معرفی کتب جدید

کتاب «اندیشه و آثار ذبیح بهروز» اندیشمند ساوجی دوران مشروطیت

کتاب «اندیشه و آثار ذبیح بهروز» اندیشمند ساوجی دوران مشروطیت

 کتاب اندیشه و آثار ذبیح بهروز به معرفی افکار، اندیشه و آثار این شخصیت ساوجی که از پیشگامان عرصه تاریخ و ادبیات ایران در دوره مشروطه و پهلوی اول و دوم است، می پردازد.

 نویسنده جوان ساوجی در راستای پاسداشت مفاخر این شهرستان، اخیرا کتابی را به چاپ رساند که در آن اندیشه ها و آثار «ذبیح بهروز» از مشاهیر و اندیشمندان دوران مشروطیت به رشته تحریر درآمده است.

«علی کریمی» در خصوص این کتاب که در چهار فصل تدوین و چاپ شده است، اظهار داشت: کتاب اندیشه و آثار ذبیح بهروز به معرفی افکار، اندیشه و آثار این شخصیت ساوجی که از پیشگامان عرصه تاریخ و ادبیات ایران در دوره مشروطه و پهلوی اول و دوم است، می پردازد.
وی بیان کرد: ذبیح بهروز در زمینه‌های نویسندگی، شاعری، نمایشنامه نویسی، تاریخ نگاری، زبان شناسی، نجوم و ریاضیات و همچنین ترجمه کتب مهارت زیادی داشته است.
نویسنده کتاب اندیشه و آثار ذبیح بهروز ادامه داد: به دلیل تنوع محتوایی، پژوهش در مورد آثار ذبیح بهروز اهمیت ویژه‌ای دارد و در فصل نخست این کتاب به بازشناسی جریان‌های روشنفکری ایران پرداخته شده است.
کریمی عنوان کرد: شرایط فرهنگی، سیاسی، ادبی و اجتماعی هر عصر در پیدایش و تربیت اندیشمندان و بزرگان اثرگذار است و در شناسایی این افراد نیز باید روح و جوهر تاریخ را بشناسیم.
وی گفت: فصل دوم این کتاب به  نسب و زندگینامه ذبیح پرداخته و پیشینه خانوادگی و روابط فامیلی او مورد پژوهش قرار گرفته است.
به گفته او میرزا ابوالفضل ساوجی پدر ذبیح  از طبیبان و حکیمان دوران حاکمیت ناصرالدین شاه قاجار و همچنین یکی از خوشنویسان مشهور از خاندان شاملو بوده و در فصل دوم این کتاب به مهاجرت تحصیلی، ازدواج، تولد و وفات این اندیشمند اشاره شده است.
کریمی بیان کرد: در فصل سوم که مهمترین بخش کتاب بوده، آثار ذبیح بهروز به رشته تحریر درآمده است که از جمله آنها می‌توان به کتاب‌ها و نمایشنامه‌های معروف ذبیح اشاره کرد.
به گفته او، در فصل پایانی کتاب به «بهروز به روایت دیگر» اشاره و  ویژگی‌های این نویسنده بزرگ از زبان دوستان و شاگردان او بیان شده است و هدف از تألیف کتاب نیز معرفی این شخصیت و احیای اندیشه او در دوره تاریخی خاص می باشد.
کریمی ادامه داد: شناخت بزرگان هر عرصه در راستای رشد و اعتلای فرهنگ جامعه حائز اهمیت است تا جوانان در مسیر روشنگری و شکوفایی استعداد در عرصه فرهنگ و ادبیات گام بردارند.
وی عنوان کرد: کتاب اندیشه و آثار ذبیح بهروز در چهار فصل توسط انتشارات منوچهری در شمارگان یک هزار جلد منتشر شده است.

مطالب مرتبط

تگ‌ها

مطالب پربیننده

امروز
هفته
ماه

عضویت در خبرنامه