای جهان منتشر می‌شود.

ویروس تازه که با علامت‌های اختصاری  BA.5  و  BA.4 معرفی می‌شود، نگرانی در مورد اوج گیری دوباره بیماری و برقراری تدریجی محدودیت‌های اجتماعی را بیشتر کرده است. تازه چند ماهی بود که در برخی شهرهای جهان مردم نفس راحتی می‌کشیدند و برخی نیز استفاده از ماسک را کنار گذاشته بودند اما اکنون شایعه‌هایی در مورد اجباری شدن دوباره ماسک در شهرهای اروپا، آمریکا و آسیا به گوش می‌رسد.

ویروس جدید حتی بر بازارهای جهانی هم تاثیر گذاشته و سرعت بالای شیوع بیماری در چین موجب نگرانی های جدی شده است 

ویروس جدید حتی بر بازارهای جهانی هم تاثیر گذاشته و گفته می‌شود سرعت بالای شیوع بیماری در چین موجب شده است تا قیمت نفت به خاطر هراس از کاهش رشد اقتصادی و از حرکت ایستادن چرخ صنایع با کاهش همراه شود.

ویروسی جدید با قدرت سرایت بالا

نشریه «آتلانتیک» درپاسخ به این پرسش که آیا باید نگران موج جدید عفونت با BA.5 بود نوشت، یک بار دیگر، کرونا ویروس که پی در پی در حال تغییر در پشت COVID-۱۹ است در پوششی جدیدی به ایالات متحده و کشورهای جهان حمله‌ور شده است.  BA.5 شاخه‌ای از امیکرون است که به سرعت در حال گسترش است. احتمال می‌رود این ویروس دفاع ایمنی به دست آمده توسط افراد واکسینه شده یا کسانی که با انواع قبلی آلوده شده‌اند را هم مغلوب کند. حال افرادی که توانسته‌اند نزدیک به سه سال از ویروس کرونا جان سالم به در ببرند شرایط سخت‌تری خواهند داشت.
آن افرادی هم به تازگی به کووید مبتلا شده‌اند شاید دوباره به آن بیمار ‌شوند.

«استفان گلدشتاین» ویروس شناس دانشگاه یوتا آمریکا اعتقاد دارد «مردم نباید از خطر آلوده شدن به ویروس غافلگیر شوند، اگرچه بسیار ناخوشایند است، اما نباید تعجب کنند.»

نشریه فوق افزود: این بدان معنا نیست که ما در آستانه روند افزایشی همانند آنچه در زمستان گذشته بود، هستیم؛ یا اینکه BA.5 (و پسر عموی نزدیکش BA.4) ما را به نقطه اول ایمونولوژیک بازگرداند. با این حال گلدشتاین تاکید دارد بر اساس نحوه عملکرد کشورهای دیگر در برابر BA.5، واکسن‌ها هنوز بسیاری از افراد را از بیمارستان‌ها، بخش‌های مراقبت‌های ویژه و سردخانه‌ها دور نگاه می‌دارند.
 

 


طبق این گزارش، نوع جدید ویروس اگرچه یک تهدید آخرالزمانی نیست اما نمی‌توان آن را نیز نادیده گرفت. عفونت‌ (و عفونت‌های مجدد) هنوز اهمیت دارند و BA.5 در حال گسترش و عمیق‌تر کردن بار مداوم همه‌گیری و عفونت است. «ماریا ون کرخوف» اپیدمیولوژیست بیماری‌های عفونی در سازمان جهانی بهداشت اذعان دارد «ما از همه انتقال‌ها جلوگیری نخواهیم کرد - هدف این نیست - اما باید شیوع آن را کاهش دهیم. خطر تمام نشده است و ما با اجازه دادن به این ویروس در چنین سطوح شدیدی با آتش بازی می‌کنیم.»

