مقالات تغذیه و سلامت

تقویت سیستم ایمنی بدن با مصرف توت‌فرنگی

تقویت سیستم ایمنی بدن با مصرف توت‌فرنگی

توت‌فرنگی به دلیل طعم آن و البته سرشار بودنش از ویتامین c بسیار مورد اهمیت قرار دارد و اکنون نیز ادعا می‌شود تاثیری مثبت بر تقویت سیستم ایمنی بدن دارد.


توت فرنگی یکی از منابع غذایی مهم برای تقویت سیستم ایمنی بدن است .

 با توجه به همه‌گیری کرونا ادعا‌های گمراه‌کننده‌ای در مورد محصولاتی مطرح می‌شود که نه‌تنها می‌توانند سیستم ایمنی بدن را سالم نگه دارند، بلکه از ابتلای افراد به ویروس نیز جلوگیری کنند.
 
توت‌فرنگی به دلیل طعم آن و البته سرشار بودنش از ویتامین c بسیار مورد اهمیت قرار دارد و اکنون نیز ادعا می‌شود تاثیری مثبت بر تقویت سیستم ایمنی بدن دارد.

به گفته محققان در رابطه با توت فرنگی چیزی که بسیار اهمیت دارد این است که سرشار از ویتامین c است. این ویتامین ضریب اطمینان سیستم ایمنی بدن را بسیار بالا می‌برد.

افراد جوان و مسن مبتلا به بیماری‌های مزمن زمینه‌ای از جمله بیماری‌های قلبی، فشار خون بالا، سرطان، اختلالات تنفسی و دیابت زمینه بیشتری برای ابتلا به COVID-۱۹ دارند. توت‌فرنگی ممکن است پاسخ ایمنی سلول‌های ایمنی لنفوسیت‌های T و مونوسیت‌ها را در افراد چاق که بیشتر در معرض ابتلا به عفونت هستند افزایش دهد.

همچنین توت قرمز به زنده ماندن سلول‌ها، رشد و دفاع آنتی‌اکسیدانی کمک می‌کند.

نکته بسیار مهم و حائز اهمیت دیگر این است که توت‌فرنگی از آسیب رسیدن به DNA محافظت و در صورت آسیب آن را ترمیم می‌کند.

یک وعده توت‌فرنگی دارای ارزش یک روز کامل ویتامین C است و از عملکرد ضدمیکروبی برخوردار است.
 
همچنین توت‌فرنگی به عنوان یک پروبیوتیک عمل می‌کند و می‌تواند میکروبیوم روده را به صورت روزانه تغییر دهد.

در مطالعه‌ای روی بزرگسالان سالم، خوردن توت‌فرنگی برای کوتاه‌مدت و میان‌مدت منجر به افزایش قابل توجه آنتی‌اکسیدان‌ها، فولات و ویتامین C در بدن و همچنین بهبود قابل توجه مقاومت گلبول‌های سفید خون در برابر استرس خارجی شد.

به هر حال این میوه کوچک و دوست‌داشتنی در دوران کرونایی یکی از چیز‌های مفیدی است که می‌تواند در برنامه غذایی افراد گنجانده و باعث تقویت سیستم ایمنی آن‌ها شود.

مطالب مرتبط

تگ‌ها

مطالب پربیننده

امروز
هفته
ماه

عضویت در خبرنامه