پژوهش های جدید پزشکی

چاقی و افزایش احتمال افسردگی و نارضایتی از زندگی

چاقی و افزایش احتمال افسردگی و نارضایتی از زندگی

نتایج یک مطالعه نشان می‌دهد شاخص توده بدنی بالا یکی از مهم ترین دلایل ابتلا به افسردگی و نارضایتی از زندگی است.

نتایج یک مطالعه نشان می‌دهد شاخص توده بدنی بالا یکی از مهم ترین دلایل ابتلا به افسردگی و نارضایتی از زندگی است.

به گزارش پایگاه خبری ساینس، در حال حاضر حدود ۶۱ درصد از بزرگسالان به اضافه وزن یا چاقی مبتلا هستند و شاخص توده بدنی بالایی دارند.

خطرات چاقی بر سلامت جسمی در مطالعات مختلف تایید شده است، تحقیقات جدید محققان دانشگاه اکستر انگلیس نشان می‌دهد چاقی اثرات منفی قابل توجهی بر سلامت روانی دارد.
بر اساس این مطالعه چاقی یکی از مهم ترین علل بروز افسردگی است. به این منظور محققان به دنبال بررسی این ارتباط هستند تا ببیند تاثیرات اجتماعی چاقی بر فرد موثرتر است یا شرایط متابولیکی مرتبط با چاقی از قبیل فشار خون بالا، دیابت نوع ۲ و بیماری‌های قلبی عروقی تاثیرگذار است.
این مطالعه با بررسی داده‌های ژنتیکی بیش از ۱۴۵ هزار شرکت‌کننده نشان می‌دهد عوامل جسمی و اجتماعی همزمان در افسردگی و احساس نارضایتی افراد چاق نقش دارند.

این تحقیق نشان می‌دهد سلامت روان افراد چاق باید مورد توجه بیشتری قرار گیرد؛ چراکه این افراد برای کاهش وزن نیاز به انگیزه قوی دارند که مستلزم سلامت روانی است.  
تحقیقات انجام شده در سال ۲۰۰۸ نشان می‌دهد که بیش از ۱.۴ میلیارد فرد بالغ اضافه وزن داشتند و بیش از ۵۰۰ میلیون نفر چاق بودند.

هر سال حداقل ۲.۸ میلیون نفر در نتیجه بیماری‌های مرتبط با اضافه وزن و چاقی جان خود را از دست می‌دهند.

شیوع چاقی بین سال های ۱۹۸۰ تا ۲۰۰۸ میلادی تقریبا ۲ برابر شده است. چاقی و اضافه وزن علاوه بر کشورهایی با درآمد متوسط و کم، در کشورهای ثروتمند نیز شیوع گسترده‌ای دارد.
در سال ۲۰۱۳ میلادی، ۴۲ میلیون کودک پیش دبستانی در سراسر جهان اضافه وزن داشتند.

اضافه وزن در دوران کودکی، یکی از مهم ترین چالش‌های قرن ۲۱ است و کودکان چاق به احتمال زیاد به بزرگسالان چاق تبدیل می‌شوند. چاقی و اضافه وزن در دوران کودکی، دیابت و بیماری‌های قلبی و مرگ زودرس را در بزرگسالی به دنبال دارد.
اولین قدم برای اطلاع از وضعیت اضافه وزن، توجه به شاخص توده بدنی است؛ زیرا نشان می‌دهد بدن در چه وضعیتی است. شاخص توده بدنی (BMI) مهم ترین فاکتور در تعیین وزن نرمال، اضافه وزن و چاقی است.

شاخص توده بدنی با تقسیم وزن (به کیلوگرم) بر توان دوم قد (به متر) به دست می آید. شاخص توده بدنی کمتر از ۱۸.۵، نشان دهنده کم وزنی غیر طبیعی است. اگر عدد بدست آمده بین ۱۸.۵ تا ۲۴.۹ باشد، یعنی وزن فرد طبیعی است. عدد بزرگ تر و مساوی ۲۵، نشان دهنده اضافه وزن است. عدد ۳۰ به بالا نشان دهنده چاقی است، که به ترتیب به چاقی درجه یک (بین ۳۰ تا ۳۴.۹)، چاقی درجه دو (بین ۳۵ تا ۳۹.۹) و چاقی درجه سه (۴۰ به بالا) تقسیم بندی می شود. آگاهی از شاخص توده بدنی برای هر فرد ضروری است.
مطالعات نشان می دهد بیش از ۱۰ نوع سرطان با چاقی و اضافه وزن ارتباط مستقیم دارد. علاوه بر آن، چاقی عامل اصلی حمله قلبی، سکته مغزی، بیماری‌های تنفسی و دیابت است.
چاقی یکی از مهم ترین دلایل مرگ زودرس است. در سراسر جهان، چاقی و اضافه وزن عامل اصلی ۴۴ درصد از موارد ابتلا به دیابت، ۲۳ درصد بیماری‌های قلبی و ۷ تا ۴۱ درصد از سرطان هاست.
چاقی و اضافه وزن نتیجه مستقیم عدم تعادل در کالری دریافتی و مصرفی است. مواد غذایی کالری وارد بدن می‌کنند و فعالیت‌های مختلف بدنی کالری می‌سوزانند. اگر بین این کالری دریافتی و کالری مصرف شده تعادل برقرار نباشد، مقدار اضافی در بدن انباشته شده و تبدیل به چربی می‌شود.
رژیم غذایی سالم مهم ترین عامل در کنترل وزن است. به این منظور کافی است مصرف شیرینی، چربی و نمک محدود شود، سبزیجات، میوه، حبوبات و غلات سبوس دار وارد رژیم غذایی شود و به جای چربی‌های اشباع، از چربی ‌های غیر اشباع مانند روغن زیتون استفاده شود.
حفظ سلامت بدن در گرو فعالیت بدنی منظم است. حداقل ۳۰ دقیقه فعالیت بدنی در روز برای جلوگیری از دیابت و بیماری‌های قلبی ضروری است.

فعالیت بدنی به معنی ورزش‌های سنگین وحرفه ای نیست و پیاده روی بهترین گزینه است. پیاده روی مهم ترین فعالیت بدنی در کنترل وزن، قند و فشار خون، بهبود خلق و خود و حفظ سلامت استخوان است.     
نتایج این مطالعه در نشریه Human Molecular Genetics منتشر شده است.

مطالب مرتبط

تگ‌ها

مطالب پربیننده

پربیننده
آخرین مطالب

عضویت در خبرنامه