ویژه ماه مبارک رمضان

اهمیت و شرافت ماه رمضان

اهمیت و شرافت ماه رمضان

ماه مبارک رمضان ماه روزه و ضایفت الهی فرا رسید. ماهی که بندگان الهی یک ماه با روزه و اعمال عبادی و راز و نیاز به خداوند نزدیک می شوند. ماهی که خداوند دعوت نموده تا بندگان سر سفره اش به روزه و عبادت بپردازند. ماهی که خداوند دعوت کرده و ثواب و اجر و مزد ویژه هم به بندگان عطا می فرماید. ماهی که جایگاه و اهمیت بسیار ولایی دارد. پیامبر اکرم(ص) می فرماید: (انما سمی الرمضان لانه یرمض الذنوب؛ ماه رمضان به این نام خوانده شده است، زیرا گناهان را می سوزاند.)

رمضان نام یکی از ماه های قمری و تنها ماه قمری است که نامش در قران امده است و یکی از چهار ماهی است که خداوند متعال جنگ را در ان حرام کرده است.(مگر جنبه دفاع داشته باشد.) در این ماه کتاب های اسمانی قران کریم، انجیل، تورات، صحف و زبور نازل شده است.

این ماه در روایات اسلامی ماه خدا و میهمانی امت پیامبر اکرم(ص) خوانده شده و خداوند متعال از بندگان خود در این ماه در نهایت کرامت و مهربانی پذیرایی می کند؛ پیامبر اکرم(ص) می فرماید: (ماه رجب ماه خدا و ماه شعبان ماه من و ماه رمضان، ماه امت من است،هر کس همه این ماه را روزه بگیرد بر خدا واجب است که همه گناهانش را ببخشد، بقیه عمرش را تضمین کند و او را از تشنگی و عطش دردناک روز قیامت امان دهد).

این ماه، در میان مسلمانان از احترام، اهمیت و جایگاه ویژه ای برخوردار و ماه سلوک روحی انان است و مومنان با مقدمه سازی و فراهم کردن زمینه های معنوی در ماه های رجب و شعبان هر سال خود را برای ورود به این ماه شریف و پربرکت اماده می کنند، و با حلول این ماه با شور و اشتیاق و دادن اطعام و افطاری به نیازمندان، شب زنده داری و عبادت، تلاوت قران، دعا، استغفار، دادن صدقه، روزه داری و...روح و جان خود را از سرچشمه فیض الهی سیراب می کنند.

فضایل ماه رمضان
گرچه ذکر تمام فضایل ماه مبارک رمضان از حوصله این مقال خارج است؛ ولی پرداختن و ذکر برخی از فضایل ان از نظر قران و روایات اسلامی خالی از لطف نیست.

1. برترین ماه سال
ماه مبارک رمضان به جهت نزول قران کریم در ان و ویژگی های منحصری که دارد در میان ماه های سال قمری برترین است؛ قران کریم می فرماید: (ماه رمضان ماهی است که قران برای هدایت انسان ها در ان نازل شده است.) پیامبر گرامی(ص) درباره ماه رمضان می فرماید: (ای مردم! ماه خدا با برکت و رحمت و مغفرت به شما روی اورد، ماهی که نزد خدا از همه ماه ها برتر و روزهایش بر همه روزها و شب هایش بر همه شب ها و ساعاتش بر همه ساعات برتر است، ماهی است که شما در ان به میهمانی خدا دعوت شده و مورد لطف او قرار گرفته اید، نفس های شما در ان تسبیح و خوابتان در ان عبادت، عملتان در ان مقبول و دعایتان در ان مستجاب است.... بهترین ساعاتی است که خداوند به بندگانش نظر رحمت می کند...)

2. نزول کتب اسمانی در این ماه
تمام کتب بزرگ اسمانی مانند: قران کریم، تورات، انجیل، زبور، صحف در این ماه نازل شده است. حضرت امام صادق(ع) می فرماید: (کل قران کریم در ماه رمضان به بیت المعمور نازل شد، سپس در مدت بیست سال بر پیامبر اکرم(ص) و صحف ابراهیم در شب اول ماه رمضان و تورات در روز ششم ماه رمضان، انجیل در روز سیزدهم ماه رمضان و زبور در روز هیجدهم ماه رمضان نازل شد.)

3. توفیق روزه
در ماه رمضان خداوند متعال توفیق روزه داری را به بندگانش داده است؛ (پس هر که ماه [رمضان] را درک کرد، باید روزه بگیرد.) انسان افزون بر جنبه مادی و جسمی، دارای بعد معنوی و روحی هم هست و هر کدام در رسیدن به کمال مطلوب خود، برنامه های ویژه را نیاز دارند، یکی از برنامه ها برای تقویت و رشد بعد معنوی، تقوا و پرهیزگاری است؛ یعنی اگر انسان بخواهد خودش را از جنبه معنوی رشد و پرورش دهد و به طهارت و کمال مطلوب برسد، باید هوای نفس خود را مهار کند و موانع رشد را یکی پس از دیگری بر دارد و خود را سرگرم لذت ها و شهوات جسمی نکند. یکی از اعمالی که در این راستا موثر و مفید است روزه داری است، قران کریم می فرماید: (...ای افرادی که ایمان اورده اید! روزه بر شما نوشته شد، همان گونه که بر پیشینیان از شما نوشته شده، تا پرهیزگار شوید.)

دانلود تصاویر

مطالب مرتبط

تگ‌ها

مطالب پربیننده

امروز
هفته
ماه

عضویت در خبرنامه