انتخابات انجمن‌های اولیا و مربیان نیمه اول مهر برگزار می شود

انتخابات انجمن‌های اولیا و مربیان نیمه اول مهر برگزار می شود

 مدیرکل انجمن اولیا و مربیان وزارت آموزش و پرورش گفت: انتخابات انجمن های اولیا و مربیان در مدارس طبق آیین‌نامه نیمه اول مهرماه برگزار می‌شود.

«نورعلی عباسپور» در گفت و گو با خبرنگار گروه دانشگاه و آموزش ایرنا اظهارداشت: اگر تعداد شرکت کنندگان در این انتخابات به حد نصاب نرسد این زمان به تعویق افتاده و حدود ۱۰ روز بعد برگزار می‌شود.

وی افزود: این انتخابات در تمام مدارسی که بالای ۱۰ دانش‌آموز دارد، برگزار می‌شود که امسال تغییراتی با هماهنگی استان‌ها به جهت اهمیت این انتخابات در آن شکل می گیرد.

مدیرکل انجمن اولیا و مربیان وزارت آموزش و پرورش ادامه داد: در یک سال تحصیلی بسیاری از اختیارات و تصمیمات مدرسه ازطریق این انجمن اتخاذ می‌شود که با پیشنهاد همکاران سه روز در نیمه اول مهر به این انتخابات اختصاص داده شد.

عباسپور همچنین گفت: از این سه روز یک روز به انتخابات انجمن اولیاو مربیان مدارس ابتدایی، یک روز متوسطه اول و روز آخر نیز به انتخابات انجمن اولیا و مربیان متوسطه دوم اختصاص پیدا می‌کند.

وی تصریح کرد: این انتخابات در تهران هفتم، هشتم و ۱۵ مهر برگزار می‌شود که در استان‌ها این زمان متفاوت خواهد بود. در مواردی به دلیل زیاد بودن مدارس ابتدایی و محدود بودن سالن اجتماعات این انتخابات در ۲ روز برگزار خواهد شد.

مدیرکل انجمن اولیا و مربیان وزارت آموزش و پرورش افزود: معاونت‌های مرتبط نیز امسال دراین انتخابات حضور می یابند که هفتم مهر رضوان حکیم‌زاده معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش در یکی از مدارس ابتدایی در تهران حضور می یابد. همچنین در استان‌ها نیز معاونت های مرتبط در انتخابات مدارس حضور خواهند داشت.

عباسپور ادامه داد: ۲۰ درصد از انتخابات امسال به صورت الکترونیکی برگزار می‌شود که از هر استان آموزش‌های لازم در این خصوص به افراد داده شده است. تلاش داریم تا در آینده‌ای نزدیک به طور کامل انتخابات به صورت الکترونیک برگزار شود.

وی اهداف این انجمن را همسویی فعالیت‌های تربیتی خانواده، معلمان و مربیان عنوان کرد و اظهارداشت: هم‌افزایی و هم‌سویی فعالیت‌های تربیتی خانه و مدرسه نیز از دیگر اهداف این انجمن است.

مدیرکل انجمن اولیا و مربیان وزارت آموزش و پرورش تصریح کرد: در سند تحول بنیادین نظام آموزشی نیز به این مورد اشاره شده است که خانواده باید در تمام سطوح تصمیم گیری در آموزش و پرورش مشارکت داشته باشد.

عباسپور شعار امسال این انجمن را «مشارکت در مدرسه حق والدین است» عنوان کرد و گفت: خانواده حق دارد در روش‌های تربیتی، مدیریت و فعالیت‌های مدرسه حضور پیدا کرده و اظهار نظر کند.

وی تاکید کرد: مطالبات خانواده ها از طریق این انجمن پیگیری می‌شود و بیشتر دستورالعمل‌ها و فعالیت‌هایی که به دست مدارس می‌رسد در حضور نمایندگان اولیا انجام می‌شد. در اغلب برنامه های مدرسه معمولا نماینده اولیا حضور دارد.

مدیرکل انجمن اولیا و مربیان وزارت آموزش و پرورش خاطرنشان کرد: آگاهی از حقوق خانواده در مدرسه و اطلاع پیدا کردن خانواده‌ها از این حق و مسئولیت ها موضوعی است که باید بیشتر بر روی آن کار کرد و به آن پرداخت.

عباسپور یادآور شد: این موارد از طریق دوره‌های آموزشی خانواده به آنها آموزش داده و یادآوری می‌شود که آموزش ورزی خانواده از آن جمله است.

وی خاطرنشان کرد: حق نظارت در فعالیت‌های مدرسه که مدرسه حق داشته و باید پاسخگوی خانواده در خصوص مسائل مالی و گزارش مالی را به انجمن ارائه دهد. در قوانین و مقررات آموزش و پرورش وظایف و اختیاراتی برای خانواده مشخص شده است.

مدیرکل انجمن اولیا و مربیان وزارت آموزش و پرورش تصریح کرد: خانواده ها در مواردی این آگاهی را ندارند که می‌توانند در برنامه‌های مدرسه ورود کرده و نظارت کنند.

مطالب مرتبط

مطالب پربیننده

امروز
هفته
ماه

عضویت در خبرنامه