ویژه ماه مبارک رمضان

عظمت ماه مبارک رمضان 

عظمت ماه مبارک رمضان 

عظمت رمضان به قران است نه به روزه چنانچه در قران نیز می‌خوانیم (شهر رمضان الذی انزل فیه القران…؛ ماه رمضان [همان ماه] است که در ان قران فرو فرستاده شده است…)در شب قدر در کدام مسجد محفل تفسیر قران برپاست؟ سهم تفسیر قران در شب قدری که شب نزول قران است چقدر است؟ 

حجت الاسلام محسن قرائتی : در مراکز اموزشی یا درس تفسیر نداریم یا اسم ان را درس جنبی گذاشته‌ایم و در روزهای پنج‌شنبه و جمعه و ایام تعطیل ان را برگزار می‌کنیم. وی همچنین از کم بودن ساعات درس تفسیر قران نیز انتقاد کرد و افزود: برای درس‌های دیگر ۵۰ دقیقه وقت می‌گذاریم اما برای تفسیر قران تنها ۲۰ دقیقه وقت می‌گذاریم. قرایتی با بیان اینکه با قران برخورد علمی نمی‌کنیم، گفت: قران را کتاب مقدس می‌دانیم نه علمی در صورتی که امام رضا (ع) فرمود اگر علم می‌خواهید قران را زیاد بخوانید. اینکه سیاست ما عین ایات قران است، گفت: زمانی امام فرمود حفظ نظام از اوجب واجبات است و از نماز هم واجب‌تر است؛ قران هم همین می‌گوید. وی خواستار کوتاه شدن منابر در مساجد شد، گفت: بخشی از اینکه مساجد ما خلوت شده‌اند این است که منبرها زمان زیادی طول می‌کشد؛ در صورتی که برای هر منبر باید دو ساعت مطالعه کرده و تنها ۱۵ دقیقه سخن گوییم و در این صورت است که مسجدها پر می‌شوند در صورتی که اکنون در برخی از منابر مسجدها بازی الفاظ است. در قران کریم بارها گفته شده است (کلوا؛ بخورید) اما بلافاصله بعد از ان مسیولیتی امده است، پس در قران بخور بخور نیست بلکه برای هر نعمت، مسیولیتی است.

تفسیر قران را باید عوام بفهمند و خواص بپسندند
این مفسر قران کریم با تاکید بر اینکه تفسیر قران را باید عوام بفهمند و خواص بپسندند، گفت: اگر تفسیر قران را عوام فهمید اما خواص نپسندید مردود است و همچنین اگر خواص ان را پسندید و عوام ان را نفهمید باز هم مردود است پس تفسیر قران را باید عوام بفهمند و خواص بپسندند.

وی با بیان اینکه تمام قران علم است، به ایه ۲۳ سوره اسرا (…بالوالدین احسانا…؛ … به پدر و مادر [خود] احسان کنید…) اشاره کرد و به تفسیر کلی از این ایه پرداخت و گفت: تمام کارها زمان دارد، حتی نماز، روزه، زکات و غیره اما احسان به والدین در تمام زمان‌ها باید انجام شود و محدودیت زمانی ندارد.

قرایتی با تصریح اینکه ساده‌ترین کلمات قران برای باسوادترین مردمان کره زمین حرف نو دارد، گفت: به عنوان مثال ایه (والتین والزیتون) به تنهایی یک پایان‌نامه دکتراست اما ما نمی‌فهمیم.

طلبه‌ها برای فراگیری قران خود را محدود به حوزه علمیه نکنند
رییس ستاد اقامه نماز کشور در بخش دیگری از سخنان خود نکاتی را راجع به حوزه‌های علمیه و وظایف طلاب یاداور شد و گفت: طلبه‌ها برای فراگیری قران خود را محدود به حوزه علمیه نکنند؛ چنانچه در زمان پیش از انقلاب ایت‌الله مکارم شیرازی تعدادی از علما و طلاب را گردهم اورد از جمله ایت‌الله ایمانی که هر کدام از اینان ۳ ساعت از روزهای تعطیل هفته را به تفسیر قران اختصاص دادند و نتیجه ان تفسیر ۲۷ جلدی نمونه شد پس طلبه‌ها خودتان تعطیلی پنج‌شنبه‌ها را حذف کنید.

