مشکل با قیافه در بلوغ

مشکل با قیافه در بلوغ

نوع برخورد والدین و واکنش هایی که آنها به بحران های مرتبط با بلوغ فرزندان خود نشان میدهند از جمله عوامل بسیار مؤثر در میزان سازگاری نوجوانان و سلامت روان آنها است. ما در ادامه به چند توصیه اشاره نموده ایم که به شما کمک می کند به فرزندتان در دوران بلوغ کمک کنید تا به پذیرش واقع بینانه ای در خصوص ظاهر خود دست یابد و این مسئله برای وی به یک بحران و مشکل جدّی تبدیل نشود.

مشکل با قیافه در بلوغ

خونسرد باشید
اول از همه خوب است بدانید که به ندرت می­توان نوجوانی را پیدا کرد که از ظاهر خودش کاملا راضی باشد. پس با دیدن نارضایتی فرزندتان و غر زدن­هایش، از کوره در نروید. خونسردی خویش را حفظ کنید و بر خودتان مسلط باشید تا بتوانید برخورد مناسبی داشته باشید.

 فرزندتان را به صورت یک کل یکپارچه در نظر بگیرید

این که شما در جایگاه پدر یا مادر در خانواده خود برای چه چیزهایی ارزش قائل می شوید و در ازای چه چیزهایی به فرزندتان پاداش می دهید، در نوع شکل پذیری باورهای فرزندتان و مقدار اعتماد به نفس وی بسیار تأثیرگذار است. در همین راستا بسیار اهمیت دارد که فرزندتان را بخاطر توانمندی ها و کارهایی که میتواند انجام دهد ترغیب نموده و وی را بر مبنای نوع ظاهر و قیافه ای که دارد ارزش‌گذاری نکنید.

افتخار کردن به فرزندتان بخاطر سعی ها و پشتکارهایی که در زندگی از خود نشان می دهد فارغ از نوع ظاهری که دارد به او کمک می کند تا از تمرکز افراطی در خصوص قیافه خود دست بردارد و برای مسایل مهم تری در زندگی خود وقت بگذارد. شما میتوانید با تربیت درست و داشتن برخوردهای مناسب این پیام را به نوجوانتان برسانید که وی را همان گونه که هست به صورت یک کل یکپارچه در نظر میگیرید و برای توانایی ها و علاقه مندی های وی بیش از هر چیز ارزش قائل هستید.

 الگوی مناسبی برای نوجوان باشید

نوجوانی دوره ای است که در طی آن افراد بیش از هر زمان دیگری از الگوهای زندگی خود پیروی می کنند و بخاطر علاقه ای که به آنها دارند به تقلید از آنها روی می آورند. در این بین لازم است که شما بتوانید در جایگاه والدین الگوی مثبت و سازنده ای برای فرزند خویش در دوران بلوغ باشید و به وی کمک کنید تا مشکل با قیافه و ظاهر خویش را با آسانی بیشتری حل و فصل نماید. از جمله کارهایی که شما در این زمینه میتوانید انجام دهید باید به موارد زیر اشاره کرد.

سعی کنید تا بطور معتدل و معمول به ظاهر و قیافه خویش بپردازید. والدینی که بطور کل هیچ اهمیتی به ظاهر خویش نمی دهند، نمی توانند درکی از کمال طلبی فرزندشان در دوران بلوغ داشته باشند. علاوه‌براین اگر پدر و مادر خود هم بطور افراطی دائماً درگیر قیافه و ظاهر خود باشند نمی توانند بدرستی به فرزندشان بیاموزند که ارزش های جدّی تری را در زندگی خود دنبال کند.

اطرافیان و مردم را همان گونه که هستند بپذیرید و دائماً انسانها را طبق شکل ظاهریشان قضاوت یا طبقه بندی نکنید.

سعی کنید تا عزت نفس خویش را ارتقاء ببخشید و بر مبنای توانمندی ها و تلاش های شخصی خود را قضاوت کنید. چنانچه در این زمینه دچار مشکل هستید مراجعه به یک روان شناس میتواند هم برای شما و هم برای تربیت فرزندانتان راهگشا باشد.

 خودباوری اش را تقویت کنید

در این دوران والدین برای این که اجازه ندهند برنامه های تلویزیونی، سینما، مجلات و اظهار نظر افراد دیگر برروی فرزندانشان اثر بگذارد باید خودباوری را در آنها تقویت کنند و به فرزندان خود بگویند که باید خودش را از لحاظ درونی و ظاهری دوست داشته باشد تا بتواند اعتماد به نفس خود را باز یابد و حرف افراد دیگر در مورد تغییرات ظاهری اش او را ناراحت نکند.

 تحسین کنید

دوران نوجوانی سبب می­شود فرزند شما بر نقاط ضعف ظاهری خویش متمرکز شود. شما می­توانید در جهت عکس حرکت کنید. ویژگی­ها و جذابیت­های ظاهری فرزندتان را ببینید و آنها را تحسین کنید. این کار به فرزند شما کمک می­کند تا نگاهش متعادل­تر شود و نکات مثبت ظاهری­اش را هم ببیند.

 وی را در اغوش بگیرید

نوجوانان در دوران بلوغ برای کسب اعتماد به نفس و پذیرش تغییرات ظاهری نیازمند دریافت محبّت و عاطفه از سوی پدر و مادر است. والدین در این دوران باید به فرزند خویش بیشتر توجه کنند و از وی حمایت عاطفی کنند برای این که حمایت عاطفی از فرزندانمان آنها را سرشار از امید و انرژی می سازد. پس در دوران نوجوانی فرزندان خویش را در اغوش بگیرید تا آنها حمایت عاطفی خود را از طریق محیط امن خانواده بدست آورند و به بیراهه نروند.

منبع: بیتوته

مطالب مرتبط

تگ‌ها

مطالب پربیننده

پربیننده
آخرین مطالب

عضویت در خبرنامه