در ایالات متحده، BA.5 در حال حاضر حدود ۵۴ درصد از کل عفونت‌های COVID و BA.4، حدود ۱۷ درصد دیگر را تشکیل می‌دهد

نسخه اول Omicron  اندکی پس از عید شکرگزاری قبل ایالات متحده را درنوردید و  سویه دلتا را کنار زد. آن ویروس که با نام BA.۱ شناخته می‌شد، اولین نسخه از یک سلسله کوچک از انواع مرتبط با کرونا ویروس بود. سپس BA.۲ جای BA.۱ را گرفت و در بهار افزایش یافت.
اکنون سویه BA.4 و BA.5 که با سرعت بیشتری در حال گسترش هستند، اولین بار در آفریقای جنوبی در ژانویه و فوریه شناسایی شدند و از آن زمان جای BA.۲ را در سراسر جهان گرفتند، که منجر به افزایش در موارد ابتلا و بستری شدن در بیمارستان شد. در ایالات متحده، BA.5 اکنون حدود ۵۴ درصد از کل عفونت‌های COVID و BA.4، حدود ۱۷ درصد دیگر را تشکیل می‌دهد.

تارنمای روزنامه «سیاتل تایمز» نوشت در حالی که کسب و کارها در حال جبران زیان‌های ناشی از بیماری همه گیر کرونا بودند اما خبرها از شیوع موج جدید نگرانی‌ها را افزایش داد. این درحالی است که هنوز اشتغال با سطوح قبل از همه گیری فاصله دارد اما بیکاری نسبت به چند ماه قبل اندکی (۰.۳ درصد) کاهش یافته است با اینحال دستاوردهای کلی اشتغال دولتی هنوز عقب ماندگی دارد. 

طبق این گزارش، آخرین سویه امیکرون با نام BA.5 به سرعت در ایالات متحده غالب شده است. آنتی‌بادی‌های حاصل از واکسن‌ها و عفونت‌های قبلی کووید، محافظت محدودی را در برابر BA.5 ارائه می‌کنند. «اریک توپول» پژوهشگر حوزه پزشکی که از نزدیک روندهای همه‌گیری را دنبال می‌کند، مدعی شده که ویروس جدید بدترین نسخه ویروسی است مشاهده کرده است.

توصیه به واکسیناسیون افزایش یافته است

طبق گزارش‌ها وضعیت در اروپا هم به تدریج خطرناک می‌شود و به همین دلیل اتحادیه اروپا تصمیم گرفته است تا تزریق دوز تقویت کننده واکسن کووید-۱۹ را برای افراد ۶۰ تا ۷۹ ساله‌ها در دستور کار قرار دهد.

اتحادیه اروپا با توجه به افزایش مجدد موارد بستری در بیمارستان، از همه شهروندان خواسته شد تا هر چه سریع‌تر واکسینه و تقویت شوند

اتحادیه اروپا روز دوشنبه، ۱۱ ژوئیه ۲۰۲۲ اعلام کرد این بسیار حیاتی است که مقامات در همه ۲۷ کشور، همزمان با فراگیری موج جدیدی از همه‌گیری در سراسر این قاره، دومین دوز از واکسن‌های تقویت‌کننده کرونا را برای افراد ۶۰ تا ۷۹ سال و سایر افراد آسیب‌پذیر در نظر بگیرند زیرا موج جدیدی از همه‌گیری این قاره را فرا گرفته است.

طبق گزارش «اسوشیتدپرس»، با توجه به افزایش مجدد موارد و بستری در بیمارستان با ورود به فصل تابستان، از همه شهروندان خواسته شد تا هر چه سریع‌تر واکسینه و تقویت شوند.

«استلا کریاکیدس» کمیسر اتحادیه اروپا برای سلامت و ایمنی غذا در بیانیه ای ضمن اعلام مطلب فوق تصریح کرد: زمانی برای از دست دادن وجود ندارد.

مرکز اروپایی پیشگیری و کنترل بیماری (ECDC) و آژانس دارویی اروپا هم اعلام کردند که تقویت کننده‌های دوم را می‌توان حداقل چهار ماه پس از اولین تقویت کننده تجویز و تزریق کرد.

