معرفی کتاب
کتاب مجموعه داستان «سطرهایی که تبرئه نمی‌شوند»
تاریخ 28 شهریور 1399 ساعت 23:12:00
کد خبر: 014062
کتاب مجموعه داستان «سطرهایی که تبرئه نمی‌شوند»

 چاپ دوم مجموعه داستان «سطرهایی که تبریه نمی‌شوند» نوشته «مرتضی حاتمی» به نفع کودکان و نوجوانان زلزله‌زده سرپل‌ذهاب توزیع و پخش شد.

حاتمی با اشاره به اینکه چاپ دوم این مجموعه داستان با سرمایه‌گذاری نشر «باشور» انجام شده است روز شنبه به خبرنگار ایرنا گفت: سطرهایی که تبرئه نمی شوند، نخستین مجموعه داستان من در ادبیات بزرگسال است که در سال ۸۲ توسط نشر ژنگ (تهران) در هزار جلد با طرح جلدی از کوروش گِرمِچی به چاپ رسید و در نشریات و مجلات تخصصی ادبی داخل و خارج از کشور نقد و بررسی و معرفی شد.

وی افزود: این کتاب از ۹ داستان کوتاه تشکیل شده که در فضایی سوررئال و با تکنیک های جریان سیال ذهن با شکست های متعدد زمانی نوشته و برگزیده ی داستان بازه زمانی سال ۱۳۷۵ تا ۱۳۸۰ است که در آن به موضوعات فلسفی و اجتماعی با نگاهی روان‌کاوانه با حضور نویسنده راوی پرداخته شده و تعدادی از داستان ها به نویسندگان کرمانشاهی هم چون علی اشرف درویشیان، فریبرز ابراهیم‌پور و حسن نجار تقدیم شده است.
نویسنده رمان نوجوان «راز کوچه باغ هفت توت» افزود: چاپ دوم مجموعه داستان سطرهایی که تبرئه نمی شوند با ویرایش و پرداختی تازه انجام شده و توسط نشر باشور به مدیریت «محمد مرادی نصاری»، در ۵۰۰ جلد و با طرح جلدی از «وحید اسدی نیا» ، در ۷۰ صفحه و به قیمت ۱۵ هزار تومان منتشر و توزیع شده است.

حاتمی اظهار داشت: البته قرار بود این کتاب ماه ها قبل توسط همین ناشر منتشر شود، که متاسفانه صدور مجوز آن بسیار زمانبر و در نهایت در روزهای اخیر منتشر و توزیع شد.
وی با اشاره به حادثه ی زلزله سرپل‌ذهاب گفت: زلزله آبان ۹۶ در شهرستان سرپل‌ذهاب، علاوه بر آسیب‌های جدی فیزیکی گسترده، اثرات بسیار مخربی نیز بر روح و روان کودکان و نوجوانان برجا گذاشت و موجب تغییرات جدی در رفتار و روان آنان شد.
این روزنامه‌نگار کرمانشاهی تصریح کرد: راه اندازی و تجهیز کتابخانه های خانگی و تقویت محتوایی آنها با کمک اهالی قلم و نویسندگان و فرهنگ دوستان بسیار ضروری است؛ هرچند در این خصوص جوامع هنرمندان و اهالی قلم و رسانه و... تلاش هایی موثر در این راستا داشته اند.
حاتمی گفت: به عنوان وظیفه ای اخلاقی، انسانی و اجتماعی تصمیم گرفتم تمام حق و حقوق نویسنده این کتاب و فروش آن را در این نوبت چاپ، صرف راه اندازی و تجهیز کتابخانه برای کودکان و نوجوانان عزیز زلزله زده سرپل ذهاب اهدا و تقدیم شود تا احترام و ارادتی باشد به دنیای بزرگ کودکان و نوجوانان هم استانی ام که در این حادثه آسیب جدی دیدند.
مرتضی حاتمی، نویسنده و روزنامه نگار ادبی در سال ۱۳۵۵ در صحنه به دنیا آمد و تاکنون نزدیک به ۶۰ عنوان کتاب در ادبیات کودک و نوجوان و بزرگسال از او منتشر شده است.