مقالات ویژه عید سعید فطر

عيد سعيد فطر تولدی دوباره

عيد سعيد فطر تولدی دوباره

عيد فطر، پيام رسيدن به چنين نتايجي را در وجود هر يك از روزه‌داران ماه مبارك رمضان نجوا مي‌كند تا يادشان باشد هيچ‌يك از رنج‌ها بي‌مزد نيست و هيچ گنجي هم بدون رنج به دست نمي‌آيد. تا يادشان باشد كه براي لذت خويشتن، تن به پيشنهادها و الزام‌هاي خداوند دهند و سود سرشار آن را تجربه كنند.

تولد دوباره

روزه ماه مبارك رمضان كه از سوي خداوند براي كساني كه شرايط آن را دارند، الزامي شده، بهره‌هاي فراواني دارد كه مي‌توان به بخشي از آنها در روز عيد فطر رسيد. عيد فطر براي اهل ايمان چونان تولدي دوباره است كه در آن پاكسازي كامل جسم، روان و باطن آدميان رقم مي‌خورد و احساس سبكي، چالاكي، اطمينان و آرامش، جاي سنگيني‌هاي ناشي از آسيب‌هايي را كه به جان خود وارد كرده بوديم، مي‌گيرد. يكي از بزرگ‌ترين جايزه‌هايي كه خداوند در روز عيد فطر به بندگان همراه خود در ماه رمضان مي‌دهد، بروز شعفي جانانه و آرامشي عميق همراه با خودباوري است كه محصول يك ماه خودسازي، مقابله با وسوسه‌ها، تقويت تأخير خواسته، استقامت در برابر خواهش‌ها و ترجيح معنويت بر ماديت است. چنين دستاوردي آن‌قدر سترگ و ماندگار است كه طعم شيرين آن تا مدت‌ها در كام ما جاي دارد و لذتي وصف ناشدني دارد كه سال بعد نيز ما را به شوق روزه‌داري و بيداري سحر مي‌كشاند.
در تمام برنامه‌هاي خداوند براي انسان‌ها، رها شدن روان از دام و گزند آسيب‌ها تدارك ديده شده و قرار است بندگان خدا با روحي مطمئن و گام‌هايي استوار به آنچه سعادت‌شان را رقم مي‌زند، توجه كنند و قدم‌هايي از سر اختيار و اراده براي بهتر زيستن بردارند. همراهي با نسخه‌هاي دين، نتايج روشني چون سلامت جسم و روان، پيشگيري از افتادن در تله مشكلات، دورانديشي و آينده‌نگري، و تقويت قدرت تسلط بر خويشتن را دارد كه يكي از ريشه‌هاي استوار آرامش در روح و روان انسان‌هاست.
عيد فطر، پيام رسيدن به چنين نتايجي را در وجود هر يك از روزه‌داران ماه مبارك رمضان نجوا مي‌كند تا يادشان باشد هيچ‌يك از رنج‌ها بي‌مزد نيست و هيچ گنجي هم بدون رنج به دست نمي‌آيد. تا يادشان باشد كه براي لذت خويشتن، تن به پيشنهادها و الزام‌هاي خداوند دهند و سود سرشار آن را تجربه كنند. همچنين عيد فطر، روزي است كه از نظر رواني هر يك از مؤمنان، احساس شگرفي از احترام به خود و شايستگي‌هاي خويشتن دارند و فرصتي است براي تصميم‌هاي بزرگ در زندگي كه اينك آمادگي آن را در وجود خويش شاهدند.

مطالب مرتبط

تگ‌ها

مطالب پربیننده

امروز
هفته
ماه

عضویت در خبرنامه