مقالات عید سعید غدیر

آداب و اعمال روز عید غدیر

آداب و اعمال روز عید غدیر

در تاریخ اسلام دو حادثه بسیار مهم و بزرگ اتفاق افتاده است که از یکی رسالت و از دیگری امامت به وجود امده است. نخستین حادثه، نزول وحی بود که رسالت پیامبر گرامی اسلام(ص) را در برداشت و دومین حادثه نیز در هیجدهم ذیحجه سال دهم هجرت در مسیر بازگشت پیامبر گرامی اسلام از مراسم حجه الوداع اتفاق افتاد.

در تاریخ اسلام دو حادثه بسیار مهم و بزرگ اتفاق افتاده است که از یکی رسالت و از دیگری امامت به وجود امده است. نخستین حادثه، نزول وحی بود که رسالت پیامبر گرامی اسلام(ص) را در برداشت و دومین حادثه نیز در هیجدهم ذیحجه سال دهم هجرت در مسیر بازگشت پیامبر گرامی اسلام از مراسم حجه الوداع اتفاق افتاد.

در این روز بزرگ، رسول گرامی اسلام(ص) به امر الهی در مسیر بازگشت از مراسم حج، در محلی به نام غدیر خم حضرت علی علیه السلام، را به عنوان وصی و جانشین بعد از خود به همگان معرفی نمودند. در حقیقت انتصاب حضرت علی(ع) به امامت در واقعه غدیر خم، ادامه رسالت مهم پیامبر گرامی اسلام بود. بنابراین روز غدیر و انتصاب امیرالمومنین(ع) به امامت به اندازه روز بعثت و رسالت نبی گرامی اسلام(ص) دارای اهمیت می باشد.


نقل شده است که امام حسن علیه السلام روز عید غدیر در کوفه مهمانی بزرگی برپا می داشتند. امام علی علیه السلام با فرزندان و گروهی از پیروانش بعد از نماز برای شرکت در مجلس به منزل امام حسن علیه السلام می رفتند. و پس از اتمام مهمانی امام حسن علیه السلام هدایایی به مردم اعطا می فرمود. لذا این حرکت امام حسن علیه السلام موجب شد مردم به روز عید غدیر عادت کنند.

 

پس شایسته است که به پاس قدردانی از این نعمت عظیم الهی و عرض ادب به ساحت مقدس امیرالمومنین علی علیه السلام، عید سعید غدیر را در خانواده و اجتماع باشکوه فراوان برگزار نماییم و از برکات معنوی این روز عزیز بهره مند شویم. انچه در این مختصر تقدیم می گردد ادابی است که بزرگان دین به منظور گرامی داشت این روز عزیز تعلیم فرموده اند:

 

اعمال و اداب روز عید غدیر
 

در بیان ایمه علیهم السلام برای این روز بزرگ اعمالی وارد شده است که در ادامه به برخی از انها اشاره می شود:

 

* تحکیم بیعت با ولایت

همان گونه که پیامبر اکرم صلی الله علیه و اله بعداز نصب حضرت علی علیه السلام به امامت مسلمین به جماعت مسلمانان امر کرد که با او بیعت کنند، در سال روز ان حماسه جاوید، تجدید ان بیعت سفارش شده است.

 

* تبریک گفتن

حضرت امام رضا علیه السلام، می فرماید: (روز عید غدیر خم روز تهنیت گویی است. بعضی از شما به بعض دیگر تهنیت بگوید و هرگاه مومنی با برادرش برخورد کرد بگوید: الحمدلله الذی جعلنا من المتمسکین بولایه امیرالمومنین و الایمه سلام الله علیهم.)

 

* اظهار سرور و شادمانی

در وصف شیعه و شیعیان گفته شده است که به شادی ما ایمه شادند و به حزن ما محزون؛ و مسلم است که عید غدیر شادی بخش ترین عید ایمه است و شادمانی شیعه در این روز فرض است.

از امام صادق علیه السلام نقل شده است که فرمودند: (حقا که روز غدیر روز عید فرح و سرور است). همچنین از امیر المومنین علی علیه السلام نیز نقل شده است که ایشان فرمودند: (در روز عید غدیر اظهار فرح و شادمانی کنید و برادران مسلمان خود را نیز شاد گردانید.)

