مقالات هوش مصنوعی

چگونه تشخیص دهیم یک تصویر با هوش مصنوعی ساخته شده؟

چگونه تشخیص دهیم یک تصویر با هوش مصنوعی ساخته شده؟

آیا برای شما هم پیش آمده که تصویر یک شخص را در فضای مجازی ببینید و بلافاصله شک کنید که آیا این عکس واقعی اوست یا محصول هوش مصنوعی است.

هوش مصنوعی از جذابیت های جدید عصر دیجیتال به شمار می رود که به زندگی شخصی افراد هم رسوخ کرده و سبب شده تا در کنار نعمات خود، مشکلاتی را هم پدید آورد.

برای شما هم پیش آمده که تصویر یک شخص را در فضای مجازی ببینید و بلافاصله شک کنید که آیا این عکس واقعی اوست یا محصول هوش مصنوعی است.

در حال حاضر هیچ ممنوعیت قانونی برای بهره‌برداری از هوش‌های مصنوعی وجود ندارد و به سادگی می توان با این فناوری تصاویر را دستکاری کرد و یا تصویر جدید ساخت کما اینکه چندی پیش تولید تصاویر خصوصی یک چهره مطرح دنیای موسیقی و بازپخش آن در فضای مجازی خبرساز شد.

چگونه تشخیص دهیم یک تصویر با هوش مصنوعی ساخته شده؟

اما اینکه چگونه می توانیم تشخیص دهیم که عکسها واقعی است یا ساخته هوش مصنوعی است؛ چند راهکار ساده دارد که با هم مرور می کنیم:

۱. ظاهر «پلاستیکی» تصاویر ساخته شده توسط هوش مصنوعی

تصاویر ساخته شده با هوش مصنوعی یک ظاهر پلاستیکی خاصی دارند.

۲. زوم کنید و دنبال تناقضات زیبایی‌شناسی باشید

در تصاویر ساخته شده نور از زاویه‌های عجیب و غریبی روی سوژه‌ها تابیده می شود، شکل‌های ظریف درست به نظر نمی‌رسند و بسیاری از تصاویر ممکن است در لبه‌ها دچار اعوجاج باشند یا اگر امتداد برخی از شکل ها را دنبال کنید ممکن است متناسب نباشند.

۳. به تناسب بدن دقت کنید

در تصاویر ساخته شده دقت کنید  و ببینید در اکثر این تصاویر اندام ها به صورت دقیق طراحی نشده اند.

۴. به پس‌زمینه عکس‌ها دقت کنید

پس زمینه تصاویر می‌توانند نشان دهند که آیا این تصاویر واقعی هستند یا توسط هوش مصنوعی ساخته شده‌اند.  در پس‌زمینه تصاویر ممکن است برخی از اجسام، نامتناسب و دفرمه به نظر برسند.

۵. منبع تصاویر را پیدا کنید

می توانید عکس مورد نظر را در موتورهای جست‌وجوگر پیدا کنید؛ در این صورت می توانید اطمینان یابید که عکس واقعی است یا هوش مصنوعی تولید کرده است.

البته در این زمینه برنامههای بررسی تصوی هوش مصنوعی هم تولید شده است که به شما احتمال غیرواقعی بودن عکس را می گوید.

 

لازم است بدانید که هوش مصنوعی هرقدر هم که پیشرفته باشد، باز هم خطاهایی در تولید تصاویر دارد که همین موضوع می تواند به شما کمک کند که عکس واقعی را از جعلی تشخیص دهید:

دست آدم ها را فراموش نکنید

طراحی دست‌ها یکی از سخت ترین کارها در کشیدن یک تصویر است؛ این سختی برای هوش مصنوعی هم آسان نیست به همین خاطر در کشیدن دست ها اغلب خطا دارد؛ کافی است به دست های یک عکس نگاه کنید و بفهمید که عکس تولد هوش مصنوعی تولید شده است.

خطای هوش مصنوعی در خط کشی جاده‌ها

در تصاویر تولید شده توسط هوش مصنوعی جزییاتی چون تابلوهای داخل تصویر یا خط کشی های خیابان دچار خطا می شود؛ یا حتی ممکن است روی تابلوها و بنرهای تبلیغاتی به جای اینکه کلمات تبلیغاتی معنا دار ببینیم، حروف و کلمان عجیب ببینیم که هیچ مفهومی ندارد. در تصاویر مربوط به مناظر شهری این نکته به شما کمک می کند تا خلاقیت هوش مصنوعی را کشف کنید.

هیچ چیز ۱۰۰ درصد خوب نیست

یک واقعیت این است که هیچ چیز در جهان ۱۰۰ درصد کامل نیست؛ اگر تصویری که مشاهده کردید همه چیز تمیز، صاف و صیقل خورده باشد و بسیار کمل گرا به نظر برسد، حتما در واقعی بودن آن شک کنید.

یک مثال ساده در باره تصاویر مربوط به چهره هاست؛ هیچ چهره ای حتی با بهترین نرم افزارهای فوتوشاپ هم صاف و شفاف نیست برای همین عکس هایی که هوش مصنوعی از چهره ها می سازد بیشتر شبیه کارتون است تا چهره واقعی.

نکته دیگر اینکه تصاویر ساخته شده با هوش مصنوعی فاقد بافت واقعی پوست هستند و ظاهری پلاستیکی و براق به اشخاص می دهند.

همانطور که بالاتر گفتیم، تصاویر تولید شده با هوش مصنوعی اغلب فاقد بافت های واقعی هستند و ظاهری براق و پلاستیک مانند دارند.

به پس زمینه تار و مبهم توجه کنید

تصاویری که هوش مصنوعی تولید می کند، پس زمینه ها بیش از حد تار است تا از خطاهای احتمالی جلوگیری کند؛ بنابراین اگر یک تصویر پس زمینه تار و مبهم داشت، شک نکنید که هوش مصنوعی آن را تولید کرده است.

مطالب مرتبط

تگ‌ها

مطالب پربیننده

پربیننده
آخرین مطالب

عضویت در خبرنامه