مضرات مصرف قلیان و سیگار 

یائسگی زودرس با مصرف قلیان و سیگار 

یائسگی زودرس با مصرف قلیان و سیگار 

 مصرف سیگار و قلیان اثرات منفی برای زنان به همراه دارد که یکی از این اثرات مخرب کاهش ذخایر تخمدانی و یائسگی زودرس در آنها است.

 عضو هیات علمی گروه ناباروری زنان پژوهشگاه رویان گفت: مصرف سیگار و قلیان اثرات منفی برای زنان به همراه دارد که یکی از این اثرات مخرب کاهش ذخایر تخمدانی و یائسگی زودرس در آنها است.

دکتر فیروزه غفاری با بیان اینکه برخی از زنان از خطر بالای مصرف قلیان و سیگار روی تخمدان آگاهی کافی را ندارند، افزود:مصرف سیگار و قلیان، مثل شیمی درمانی و رادیوتراپی روی کاهش فعالیت تخمدان اثرات منفی بسیاری می گذارد.

وی اضافه کرد: در مراجعات روزانه، ما شاهد هستیم که خیلی ها به خاطر این موضوع دچار یائسگی زودرس شده اند.

این متخصص ادامه داد: برخی از مراجعان با کاهش ذخایر تخمدانی مواجه هستند و همین فرایند باروری آنها را با مشکل مواجه می کند.

غفاری یادآور شد: البته یائسگی زودرس و کاهش ذخایر تخمدانی عوامل زیادی دارد. از جمله ممکن است ژنتیکی باشد یا بر اثر عمل جراحی، شیمی درمانی، عفونت های داخل لگن بیمار و... شکل بگیرد اما بدون شک عوامل شیمیایی مثل مصرف سیگار و قلیان هم اثرات مخرب دارد.

وی خاطرنشان کرد: یکی از مراجعه کنندگان ما دختر ۲۱ ساله ای بود که مصرف قلیان بالایی داشت و با کاهش شدید ذخایر تخمدانی مواجه شده بود. پس ملاحظه می کنید که خیلی مهم است که خانم ها بدانند مصرف قلیان و سیگار به صورت تدریجی اثرات مخربی را بر روی بدن آنها می گذارد و سن یائسگی را پایین می آورد.

وی با بیان اینکه بهترین اقدام برای جلوگیری از یائسگی زودرس و کاهش ذخایر تخمدانی، سبک زندگی سالم است،  تاکید کرد: کنار گذاشتن مصرف دخانیات از جمله سیگار و قلیان، مصرف میوه و سبزیجات تازه و ورزش بسیار اهمیت دارد.

 عضو هیات علمی گروه ناباروری زنان پژوهشگاه رویان همچنین اظهار داشت: این آموزش ها باید از مدارس انجام شود و تا زمانی که فرد در سن پایین است،  متوجه اهمیت زندگی و تغذیه سالم و اثرات مخرب مصرف دخانیات و سبک زندگی ناسالم شود.

به گزارش ایرنا، پژوهشگاه رویان در زمینه خدمات درمان ناباروری، سلول‌های بنیادی و زیست‌فناوری فعالیت دارد و از طریق سه مرکز تخصصی خود درمان ناباروری، سلول‌درمانی و دیابت به بیماران خدمات ارایه می‌کند.

مطالب مرتبط

تگ‌ها

مطالب پربیننده

امروز
هفته
ماه

عضویت در خبرنامه