 

* مصافحه کردن

مصافحه یا دست دادن از اداب اسلامی است و در روز عید غدیر به ان تاکید بیشتری شده است. امام علی علیه السلام می فرمایند: (روز عید غدیر هنگامی که یکدیگر را ملاقات می کنید با هم مصافحه کنید.)

ذکر مخصوصی نیز در این روز هنگام مصافحه سفارش شده است که عبارت است از؛ (الحمد لله الذی جعلنا من المتمسکین بولایت امیرالمومنین و الایمه علیهم السلام؛ سپاس خدای را که ما را از جمله دراویختگان به ولایت امیرالمومنین علی و ایمه علیهم السلام قرار داد.)

 

* اراستن و پوشیدن لباس نو

از دیرباز عیدها و جشن ها با نظافت، غبارزدایی، پیراستن و اراستن همراه بوده است و شیعیان باید این روش ها را برای عید غدیر نیز رعایت نمایند. چرا که حضرت امام رضا علیه السلام، می فرمایند: (روز غدیر، روز اراستن و زینت است. پس هر کس برای روز غدیر، زینت کند، خداوند هر خطای کوچک و بزرگ او را می امرزد و فرشتگانی را به سوی او می فرستد، انان نیکی های او را می نگارند و مراتبش را تا عید غدیر سال اینده بالا می برند. اگر او جان دهد، شهید مرده است و اگر زیست کند، خوشبخت زیسته است.)

حضرت امام صادق علیه السلام نیز می فرمایند: (یکی از وظایف روز غدیر این است که مومن تمیزترین و گرانقدرترین جامه های خویش را بپوشد.)

پس چه زیبا خواهد بود که سردر منازل و اماکن عمومی تجارتی و اداری چراغانی شود تا شامل این پاداش بزرگ گردد.

 

* استفاده از بوی خوش

اسلام درباره به کارگیری بوی خوش و زدن عطر، بسیار سفارش کرده است. به خصوص در ایام عید سعید غدیر سفارش ویژه ای نسبت به این سنت خوب شده است. امام صادق علیه السلام، در پی وظایف مومن در روز غدیر فرمودند: (و مومن به اندازه توان و دست باز بودنش بوی خوش استعمال کند.)

 

* پیمان اخوت و برادری

از برنامه های اسلام ایجاد اخوت و برادری است. و به همین منظور پیامبر اکرم صلی الله علیه و اله بین مسلمانان مهاجرین و انصار پیمان برادری بست و با پیمان اخوت علی علیه السلام را با خویش برادر نمود و در برخی از زیارات که خطاب به پیامبر صلی الله علیه و اله می خوانیم: (السلام علیک و علی اخیک علی بن ابیطالب علیه السلام) اشاره به همین برادری است. پیمان برادری و عقد اخوت بستن از اعمال وارده در روز غدیر است و صیغه مخصوصی دارد که در مفاتیح الجنان امده است.

 

* احسان و انفاق

احسان و انفاق از دستورات ویژه اسلامی است. اما در ایام بزرگی مثل عید غدیر بر ان تاکید بیشتری شده است. در سیره امام حسن علیه السلام است که ایشان روز عید غدیر مهمانی می داد و شخص امام علی علیه السلام نیز در ان مراسم شرکت می کردند.

 

* صله رحم

صله رحم از پسندیده ترین اداب اسلامی است و شرع مقدس اسلام بر این مطلب تاکید فراوان نموده است. اما در روز عید غدیر بر این نکته سفارش بیشتری شده است. امام صادق علیه السلام می فرماید: (از کارهایی که در روز عید غدیر مستحب است صله رحم است.)

 

* دیدار با مومنان

زیارت برادران مومن از سنت های مهم اسلامی است؛ لیکن در روز عید غدیر، دید و بازدید به عنوان یکی از شعایر مذهبی و ولایی بیشتر مورد سفارش قرار گرفته و پاداش افزونتری دارد.

حضرت امام رضا، علیه السلام، می فرمایند: (هر کس که در روز غدیر به دیدار مومنی برود خداوند هفتاد نور در قبرش داخل کند و قبرش را بگستراند، و هر روز هفتاد هزار فرشته به زیارت قبرش اید و به او مژده بهشت دهد.)