وی از تعطیلی روزهای پنج‌شنبه و حتی جمعه حوزه‌های علمیه انتقاد کرد و گفت: در روز پنج‌شنبه همه قشرها کار می‌کنند جز سلسله جلیله؛ چرا تعطیل است؛ حتی جمعه فقط برای نماز جمعه تعطیل است پس این همه تعطیلی در حوزه‌ها برای چیست.

عظمت رمضان به قران است نه به روزه
قرایتی از طلاب خواست تا قران را محور کارها و فعالیت‌های خود قرار دهند و سپس به در پیش رو بودن ماه مبارک رمضان اشاره کرد و گفت: عظمت رمضان به قران است نه به روزه چنانچه در قران نیز می‌خوانیم (شهر رمضان الذی انزل فیه القران…؛ ماه رمضان [همان ماه] است که در ان قران فرو فرستاده شده است…) (ایه ۱۸۵ سوره بقره) در شب قدر در کدام مسجد محفل تفسیر قران برپاست؟ سهم تفسیر قران در شب قدری که شب نزول قران است چقدر است؟

در قران کریم نیز می‌خوانیم که باید دشمن خدا را بترسانیم چنانچه اگر مقام معظم رهبری نمی‌فرمودند که اگر جنازه‌های شهدای منا را به ما ندهید، برخورد سختی خواهیم کرد، ال سعود هم کوتاه نمی‌امد و معنی ایه (…اشداء علی الکفار…؛ … بر کافران سختگیر…) (ایه ۲۹ سوره فتح) هم همین است.

زکات، اصل دین
در کشور ما تنها ۶ درصد از مردم زکات پرداخت می‌کنند با این حال ۴۰۰ میلیارد تومان امسال زکات جمع‌اوری شده است در حالی که باید توجه کنیم زکات اصل دین است و اگر زکات را پرداخت کردیم نماز قبول می‌شود؛ همه دین به نماز بستگی دارد و قبولی نماز هم بستگی به پرداخت زکات دارد در صورتی که زکات در کشور ما فراموش شده است. رییس ستاد اقامه نماز کشور از طلاب خواست تا به مسیله تدبر در قران توجه ویژه داشته باشند و ادامه داد: طلاب باید قران را جدی بگیرند؛ البته حرکت‌های خوبی برای تفسیر در حوزه‌های علمیه اغاز شده است.

کسانی که پیش‌نماز جمعه می‌شوند باید مطالعه زیادی داشته باشند زیرا نسل جدید اگاهی زیادی دارد پس پیش‌نمازها هم باید اگاهی‌های خود را خیلی بیشتر کنند. در حوزه‌های علمیه، طلاب روزی یک ایه قران فرا بگیرند، گفت: سخنرانی‌هایتان باید از قران باشد چنانچه قران هم تاکید می‌کنید که اگر می‌خواهید سخنرانی کنید از قران برای مردم بگویید.

وی از عدم توجه به همراهی قران و عترت انتقاد کرد و گفت: پیامبر (ص) فرمودند قران و عترت از یکدیگر جدایی‌ناپذیرند؛ در ماه محرم مشاهده می‌کنیم صدها هزار مجلس عزاداری برگزار می‌شود اما چند جلسه تفسیر برپا می‌شود؟ پس باید به تعداد جلسات عزاداری، جلسات تفسیر قران هم برپا شود.

این مفسر قران کریم با بیان اینکه ما نسبت به قران کوتاه امده‌ایم و سهم ان را ادا نکرده‌ایم، گفت: متاسفانه کتاب مخلوق را جدی گرفتیم و درس خواندیم اما کتاب خالق را خیر. ماه رمضان را در پیش داریم، از علما و طلاب خواست تا در منبرهای خود در ایام ماه مبارک رمضان حتما دو ایه قران را تلاوت کرده و درباره معنای ان توضیح دهند. گمان نکنید که امروز بازار اخوندی کمرنگ شده است، گفت: عاقبت اسلام کل زمین را فرا خواهد کرد؛ در قران کریم خداوند سه مرتبه وعده داده است که عاقبت صالحان وارث زمین می‌شوند و برای این کار یک رهبر نیاز داریم که امام زمان (عج) است، یک قانون می‌خواهیم که تحریف نشده باشد و ان قران کریم است و یک امادگی می‌خواهیم که حوزه‌های علمیه هستند.

مطالب مرتبط

تگ‌ها

مطالب پربیننده

امروز
هفته
ماه

عضویت در خبرنامه