پایگاه اینترنتی شبکه تلویزیونی کانادایی «CTVnews» هم نوشت، در حالی که دوسویه جدید BA.4 و BA.5 مطرح شدند کارشناسان می‌گویند موج تابستانی COVID-۱۹ در راه است. کارشناسان هشدار می‌دهند که با شروع جشنواره‌های تابستانی، موج دیگری از COVID-۱۹ نیز در جریان است.

دکتر «کریستوفر لابوس» اپیدمیولوژیست و متخصص قلب و عروق مستقر در مونترال اعتقاد دارد اگر مراقب نباشیم و اقدامات اساسی را برای کاهش شیوع این گونه‌های جدید انجام ندهیم، امکان بدتر شدن شرایط به شدت محسوس است.

کارشناسان کانادایی می‌گویند: هرچه زمان بیشتری از آخرین دوز واکسن آنها گذشته باشد، ممکن است افراد آسیب پذیرتر شوند. اگر افراد زیادی در داخل خانه حضور دارند و هوای بسته مشترک را تنفس می‌کنند بهتر از ماسک بزنند زیرا از گسترش ویروس جلوگیری می‌کند؛ این یک روش کم هزینه و کم خطر برای مقابله با بیماری است.

طبق گزارش این رسانه در مورد کانادا یک خطر دیگر نیز وجود دارد. کمبود نیروی انسانی در بیمارستان‌ها فشار دیگری را به سیستم مراقبت‌های بهداشتی این کشور افزوده است.
 

 

 نگرانی از توقف دوباره موتور محرک اقتصاد جهان

چین نیز با شیوع نسخه جدید کووید دست و پنجه نرم می‌کند و همین امر نگرانی از توقف صنایع در این کشور  و کاهش رشد اقتصاد جهان را تشدید کرده است. اکنون قسمت‌هایی از چین و حداقل در در یازده شهر که حدود ۱۵ درصد از تولید ناخالص داخلی کشور را تشکیل می‌دهند، تحت تأثیر آخرین قرنطینه‌ها قرار گرفته‌اند. بر این اساس حدود ۱۱۵ میلیون نفر با شرایط و محدودیت‌های جدید دست به گریبان شدند.

چین در حال مبارزه با موج جدیدی از عفونت‌های کووید در سواحل شرقی صنعتی خود است، این مناطق حدود ۱۷.۱ تریلیون یوان (۲.۶ تریلیون دلار) از تولید ناخالص داخلی چین را تشکیل می‌دهند، و در زمینه تجارت به ویژه در زنجیره‌های تامین جهانی اهمیت فوق العاده‌ای دارند. 

«لو تینگ» اقتصاددان ارشد چین در هنگ کنگ اعتقاد دارد خطر بازگشت به چرخه رکود تجاری کووید را نباید دست‌کم گرفت. بازارها ممکن است کمی مغرور شوند و هزینه‌های اقدامات مداوم مهار کووید را دست کم بگیرند.

مناطقی در چین که بیش از ۲.۶ تریلیون دلار از تولید ناخالص داخلی این کشور را تشکیل می‌دهند و در زنجیره‌های تامین جهانی اهمیت فوق العاده‌ای دارند، با کرونا درگیرند

با این حال شهرهای زیادی در چین به دلیل شیوع دوباره کرونا حالت فوق العاده دارند و ورودی و خروجی آن‌ها مسدود شده است. در برخی شهرها فعالیت‌های تجاری در مکان‌های غیر ایمن تعطیل شده و مغازه‌ها، رستوران‌ها و سوپرمارکت‌ها تعطیل است.

