مقالات ویروس کرونا

وسواس و استرس، پاشنه آشیل

وسواس و استرس، پاشنه آشیل

با توجه به نظر کارشناسان و ماهیت این ویروس و بحران، در بُعد روانشناختی درمان و کاهش علائم به دو اختلال وسواس (OCD) و استرس پس از سانحه (PTSD) از ضروری ترین مسائل در دوران پساکرونا است.

رئیس انجمن روان‌شناسی تربیتی ایران با تاکید بر اینکه اختلال وسواس و استرس پس از سانحه پاشنه آشیل دوران پساکرونا است، گفت: کرونا مانند یک بمب به جامعه وارد شده است و از امروز باید به فکر کاهش ترکش‌های آن بود.

فریبرز درتاج در گفت و گو با خبرنگار حوزه زنان و خانواده ایرنا با تاکید بر اینکه آمار جهانی نشان داده که در دوران کرونا، جهان با افزایش طیف وسیعی از اختلالات و آسیب های اجتماعی و روانی روبه رو شده است، اظهار داشت: برای درک دوران پساکرونا، ضروری است که ابتدا ژرفای بحرانی که کرونا در زمینه روانی و اجتماعی در کشور ایجاد کرده بررسی شود و بعد بر مبنای آن تصمیم گرفت که در دوران پساکرونا چه اقداماتی ضروری است.
وی تاکید کرد: با توجه به نظر کارشناسان و ماهیت این ویروس و بحران، در بُعد روانشناختی درمان و کاهش علائم به دو اختلال وسواس (OCD) و استرس پس از سانحه (PTSD) از ضروری ترین مسائل در دوران پساکرونا است.

بازتوانی جامعه و پرداختن به مسایل زوجین از ضروریات دوران پسا کرونا است
رئیس انجمن روانشناسی تربیتی ایران با یادآوری اینکه کرونا مانند یک بمب به جامعه وارد شده است، خاطرنشان کرد: پیشگیری و بازتوانی جامعه از موضوعات ضروری است که از امروز نیاز به کار دارد گواه این مطلب نیز حادثه 11 سپتامبر است که هنوز هم در مقالات به روز روانشناسی دنیا با تبعات استرس پس از آن بحران، اشاره می شود و این نشانگر اوج بحران روانی پس از یک بحران واقعی است پس پیشگیری یک موضوع اساسی است.
درتاج، پرداختن به مسائل زوجین را از دیگر مسائل ضروری دانست که در دوران پساکرونا نیاز به توجه ویژه دارد و افزود: بحران کرونا در رابطه با زوجین به عنوان یک زنگ خطر عمل کرد، افزایش درخواست‌های طلاق در دوران قرنطینه، یک هشدار جدی برای جامعه است. این یعنی بسیاری از زوجین نمی‌توانند بدون دیدن افراد ثالث و فقط در کنار هم روزگار را با آرامش سپری کنند.
وی با یادآوری اینکه طلاق نشانه بسیاری از آسیب‌های اجتماعی است، تصریح کرد: این مساله به نبود مهارتهای مورد نیاز زوجین و دانش عمومی ارتباطات بر می گردد بنابراین توجه به هسته خانواده، بازسازی سبک زندگی، افزایش مهارتهای زوجین و برنامه ریزی اصولی و شفاف جهت تقویت خانواده‌ها و آموزش مهارتها می‌تواند در رفع این معضلات در دوران پساکرونا،  تاثیر بسزایی بگذارد.  

آموزش و افزایش تفکر نقادانه، در دوران پساکرونا حائز اهمیت است
به گفته دبیر شورای مرکزی سازمان نظام روان شناسی، یکی از موارد تهدید کننده سلامت روان در دوران کرونا که آمار زیادی هم از شیوع آن منتشر شده است، اضطراب و استرس است؛ اضطراب و استرس در ارتباط با ماهیت این ویروس و بیماری طبیعی است اما بخش عظیمی از این اضطراب و استرس که به جامعه تحمیل شد، به دلیل شایعه ها و نشر اخبار کذب بود. 
وی ادامه داد: جدا از بحران کرونا، متاسفانه این موضوع نشان دهنده این است که هنوز شعور اجتماعی جامعه قدرت و توانایی تشخیص اطلاعات و اخبار درست و نادرست و تحلیل منطقی اطلاعات را ندارد بنابراین به نظر می رسد آموزش و افزایش تفکر نقادانه، در دوران پساکرونا حائز اهمیت است.

تقویت زیرساخت های علمی مجازی در دوران پساکرونا ضرورت دارد
درتاج با تاکید بر اینکه دوران کرونا موجب تحولات فراوان در حوزه علم و آموزش شده و آموزش های مجازی رشد و رونق بسیاری گرفته است، خاطرنشان کرد: با ادامه این روند محتوای های الکترونیکی تولید شده دانشگاه های بزرگ دنیا در اختیار همه دانشگاه ها قرار می گیرد و همین نقل و انتقال اطلاعات آموزشی موجب می شود تا دانشگاه ها نسبت به آموزش حساس تر و خلاق تر شوند. 
وی افزود: در عین حال متوجه شدیم که چقدر زیرساخت های علمی از نوع مجازی نه فقط در ایران بلکه در دنیا کمبود دارد  بنابراین توجه و کمک به رونق بیشتر آموزش مجازی و برطرف کردن کمبودهای اجرایی آن از موضوعات مهی است که در دوران پساکرونا باید به آن پرداخته شود.
معاونت پژوهش سازمان نظام روانشناسی با تاکید بر اینکه البته این نوع آموزش، نیاز به تجهیزات و امکاناتی مبتنی بر فناوری از طرف یادگیرندگان دارد، یادآور شد: متاسفانه به دلیل عدم دسترسی بسیاری از دانش آموزان و دانشجویان به این امکانات در مناطق محروم و به دلیل مشکلات اقتصادی و کمبودهای زیرساختی، امکان دریافت چنین آموزشی برای بسیاری میسر نیست بنابراین برنامه ریزی جهت پشتیبانی و آموزش جبرانی برای دانش آموزان و دانشجویان جامانده از تحصیل باید در دوران پساکرونا مورد بررسی قرار گیرد. 
درتاج، حمایت از شرکت های دانش بنیان و استارتاپ ها و آموزش کسب معاش در منزل از طریق شبکه های اجتماعی و اینترنت را یکی از دیگر ضرورت های مهم در دوران کرونا و پساکرونا دانست که می تواند به پیشرفت کسب و کار در کشور کمک کند.
از: فاطمه دهقان نیری

مطالب مرتبط

تگ‌ها

مطالب پربیننده

پربیننده
آخرین مطالب

عضویت در خبرنامه