معرفی کتاب
کتاب «داستان‌های شاهنامه» مجموعه‌ای شیرین به زبان راجی دلیجانی
تاریخ 03 اسفند 1398 ساعت 23:49:45
کد خبر: 010497
کتاب «داستان‌های شاهنامه» مجموعه‌ای شیرین به زبان راجی دلیجانی

کتاب «داستان‌های شاهنامه»به زبان راجی دلیجانی نگاهی به دفتر یکم داستان سیاوخش است که به قلم «حسین صفری» به رشته تحریر آمده و با شمارگان ۲ هزار نسخه از سوی نشر بلخ راهی کتابفروشی‌ها شده است.

این کتاب ۲۲۹ صفحه‌ای که با قیمت هر جلد ۱۸ هزار تومان عرضه می‌شود، برگرفته از شاهنامه ویراسته «فریدون جنیدی » است که به دلیل ارایه آن با زبان راجی، در انتهای کتاب سی‌دی از خوانش صحیح همه بخش‌ها ارایه شده است.

در پیش‌نوشتار این کتاب عنوان شده است: داستان کتاب بخشی روایی از شاهنامه فردوسی است که به زبان راجی دلیجان برگردانده شده و سی‌دی الصاق شده به آن برای انتشار صدا در شبکه آفتاب و برنامه قصه‌های سرزمین من تهیه شده که با آوازخوانی «علی‌اصغر اسماعیلی» و نوای ضرب زورخانه‌ای «مهدی کاظم‌زاده» همراه است.

پاسداشت خرده‌فرهنگ‌ها به عنوان بخش بزرگی از داشته‌های هر ملت است و زبان راجی دلیجانی آیینه‌ای از خرده‌فرهنگ‌ها در دیار استان مرکزی محسوب می‌شود.

اگرچه این نوشتار سراسر با زبان راجی ارایه شده و شاید برای فارسی‌زبان خواندن و درک آن دشوار باشد، اما از منظر حفظ هویت زبانی ارزشمند است.

در فصل نحستین این کتاب تمامی داستان سیاوخش با زیبایی تمام و به زبان راجی ارایه شده و در فصل دوم نویسنده نظام آوایی زبان راجی دلیجان را بیان کرده و داستان دفتر یکم شاهنامه را به صورت آوانگاری ارایه داده است.

تفاوت نظام آوایی زبان راجی دلیجان با فارسی، ساختمان فعل و ساختار ارگاتیو زبان راجی بخش دیگری از این کتاب را شامل می‌شود.

در ادامه این کتاب نویسنده ویژگی‌های منحصر به فرد زبان راجی را عنوان کرده و ساختار نحوی این زبان را شرح داده است.