 

* رفع حاجت مومنان

رفع حاجت مومنان از جمله اعمالی است که اسلام برای ان ارزش خاصی قایل شده است و ایمه ان را از چند طواف برتر می دانند. در روز غدیر این عمل فضیلت بیشتری دارد. امام علی علیه السلام فرمودند: (کسی که مومنان را در روز غدیر تکفل کند نزد خدای متعال من ضامنش هستم که از کافر شدن و پریشان شدن در امان باشد.)

 

* غسل کردن

امام صادق، علیه السلام، فرمودند: (هنگامی که روز غدیر فرا برسد باید در فراز ان [هنگام ظهر] غسل کرد.)

 

* تشکیل اجتماع در روز عید غدیر

به جهت یاداوری روزی که پیامبر صلی الله علیه و اله به امر خداوند علی علیه السلام را به امامت امت اسلامی نصب کرد، بجاست در مراکز گوناگون گرد اییم و به یاد ان روز بزرگ و ثمراتش شادمان باشیم.

ایمه علیهم السلام سفارش کرده اند که به جهت یاداوری مقام محمد صلی الله علیه و اله و خاندان او علیهم السلام اجتماعات تشکیل بشود؛ و خود نیز از این گونه اجتماعات برپا می داشتند.

 

* دعا، روزه و عبادت

روزه و دعا از اعمالی است که در همه اعیاد مورد سفارش و تاکید است خاصه در روز عید غدیر. حسن بن راشد گوید: از امام صادق علیه السلام درباره عید غدیر پرسیدم و حضرت فرمودند: (این عید از عید قربان و فطر برتر است. ان روز را روزه بگیرید و بر محمد و الش زیاد صلوات بفرستید.)

روزه عید غدیر از مستحباتی است که مکرر به ان سفارش شده است. امیرالمومنین علیه السلام، در خطبه ای که در روز عید غدیر ایراد کردند فرمودند: (روزه عید غدیر از مستحباتی است که خداوند بدان فراخوانده است.)

حضرت امام صادق علیه السلام می فرمایند: (بر شما لازم است که که در روز عید غدیر برای سپاسگزاری از خداوند و ستودن او، روزه بگیرید.)

شخصی از امام صادق علیه السلام پرسید: (چه کاری شایسته روز غدیر است و چه عملی در ان، استحباب دارد؟ حضرت پاسخ دادند: روزه و...)

امام صادق علیه السلام، درباره پاداش روزه عید غدیر فرموده اند: (روزه داشتن در روز عید غدیر پاداشی معادل روزه گرفتن در همه عمر دنیا را دارد.)

و فرموده اند: (روزه داشتن روز عید غدیر خم، کفاره گناه شصت سال است.)

 

* افطاری دادن

از اعمالی که به انجام ان در روز عید غدیر سفارش شده است؛ افطاری دادن به روزه داران است. حضرت علی علیه السلام فرموده اند: (کسی که در شامگاه عید غدیر، به یک مومن افطاری بدهد، گویا یک میلیون نفر از پیامبران، شهیدان و صدیقان را افطاری داده است. حال چگونه است پاداش کسی که گروهی از مردان و زنان را افطاری دهد. و من ضامنم بر خدا که از کفر و فقر اسوده گردد و اگر در همان روز یا همان شب تا عید غدیر سال دیگر بمیرد، بر خداوند است پاداش او.)

 

* اطعام

از سنت های موکد دیگر در روز عید غدیر پذیرایی از مومنان است. امام صادق علیه السلام، درباره یکی از وظایف عید غدیر فرموده اند: (و برادرانت را طعام ده.)

 

* ابراز برایت

روز غدیر روز بیزاری از کسانی است که با نپذیرفتن امامت حضرت علی علیه السلام، اشکارا با خدا و با پیامبر خدا مخالفت نمودند و بزرگترین جنایت و خیانت را به تاریخ بشریت کردند و در حقیقت این عدم پذیرش سراغاز تمام بدبختی ها و بیچارگی ها بود. بنابراین روز غدیر، روز برایت از این همه ستمکاری و ستمکاران است.