تلویزیون دولتی چین با استناد به اقدامات پیشگیرانه اعلام کرد شهر «ییوو» که پایتخت صادرات کالاهای کوچک چین است پروازهای خود به پکن، پایتخت را برای مدت نامشخصی لغو کرد. در هفته گذشته در این شهر سه مورد کووید گزارش شد. علاوه بر این به ساکنان شانگهای، پکن و شیان دستور داده شد تا برای ردیابی موارد جدید بیماری تحت آزمایش‌ قرار گیرند. محدودیت‌های شدیدی هم برای مشاغل و ساکنان ماکائو و هنگ کنگ اعمال شده است.

روزنامه واشنگتن پست نیز نوشت، «آندریا آمون» مدیر مرکز اروپایی پیشگیری و کنترل بیماری (ECDC) اظهار داشت که موج جدید به دلیل جهش بسیار قابل انتقال BA.5 از سویه امیکرون ویروس کرونا هدایت می‌شود.

او گفت: این نشانه شروع موج جدید و گسترده COVID-۱۹ در سراسر اتحادیه اروپا است. هنوز افراد زیادی در معرض خطر ابتلا به عفونت شدید COVID-۱۹ قرار دارند که باید در اسرع وقت از آنها محافظت شود. ما باید اهمیت واکسیناسیون را از همان تزریق اول تا تزریق دوم به مردم یادآورشویم و از امروز باید شروع کنیم.

نهادهای بهداشتی و درمانی اعلام کردند در حال حاضر شواهد روشنی برای تلاش بیشتر جهت تزریق دوز تقویت‌کننده دوم به افراد زیر ۶۰ سال که در معرض خطر بیماری‌های شدید نیستند، وجود ندارد. اما  کارکنان مراقبت‌های بهداشتی یا کسانی که به صورت طولانی با بیماران کار می‌کنند، در صورتی که در معرض خطر بالایی باشند، دو تزریق را انجام دهند.

 این روزنامه آمریکایی نوشته است توصیه روز دوشنبه اتحادیه اروپا در حالی ارائه شد که دانشمندان نگران یک نوع جهش یافته جدید امیکرون - به نام BA۲.۷۵ - هستند که اکنون در هند در حال گسترش است و احتمال می‌رود در کشورهای دیگر هم دیده شود.

شایان ذکر است سویه دلتا که یک سال قبل در جهان شایع شد و تلفات شدید را برجای گذاشت، ابتدا در هند جولان داد و آسیب‌های شدید وارد کرد و سپس به دیگر مناطق جهان منتشر شد. 

دانشمندان می‌گویند که نوع جدید ممکن است بتواند به سرعت گسترش یابد و ایمنی ناشی از واکسن‌ها و عفونت‌های قبلی را دور بزند. با این حال هنوز مشخص نیست که آیا می‌تواند باعث بیماری جدی‌تری نسبت به سایر انواع امیکرون شود یا خیر.

منابع 

https://www.washingtonpost.com/politics/eu-urges-second-covid-۱۹-boosters-for-people-ages-۶۰-to-۷۹/۲۰۲۲/۰۷/۱۱/a۷۵۷۴۲۸۶-۰۱۱۱-۱۱ed-۸beb-۲b۴e۴۸۱b۱۵۰۰_story.html

https://apnews.com/a۷cd۷۹۰۲eeb۹acf۰b۱۹۷۷e۵a۲cefbc۳۶

https://www.ctvnews.ca/health/coronavirus/as-ba-۴-and-ba-۵-take-hold-experts-say-a-summer-wave-of-covid-۱۹-is-underway-۱.۵۹۸۲۰۸۷

https://www.seattletimes.com/seattle-news/health/coronavirus-daily-news-updates-july-۱۱-what-to-know-today-about-covid-۱۹-in-the-seattle-area-washington-and-the-world/

https://www.theatlantic.com/health/archive/۲۰۲۲/۰۷/ba۵-omicron-variant-covid-surge-immunity-reinfection/۶۷۰۴۸۵/

https://www.asiafinancial.com/covid-battle-shifts-to-chinas-east-amid-fresh-wave-of-infections

مطالب مرتبط

تگ‌ها

مطالب پربیننده

امروز
هفته
ماه

عضویت در خبرنامه