مقالات پزشکی

سرطان روده بزرگ و ضرورت غربالگری

سرطان روده بزرگ و ضرورت غربالگری

سرطان روده بزرگ در ردیف چهار تا پنج سرطان شایع دنیا قرار دارد و به غربالگری این بیماری از سن ۵۰ سالگی توصیه می‌شود.

یک فوق تخصص خون و سرطان بزرگسالان گفت: سرطان روده بزرگ در ردیف چهار تا پنج سرطان شایع دنیا قرار دارد و به غربالگری این بیماری از سن ۵۰ سالگی توصیه می‌شود.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز دکتر تینا وثوقی بیان کرد: بسیاری از بیماری‌های سرطانی از جمله سرطان روده بزرگ در صورت تشخیص در مراحل اولیه امکان درمان قطعی دارند.
وی در خصوص روش تشخیص سرطان روده بزرگ گفت: کولونسکوپی از روش‌های غربالگری سرطان، توسط فوق تخصص گوارش انجام می‌شود که در افراد بدون علامت نیز از سن ۵۰ سالگی توصیه شده است.
وثوقی به علایم این بیماری اشاره کرد و افزود: دفع خون روشن از مدفوع، تغییر در اجابت مزاج به صورت طولانی از جمله یبوست یا اسهال طولانی مدت، ضعف و بی حالی شدید ناشی از کم خونی فقر آهن که دلیل واضحی ندارد، کاهش وزن بدون رژیم خاص، احساس دفع نکردن کامل یا دردهای شکمی طولانی مدت از جمله این علایم است؛ این نشانه‌ها در صورت تکرار و طولانی شدن خطرناک هستند.
عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز ادامه داد: سبک زندگی سالم با مصرف کافی سبزیجات و میوه جات، مصرف نکردن دخانیات و الکل، داشتن فعالیت فیزیکی منظم و استفاده از املاح و ویتامین‌‎ها به صورت طبیعی از جمله عوامل موثر در کاهش خطرپذیری ابتلا به سرطان روده بزرگ هستند.
وی اضافه کرد: افرادی که بیش از پنج سال از آسپرین استفاده می‌کنند مسایل قلبی و عروقی و ریسک ابتلا به سرطان روده بزرگ در آنها کمتر است و البته باید با مشاوره پزشک و بدون سابقه مشکلات معده باشد.
وثوقی گفت: خطرپذیری ابتلا به بیماری سرطان روده بزرگ در مردان و زنان تفاوتی ندارد و در افراد زیر ۱۴ سال مشاهده نمی‌شود.
این متخصص داخلی ادامه داد: در سال‌های اخیر شیوع این بیماری در افراد بین ۴۰ تا ۵۰ ساله نیز افزایش یافته که ناشی از تغییرات سبک زندگی است.

مطالب مرتبط

تگ‌ها

مطالب پربیننده

امروز
هفته
ماه

عضویت در خبرنامه