در یکی از دعاهای روز غدیر امده است: (و نبرا ممن یبرا منه و نبغض من ابغضه؛ ما بیزاری می جوییم از ان کس که از علی علیه السلام بیزاری جوید و دشمن داریم ان کس که علی علیه السلام را دشمن دارد.)

 

* ذکر صلوات

حضرت رضا علیه السلام در وصف عید غدیر فرموده اند: (روز غدیر روز صلوات فرستادن فراوان بر محمد و ال محمد است.)

 

* نماز و نیایش

روز عید غدیر بهترین فرصت و موقعیت برای نیایش است؛ چرا که روز غدیر روز سپاس و ستایش به پیشگاه حضرت احدیت است. حضرت رضا علیه السلام می فرمایند: (روز غدیر روزی است که خداوند، بر توان کسی که او را نیایش کند، می افزاید.) و همچنین فرمودند: (روز غدیر روزی است که دعا در ان مستجاب می گردد.)

نماز عید غدیر دو رکعت است که باید در هر رکعت پس از حمد، ده مرتبه سوره توحید، ده مرتبه ایهالکرسی و ده مرتبه سوره قدر را خواند. وقت نماز نیم ساعت پیش از ظهر است و پاداش این نماز برابر است با صدهزار حج و صدها هزار عمره؛ همچنین کسی که این نماز را بخواند، هر چه از خداوند بخواهد براورده شود.

 

* زیارت

زیارت یکی از سنن سازنده اسلامی است چه از نزدیک چه از دور. زیارت یک پیوند معنوی بسیار قوی بین شیعه و مقدسات اوست. از جمله انها زیارت حضرت علی علیه السلام، از دور و نزدیک است.

امام رضا علیه السلام به پسر ابی نصر فرمودند: (هر جا که باشی در روز عید غدیر در بارگاه امیرالمومنین، علیه السلام، حاضر باش. بی تردید، خداوند، گناهان شصت ساله هر مرد و زن مومن را می امرزد و چند برابر انچه در ماه رمضان، شب قدر و شب عید فطر از اتش ازاد ساخته در ان روز ازاد می سازد.)

 

* خواندن دعای ندبه

طبق مدارک معتبر خواندن دعای ندبه در چهار عید مستحب است؛ جمعه، فطر، قربان و غدیر. توجه به فرازهای این دعا بخصوص ان قسمت که در رابطه با غدیر و خلافت حضرت علی علیه السلام، می باشد ضروری است.

 

* دلجویی و مهرورزی متقابل

حضرت رضا علیه السلام، روز غدیر را (یوم التودد) خواندند؛ یعنی روز مهر ورزیدن. بنابراین در چنین روزی باید معتقدان به ولایت، غم را از دل دوستان حضرت علی علیه السلام به هر نحوی که مقدور باشد برطرف نمایند.

 

* ایجاد زمینه های شادمانی

عید غدیر یاداور بزرگترین و گرانقدرترین خاطره اسلام است خاطره استمرار رسالت پیامبر، صلی الله علیه واله، با امامت علی، علیه السلام. در چنین روزی نه تنها خود باید دلشاد باشیم بلکه باید زمینه شادمانی دیگر برادران ایمانی راهم فراهم سازیم.

حضرت رضا علیه السلام می فرمایند: ([در روز غدیر] هر مرد و زن مومنی را شادمان سازید.)

 

* گشاده دستی نسبت به خانواده

یکی از دستورات اسلام ایجاد زمینه های لازم در جهت راحتی و اسایش خانواده است و به مناسبت عید غدیر تاکید بیشتری شده است. حضرت امام صادق علیه السلام می فرمایند: ([در روز غدیر] مرد باید برای خانواده خود گشایش بیشتری فراهم کند.)

 

* هدیه دادن

هدیه دادن و گرفتن با توجه به ضوابط شرعی کار پسندیده ای است و اثرات روانی خاصی مخصوصا در کودکان و نوجوانان دارد و بهترین موقعیت هدیه دادن عید غدیر است.

حضرت رضا، علیه السلام، عید غدیر را روز هدیه و بخشش می نامد و می فرمایند: ([روز غدیر] روز بخشش و هدیه دادن است.)

مطالب مرتبط

تگ‌ها

مطالب پربیننده

پربیننده
آخرین مطالب

عضویت در خبرنامه